1 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:37)

Subiect: Substrat

:fmad

2

Re: Substrat

deci pt ca nu vrea nimeni sa contribuie.. continui eu..
cei de la nevertebrate folosesc pt un ph de 6,5 amazonia II si nisip Dennerle impreuna cu aditie de co2..
iar pt un ph mai mare, din ce inteleg eu JBL Florapol si nisip cuartos pt un ph peste 7..

si totusi nu vrea nimeni sa ma ajute? nu prea pun des intrebari..

3 Editat de Baracuda (2010-05-14 14:22)

Re: Substrat

merlin21 A scris:

Ma intereseaza daca se poate, legat de substraturile active.. valorile de ph si kh gh

daca se poate din experienta voastra... cu masuratori
deci astept detalii legate de shirakura red bee sand, manado, aqua soil etc

sau ce ma intereseaza mai mult.. variante de substrat care sa mentina ph la 6,5 si 7,5

cunoscatorii or sa stie de ce intreb, asa ca ce e mai bun pt plante ma lasa cam rece.. mergem doar pe valori.
ada totusi nu as lua in calcul.. am vazut cat a fost de munca la sandu si mi-a pierit chefu..

si RO water iese din calcul

De aproape 5 saptamini am refacut un set-up pentru acvariul de 500. Substrat: volcanit 60% + natalit 30% + bonalit 10%. In prima saptamina, am strins din dinti (stiam ce pot pati cu plantele) si nu am dat drumul la co2. Ph masurat cu controller Aqua Medic, dupa 3 zile - 7,27. Dupa o saptamina - 7.18. In prezent bag co2 si mentin la 6,97 - 7,03 (histerezis reglat pe 0,5)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Substrat

Multumesc radu.. oricum cu co2 o sa scazi ph.. eu vroiam sa il scad sau sa ul cresc fara co2..
cred ca o sa o fac pe aia nasoala.. si bag ADA..
oscilez intre amazonia I sau II.. sau poate africana.. daca are cineva si imi poate spune la ce nivel scade ph fiecare ar fi minunat.. daca nu caut eu..

5 Editat de Baracuda (2010-05-14 15:12)

Re: Substrat

merlin21 A scris:

Multumesc radu.. oricum cu co2 o sa scazi ph.. eu vroiam sa il scad sau sa ul cresc fara co2..
cred ca o sa o fac pe aia nasoala.. si bag ADA..
oscilez intre amazonia I sau II.. sau poate africana.. daca are cineva si imi poate spune la ce nivel scade ph fiecare ar fi minunat.. daca nu caut eu..

Cu placere! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de Baracuda (2010-05-14 15:13)

Re: Substrat

bradraqua A scris:
merlin21 A scris:

Multumesc radu.. oricum cu co2 o sa scazi ph.. eu vroiam sa il scad sau sa ul cresc fara co2..
cred ca o sa o fac pe aia nasoala.. si bag ADA..
oscilez intre amazonia I sau II.. sau poate africana.. daca are cineva si imi poate spune la ce nivel scade ph fiecare ar fi minunat.. daca nu caut eu..

Pai mai mult decit am scazut acum, nu mai am nevoie, am vrut sa-ti spun ca amestecul respectiv, fara adaos de co2, se joaca undeva la pH 7,2. Mi-am adus aminte ca scria chiar pe pungi "pH neutru + (in cazul volcanitului) - continut fier 5-10%". Avind in vedere ca apa pe care o iau eu din retea are in jur de 7,8 pH, este evident ca el a scazut datorita substratului (sper)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Substrat

mama ce as vrea si eu un asa ph.. vin la tine sa iau niste apa cu bidoanele.. ar fi perfect pt mine..
pana la urma cred ca renunt la sulawesi si incerc cu CRS si cu ADA.. ce o fi o fi..

8 Editat de Baracuda (2010-05-14 15:49)

Re: Substrat

merlin21 A scris:

mama ce as vrea si eu un asa ph.. vin la tine sa iau niste apa cu bidoanele.. ar fi perfect pt mine..
pana la urma cred ca renunt la sulawesi si incerc cu CRS si cu ADA.. ce o fi o fi..

Daca te referi la pH-ul apei din retea, se aranjeaza facem schimb de locuinta lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!