1

Subiect: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Va salut.
Incep prin a spune ca am facut o mare prostie, adica acum 2 ani am cumparat un acvariu complet echipat (asta dupa ce s-a spart cel de 170l), 50x25x42(Lxlxh)- 52l, pietris 3-15mm colorat (parca sunt 7 culori sad ), filtru intern Resun SP900L (care nu prea mai face fata, il voi schimba), incalzitor Resun 50w, termometru, solutii pentru apa si pestii sad care au venit cu acvariul si anume: 2 sanitari (acum au cam 10-13cm), 1 xhipho (are cam 9cm), 2 gurami albastri (au cam 12cm), aprox. 12 guppy (initial au fost 3), 1 zebra, un pangasius (stiu ca nu are ce cauta intr-un bazin asa mic ... are cam 12cm), au mai fost si 2 carasi de care am scapat, 4 scalari da care am scapat, au mai fost pesti dar nu imi mai aduc aminte de toti ... acvariu a venit cu un "pachet de pesti".
Acum doresc sa scap de toti pestii actuali daca pot, daca nu vor intra in iaz, voi schimba pietrisul cu unul 1-3mm o culoare cat mai naturala, voi schimba si filtrul (inca nu m-am gandit la marca si model), ma gandesc sa folosesc ca lumina un bec economic Osram de 6400K posibil 36w, sau un un neon PL 36w 6400k.
Sa va zic la ce ma gandesc 
Initial am vrut sa transform acvariu intr-un biotop amazonian dar am renuntat la acesta idee, nu prea sunt fan al apei maro ... ca decor voi utiliza o buturuga de mopan destul de mare sau o voi schimba cu 2 mai micute, la plante inca nu m-am gandit, ca pesti vreau 8-10 neoni si poate 6 barbus tetrazona.
Cand o sa am timp poate o sa fac un drum pana in Hornbach sa iau pietrisul si poate gasesc si un filtru mai bun.
Ce plante imi recomandati? Sa folosesc si fertilizanti? Daca da, de care? Nu vreau o "invazie" de plante, vreau sa creasca normal (sa nu fiu obligat sa tund/scot din ele saptamanal). Lumina este buna?
Multumesc.


Alex N.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

2 Editat de Alex N. (2010-05-14 22:27)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Salut.
Maine o sa scot pietrisul, il voi schimba cu unul cu granulatia 1-3mm, o sa iau cam 4-5kg si il voi amesteca cu 1-1,5kg pietris de rau cu granulatia de 3-30mm (aproximativ) pentru a realiza "sol" neuniform si interesant (am vazut la un prieten si era super).
Guramii, sanitarii si pangasius vor fi "cazati" intr-o galeata asta pana ce ii dau, urmand ca in acvariu sa ramana guppy, un mascul de xhipho (care inca nu stiu ce o sa fac cu el), o zebra (posibil sa mai iau 3, ca sa nu mai fie singur), un ancistrus mascul, si voi mai baga 2 cory si 2 black molly (care au stau acum in cel de 5l, initial au fost trei dar femela a murit, nu a putut sa nasca), legat de neoni inca nu stiu sigur cand vor intra in bazin.
Lumina la inceput o sa fie un bec economic de 40w, 6400k (daca merge bine o sa raman cu el).
Ca echipamente cred ca pe m oment voi ramane cu SP900-le , care a suferit o mica modificare (si anume am schimbat buretele cu care a venit, cu unu de vase, nu am observat diferente, singure "buba" e ca nu mai pot baga caseta cu carbune, dar asta nu e o problema, doresc sa "opresc" bazinul de 5l pentru ca este destul de vechi ... cam 8-9 ani si am vazut ca a inceput siliconul sa se duca, asa ca voi umple hang-on-ul cu carbune).
Plante nu stiu sigur ce voi baga (intentionez sa schimb pestii cu niste plante), ca decor cred ca voi ramane la mangrova si cateva pietre.
O poza cu radacina:
http://img697.imageshack.us/i/fotografii0033.jpg/
O sa revin cu poze.


Alex N.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

3

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Acvariul este aproape gata (mai am sa bag pestii), am inlocuit pietrisul vechi cu unul natural 3-5mm (am luat 5 kg, dar mai tre sa adaug 2kg), ca decor am ales doar o piatra (pe care o voi schimba cu o buturuga), am hotarat sa pastrez guramii, deci voi renunta doar la pangasius si sanitari.
2 poze:
http://img541.imageshack.us/i/sdc11064.jpg/
http://img245.imageshack.us/i/sdc11063.jpg/
Sfaturile si criticile sunt bine venite.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

4 Editat de Avatar (2010-05-15 16:15)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Incearca sa asezi pietrisul in panta, in spate mai gros 7-10cm iar in fata il poti lasa la 2-3cm, si iti recomand pesti de talie mai mica.

5

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Momentan nu am cum sa asez nisipul (mai am nevoie de 2-3kg), bag 7 guppy, 1 zebra, 1 xipho si 2 gurami, 2 molly (pestii care au fost si inainte, doar ca renunt la sanitari si pangasius) si voi mai baga 2 cory, un ancistru, o molly (ca sa fie trei) si poate 2 xipho (dar nu sunt sigur) si plante, dar asta treptat, si poate o sa bag in timp si 6 creveti.


