Subiect: Salutare Bucuresti :)

Salutare! Inainte de a va spune ce acvarii am , trebuie sa ma prezint. Sunt Catalin din orasul Bucuresti si am acvariu de 2 ani( bine am mai avut acvariu atunci cand eram prichindel, tatal meu mi-a "implantat" dragostea de pesti). AM un acvariu de 90 de litri in care am diferite specii de pesti , iar acum am cumparat doi betta(mascul si femela) pe care ii tin intr-un acvariu de 14 litri( bine, femela o tin intr-o fatatoare de guppy ,dar tot in acelasi bazin de 14 litri). De ce o tin acolo? Pentru ca o alearga masculul betta si imi e teama ca o omoara. As avea multe intrebari legate de betta si sper ca, voi cei de pe acest forum sa ma ajutati. 


                                 Multumesc ! smile

Nimeni nu e nascut invatat !

2

Re: Salutare Bucuresti :)

Bine ai venit.

3

Re: Salutare Bucuresti :)

Bine ai venit! smile

Niste poze ar fi minuntae cu amandoua acvariile...

Cat despre betta... sunt convinsa ca vei gasi raspunsuri la ceea ce cauti...
Momentan, e foarte bine ca sunt despartiti, fiindca da, sunt toate sansele ca femela sa fie omorata de catre mascul.

Ape limpezi!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Salutare Bucuresti :)

Bine ai venit Catalin !

Ar fi frumos sa vedem ceva poze....cat despre betta aici sigur vei gasi raspunsuri la multe din intrebarile tale. Daca vrei sfaturi profesioniste apeleaza la Robertino si el este bucurestean, posturi de ale lui vei gasi la rubrica "Super pesti".

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salutare Bucuresti :)

Acesta este betta mascul

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Salutare Bucuresti :)

Femela... betta:D

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Salutare Bucuresti :)

Femela forte speriata,iar masculul se "infoaie in ... solzi" lol   Vreau sa stiu si eu din cat in cat masculul isi face cuib de spuma. Pentru ca a facut atunci cand nu avea femela,iar acum cand i-am adus femela nu mai face cuib deloc...  Care ar fi motivul?
Multumesc:rolleyes:

Nimeni nu e nascut invatat !

8

Re: Salutare Bucuresti :)

Frumos specimen...din cate ma pricep eu la betta, stiu ca probleme sunt atunci cand ai 2 masculi, dar in cazul tau sa nu cumva sa fie vorba de imperechere, atunci masculii devin agresivi cu femelele.
Repet nu ma pricep prea bine la betta.:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salutare Bucuresti :)

Cu scuzele de rigore, imi pare rau ca nu e foarte reusita poza si acolo e un pet taiat pt ca am niste puisori molly, fatatoarea  fiind ocupata cu alti pesti, iarasi acvariul de 14 litri fiind ocupat cu betta. tongue

Nimeni nu e nascut invatat !

10

Re: Salutare Bucuresti :)

Bine ai venit printre noi si numai bine. Nu inteleg de ce saluti numai Bucurestiul ca suntem din toata tara :d .

11

Re: Salutare Bucuresti :)

catalin818 A scris:

Femela forte speriata,iar masculul se "infoaie in ... solzi" lol   Vreau sa stiu si eu din cat in cat masculul isi face cuib de spuma. Pentru ca a facut atunci cand nu avea femela,iar acum cand i-am adus femela nu mai face cuib deloc...  Care ar fi motivul?
Multumesc:rolleyes:

Incearca la rubrica "Acvaristica de apa dulce" subgrupa -"Pesti", sigur te va vedea Robertino si o sa-ti raspunda la intrebari.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salutare Bucuresti :)

Pai da Andi66, masculul vrea sa se imperecheze, insa nu prea vrea femela( ori ca e prea mica, habar n-am) , iar lenesul asta de mascul nu mai face cuibul odata daca vrea sa aiba descendenti? big_smile

Nimeni nu e nascut invatat !

13

Re: Salutare Bucuresti :)

catag A scris:

Bine ai venit printre noi si numai bine. Nu inteleg de ce saluti numai Bucurestiul ca suntem din toata tara :d .

Greseala de incepator.....:lol::lol::lol::lol::lol:  tot ardealu-i fruncea.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14 Editat de catalin818 (2010-05-10 18:16)

Re: Salutare Bucuresti :)

Scuzeeee catag !!!! Salutari tuturor! Fara intentie... smile

Nimeni nu e nascut invatat !

15

Re: Salutare Bucuresti :)

catalin818 A scris:

Scuzeeee catag !!!! Salutari tuturor! Fara intetie... smile

Asa mai vi dea acasa....:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16 Editat de robertino (2010-05-10 18:36)

Re: Salutare Bucuresti :)

Bine ai venit!

Acum legat de Betta...
Vrei sa iti depuna de i-ai bagat in acelasi acvariu?
Daca asta iti doresti, lasa-i in continuare asa...femela in fatatoarea de guppy in acelasi acvariu cu masculul. In scurt timp ar trebui sa inceapa sa construiasca cuibul...
Daca nu vrei sa ii inmultesti acum, scoate femela din acvariul masculului si tine-i pe amandoi separat, astefel incat sa nu se vada, altfel masculul va fi mereu stresat la vederea femelei.

17

Re: Salutare Bucuresti :)

Oricum...in mod normal, inainte de reproducere, atat masculul, cat si femela se conditioneaza o saptamana, asta insemnand mancare buna, bogata in proteine ( hikari betta bio gold, Chironomus etc.), schimburi zilinice de apa (30-40%) si apoi pe urma se pun amandoi in acvariu in vederea inmultirii...

Re: Salutare Bucuresti :)

Multumesc mult Robertino ! Masculul pana acum 5 zile l-am avut singur, dupa care am cumparat femela. Cand a fost singur masculul facuse cuibul de spuma,insa eu cand am schimbat apa din gresala i l-am stricat. Nedumerirea e ca de cand am adus femela , masculul betta nu mai face niciun cuib, fiind mai mult interesat sa-si curteze femela. Femela e mai mica decat masculul. Sa fie asta problema ca masculul nu-si mai face cuib de spuma?
Scuze cu intrebarile mele mai tampite si de incepator, dar in legatura cu betta chiar sunt un incepator.  Multumesc si va rog sa-mi acceptati intrebarile stupide neutral

Nimeni nu e nascut invatat !

19

Re: Salutare Bucuresti :)

Stii cumva varsta femelei ? De obicei dupa 3 luni jumate sunt apte pentru reproducere.
Nu e nimic ca ai stricat cuibul la schimburile de apa cat masculul era singur...un mascul sanatos mai mereu construieste cuiburi chiar si cand e singur.
Da...e ocupat sa curteze femela...asa se intampla, pe urma ar trebui sa inceapa sa faca cuib...spun ar trebui pentru ca sunt masculi care nu  fac cuib atata timp cat femela este izolata in acvariul de reproducere...si incep sa-l construiasca doar dupa eliberarea femelei.
Oricum parerea mea e ca sunt slabe sanse sa iti depuna fara  o conditionare prealabila a genitorilor...ti-am explicat mai sus in ce consta.

Re: Salutare Bucuresti :)

Eu le dau hrana vie ( tubifex)deocamdata. De unde pot cumpara hikari betta bio gold, Chironomus? Are ceva daca masculul este mai mare decat femela? Robertino, am pus niste poze cu pestii mei betta mai sus. Chiar nu stiu cate luni are femela, cert este ca femela e mai mica decat masculul neutral  Multumesc mult pentru raspunsuri!

Nimeni nu e nascut invatat !