181 Editat de MariusMinu (2014-03-17 14:46)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Si care este mai ieftina? Asta cu drojdie si zahar (fara gelatina) pentru o bomba in pet de 2,5litri avem asa: juma' de kil de zahar, juma' de lingurita de drojdie si tine doua saptamani cu debit de apox. 1,5 bps non stop. Facem doua pe luna, deci 1 kg de zahar=4,3 lei, un plic de drojdie=1,2 lei din care se consuma doar jumatate intr-o luna...pe rotund 5 lei pe luna cu debit de 1,5 bps nonstop. 
Cat costa varianta cu otet si bicarbonat intr-o luna, la acelasi debit de CO2? Cine foloseste sa spuna aici, sa vedem care este diferenta, chiar sunt curios...

Re: Reteta Bomba CO2 !

Eu am dat vreo 10 lei pe bicarbonat si sare de lămâie ptr 4 ore sad

183 Editat de tash2z (2014-03-17 17:05)

Re: Reteta Bomba CO2 !

On topic:
Nu stiu cine ar merge pe reteta cu otet :fconf ?
Otetul consuma foarte repede bicarbonatul si chiar daca te costa mai putin reteta, timpul de exploatare este mai scurt.

Reteta pt sticla de 2L
Bicarbonat de sodiu-200g
Acid citric (sare de lamaie su otet)-200g
Apa 600 ml



Off topic:
Dupa 2 saptamani "bomba cu zahar" incepe sa mearga mai greu(cel putin la mine), dar se poate adauga iar niste drojdie si poti ajunge si la 3 saptamani cu ea :fok  ( nu uita sa o mai agiti din cand in cand ) - daca bomba este tinuta la o temperatura scazuta nu exista risc de explozie.

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

184

Re: Reteta Bomba CO2 !

Salut Marius eu folosesc bomba cu bicarbonat si pretul este asemanator cam 5 - 6 lei pe luna- 2 lei (4 plicuri de 50 g sau 1 plic de 150 g) bicarbonat si 2,5 lei un plic de 150 g sare de lamaie( de la PROFI) + 1 l otet la 2 luni (2 lei )pt. concentratie mai mare in care dizolv sarea de lamaie, in loc de apa. Reglajul se face usor din robinetul care este montat pe traseul de la iesirea sticlei de sare de lamaie si controleaza admisia - de la 0 bule pe secunda la cate vrei(5-6 ...). Daca opresti alimentarea cu acid reactia se opreste - operatie utila noaptea.  :noroc

185

Re: Reteta Bomba CO2 !

Cat tine un amestec comparativ cu reteta cu drojdie? ( eu nu opresc bomba decat atunci cand schimb amestecul)

Multumesc

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

186

Re: Reteta Bomba CO2 !

.Amestecul tine cam 20- 30 de zile.

187

Re: Reteta Bomba CO2 !

bebe panait A scris:

.Amestecul tine cam 20- 30 de zile.

Cu robinetul inchis noaptea ?

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

188

Re: Reteta Bomba CO2 !

Normal

Re: Reteta Bomba CO2 !

Dupa ce am studiat indelung aceasta sectiune a forumlui asa arata bomba mea facuta din reteta prezentata la inceputul accestei sectiune(drojdie+gelatina) si difuzor am pus unul din comert cu pastila ceramica de care sunt foarte multumit.