Alex N.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

6

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Vreau sa plantez destul de bine acvariul si ma gandesc ca vor avea unde sa se ascunda ..

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

7

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Zy-rUMxIxeI[/youtube]
Am bagat pestii, voi scoate guramii (sunt prea mari si arata urat).


Alex N.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

8

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Eu totusi ma intreb: oare cu ce ti-au gresti pestisorii aceia?

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

nu ti se par cam prea multi pesti?!..si prea multa aerare?!

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

poti pune in spatele acvariului o folie neagra,sau ceva.ca sa se mai vada cablurile.
apropo,succesc in continuare. wink

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

11

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

@catag: pestii nu au gresit cu nimic, dar cred ca stau mai bine in acvariu decat in galeata.
@bogdivaio: nu mi se par prea multi (multi sunt inca mici si cand vor creste vor pleca), nu mi se pare aerarea prea puternica.
@polar bear: voi pune un fundal cand gasesc, am unu cu model dar arata urat si nu l-am mai pus, sau posibil sa fac un fundal din moss.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

12

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Cu toate ca acei gourami nu prea au ce cauta in acvariul tau, sunt mult prea mari pentru volumul acvariului, tin sa-ti dau dreptate pe de-o parte. Daca te refereai la "galeata" in care sunt tinuti in petshop atunci da, e mai ok la tine decat in petshop....dar nu cu mult, diferenta e ca tu ai pietris si ...3-4 fire de plante care le gasesti si in acvariile din petshopuri.
Nu gasesti nimic pentru background ? Pune carton negru, sunt sigur ca o sa gasesti din ala.

13 Editat de Alex N. (2010-05-15 19:03)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

In petshop se tin cam 50 de bucati in 40-50l .. dar asta e alta poveste cand am spalat acvariul pestii au fost "cazati" intr-o galeata (cu 15l apa).. nu am ce face pana nu scap de cei mari ... acvariu o sa fie destul de aglomerat mai ales ca am bagat si sanitarii si pangasius.
O sa mai caut un fundal.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

14 Editat de aqua (2010-05-15 19:17)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Alex N. A scris:

In petshop se tin cam 50 de bucati in 40-50l .. dar asta e alta poveste cand am spalat acvariul pestii au fost "cazati" intr-o galeata (cu 15l apa).. nu am ce face pana nu scap de cei mari ... acvariu o sa fie destul de aglomerat mai ales ca am bagat si sanitarii si pangasius.
O sa mai caut un fundal.

mai pet-shopul ca pet shopul ce vrei acuma sa ia acvarii de 200 de litri pentru fiecare 10 pesti ?
nu au bani !!nu te lua dupa ce vezi in pet-shop ca nu e un exmplu prea bun...tu de asta iei pestii de la pet-shop sa le dai conditii mai bune nu sa ii chinui la fel..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Nu ma iau dupa ce vad in pethop, dar sa lasam asta acum.
Tu crezi ca mie imi place sa vad un acvariu mic plin de pesti mari? (aici ma refer la al meu)
Nu cred ca-i chinui pe ai mei ... este adevarat ca nu au spatiu dar de 2 ani de cand sunt la mine nu au avut nicio problema, acum vreau sa-i dau, sunt prea mari pentru acvariul asta ....
Ps: am pus o plasa ca sa nu sara.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

16

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

punele si o minge de fotbal sa se antreneze intre timp lol:lol::lol:...cine stie poate scoti de un lot bun de acolo lol:lol::lol:...bafta in continuare!

17

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

in loc de plasa aia oribila poti pune orice altceva, cum ar fi:  geam,carton, parchet, pal orice altceva dar scoate plasa aia de acolo.

18

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Nu am geam pe dimensiunea aia si nu ma duc pe vrea asta la geamgiu, nu pot sa pun parchet, pal, carton, am o lampa de birou (cu plema) prinsa de perete (ca o lampa suspendata), plasa e pusa doar provizoriu pana ce scap de pesti.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

19

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Si eu imi fac probleme ca`mi mor pestii fara ciclare..si am 2 in 35 l:)) auzi...fara gluma acum..sa ma anunti si pe mine daca da cotu` vre`unu de`al tau, ca daca nu dau ai tai, o sa iau drept etalon pentru ai mei si inseamna ca o sa o duca ai mei regeste...

Etiamsi omnes, sed non ego.

20

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Cezara A scris:

Si eu imi fac probleme ca`mi mor pestii fara ciclare..si am 2 in 35 l:)) auzi...fara gluma acum..sa ma anunti si pe mine daca da cotu` vre`unu de`al tau, ca daca nu dau ai tai, o sa iau drept etalon pentru ai mei si inseamna ca o sa o duca ai mei regeste...

20 de litri provin din acvariu, 15l au fost intr-o galeata timp de 7 zile (apa tratata cu aquatan + o cana de apa din acvariu)+ aprox 15l bagati azi. Acvariul e ciclat, asa am procedat mereu si nu au murit wink

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.