1

Subiect: imi mor pestii....!!!

Am toate conditiile acum am vazut ca xifo sta apatic si are botul gurii alb .. ce o avea ??

2

Re: imi mor pestii....!!!

nu vreau sa te supar,dar nu mai ai ce sa ii faci...am avut si eu un betta care a patit exact la fel...i se tocise coada brusc,i se albise gura si statea sub pietre....mi-a murit intr-o zi....
cred ca a aparut de la probleme cu apa...Ph ..KH...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: imi mor pestii....!!!

gaby_po23 A scris:

Am toate conditiile acum am vazut ca xifo sta apatic si are botul gurii alb .. ce o avea ??

Poate fi infectie bacteriana, sau ciperca sau amandoua.
Niste poze ar fi mult mai elocvente.
Si niste detalii...
Cati litri are acvariul?
De cand functioneaza?
Cati pesti in total?
La cat timp faci schimbul de apa?

Fara minimum de detalii e foarte greu ca cineva sa-si dea seama....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: imi mor pestii....!!!

Daca este ce cred eu, am avut si eu aceasta boala. Era o femela de guppy si avea un contur mai pronuntat in jurul gurii, alb-pufos asa. E ciuperca gurii, si netratata duce intr`adevar la moartea pestelui. Dar merge tratata. Eu am folosit atunci JBL Fungol. De fapt, nu cred ca exista un medicament exclusiv, dar banuiesc ca fiind o ciuperca, cam orice medicament contra ciupercilor ar trebuii sa fie bun. Sau, pe langa aceasta ciuperca ar mai putea fii si o bacterie Columnaris. Nu lua de bun fix ce zic, sunt niste repere in speranta ca te pot ajuta sa identifici boala. Sper sa`ti fie de ajutor.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: imi mor pestii....!!!

daca nu sunt indiscret, si nu sunt pt ca nu ai citit cum trebuie postat aici..
lumineaza-ne pe noi ce inseamna toate conditiile..
daca vrei sa te ajutam in vre-un fel

aqua.. tu in nici un caz nu ai avut toate conditiile.. te rog.. pe viitor.. si ca sa zic frumos.. sa nu mai incurajezi ideei de genul, noi nu suntem de vina, dar ne mor pestii.. vina este exclusiv a noastra..
un peste care are finrot nu are in vecii vecilor toate conditiile.