Re: Reteta Bomba CO2 !

foloseste cineva asa ceva?oare merge la o bomba?

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwate … es-for-you

Re: Reteta Bomba CO2 !

Cine crezi ca se mai complica cu asa ceva in ziua de azi cand se gasesc butelii "mocca", doar ca sa nu zici ca nu ai co2. Am avut si eu la inceput, acum baga, acum nu baga, temperatura  sa o ai constanta....etc si cand ti e lumea mai draga moare . smile))))

Re: Reteta Bomba CO2 !

Salutare. Intocmai cu indicatiile de mai sus am reusit sa imi construiesc o prima "bomba CO2", dupa cum urmeaza:
O sticla de 2,5
Un perfuzor
si o piatra mare pt aer.
bineinteles si reteta prezentata la inceputul topicului.
pana acum ( de aprox 4 ore)este foarte putina spuma in sticla, dar nici un smen ca ar da sa urce in acvariu.
din reglajul perfuzorului pot controla debitul de co2
toate bune si frumoase.
intrebarea era.. in cat timp pot vedea rezultatele pe plante???
adica... mi se pare mult prea simplu... ar mai trebui sa fac ceva de acum? sau pur si simplu astept rezultatele?

Mihai - 0723718326

164

Re: Reteta Bomba CO2 !

Nu sunt chiar "toate bune si frumoase" vezi si invata despre fertilizare.

165

Re: Reteta Bomba CO2 !

Nu poti regla debitul la asta...daca folosesti reglajul perfuzorului o transformi in bomba cu ceas... :froll s-a scumpit si lavabila, asa ca ai grija cu reglaju' lol

Re: Reteta Bomba CO2 !

Deci pana la urma,vorba aia:cea mai buna leguma e carnea de porc...(adica butelia)  lol
Am strans eu din ... dar se merita,nu ma doare capul,asa ca....

marian37

167

Re: Reteta Bomba CO2 !

Accidente se pot intampla cu ambele variante...ca de obicei omul este veriga slaba  :fbr (fie pune prea multa drojdie, fie vrea sa regleze debitul stranguland furtunul de iesire a gazului (la DIY) fie incarca prea mult (la presurizat). Eu am bagat gaz doar 5 kg desi butelia este de 7,5 kg (10 litri). Data viitoare o sa pun 6 kg, dar nicioadata mai mult de atat. Seful de la statia de incarcare spunea ca merg 7 kg fara probleme... dar eu am preferat sa-mi ramana si mie de o bere  :noroc Mai bine las o marja de siguranta decat sa ma fugareasca butelia prin casa. La fel si la drojdie, mai bine mai putina decat sa faca spume lol

Re: Reteta Bomba CO2 !

Chiar credeti ca reglajul perfuzorului este atat de puternic incat sa tina o presiune asa de mare, care ar sparge sticla? Eu cred ca daca presiunea creste prea mult..nu face decat sa iasa mai cu putere prin reglaj...indiferent cat de strangulat ar fi furtunul.. Pana sa bubuie o sticla de cola ar trebui sa se adune mult mai multe atmosfere decat ar putea tine o strangulare de furtun sau o piatra obisnuita de aer... Parerea mea...

Mihai - 0723718326

Re: Reteta Bomba CO2 !

Mariuse,nu ma refeream strict la accidente,ci la faptul ca e prea mare bataie de cap cu bombele astea,trebuie urmarite tot timpul,bibilite,etc.,pe cand la butelie ii dai drumu si astepti sa se goleasca  :smoke
Eu cand am umplut-o si am ajuns acasa i-am mai dat drumul la presiune sa nu am surprize,acum are in jur de 55 bar.

marian37

170

Re: Reteta Bomba CO2 !

mihai_baboi_87 A scris:

Chiar credeti ca reglajul perfuzorului este atat de puternic incat sa tina o presiune asa de mare, care ar sparge sticla? Eu cred ca daca presiunea creste prea mult..nu face decat sa iasa mai cu putere prin reglaj...indiferent cat de strangulat ar fi furtunul.. Pana sa bubuie o sticla de cola ar trebui sa se adune mult mai multe atmosfere decat ar putea tine o strangulare de furtun sau o piatra obisnuita de aer... Parerea mea...

Folosesc si eu tot perfuzor pe post de numarator de bule de mai bine de 2 ani si stiu cum lucreaza acel reglaj, el apasa pe furtun si nu permite sa treaca decat o anumita cantitate de CO2 in functie de cum este reglat. Sa luam un caz :Sticla produce 2 bps, seara reducem la 0,5 bps. Restul de 1,5 bps de acumuleaza in sticla si creaza presiune (piatra de aer este scoasa din ecuatie pentru ca se afla montata dupa reglaj). Pe timpul noptii in sticla se acumuleaza suficienta presiune si fie va sari furtunul de la o imbinare mai slaba, fie va plesni sticla (de ce crezi ca-i spune CO2 bomba) lol Daca sticla produce 1 bps sa zicem si reducem la 0,5 bps posibil sa nu se acumuleze suficienta presiune si sticla sa scape intreaga (pentru moment) dar este o chestie de loterie asa ca eu nu recomand sa se reduca debitul de CO2 pe timpul noptii cu aceasta metoda. Pe timpul noptii se poate controla (reduce) nivelul de CO2 din bazin, insa marind valul facut de filtru sau indepartarea peliculei de la suprafata apei (de mareste schimbul de gaze). Faci ce vrei...este bomba ta big_smile

floreamarian37 A scris:

Mariuse,nu ma refeream strict la accidente,ci la faptul ca e prea mare bataie de cap cu bombele astea,trebuie urmarite tot timpul,bibilite,etc.,pe cand la butelie ii dai drumu si astepti sa se goleasca  :smoke
Eu cand am umplut-o si am ajuns acasa i-am mai dat drumul la presiune sa nu am surprize,acum are in jur de 55 bar.

Sa vezi bataie de cap ce am eu acum lol ...da gauri in pereti (butelia va sta in alta camera), fa-i reglaje...posibil sa ma apuc sa-i fac un adapost ceva...(camera torpilei) in caz de Doamne fereste sa nu se transforme in titirez, ca-i destul de mare si nu vreau sa ma fugareasca prin casa. :stupid  Intr-adevar dupa ce-i dau de cap va fi mai usor.

Re: Reteta Bomba CO2 !

lol  lol  lol

marian37

172 Editat de wassupady (2014-02-07 05:42)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Scriu aici pentru a nu mai deschide alt thread.

Am realizat pentru prima oara un sistem co2 homemade din 2 sticle de suc, robinet, valva antiretur, perfuzie, numarator de bule si difuzor eheim.
Insa am o mica nelamurire: cum fac sa imi arate in numaratorul de bule cate bule imi ies pe secunda? ca nu imi sta apa in acel numarator de bule. Oare ar trebui sa ii pun o valva antiretur inainte?

http://i1368.photobucket.com/albums/ag183/wassupady/acvaristica-diverse/bomba-co2diy_zps37e332f1.jpg
http://i1368.photobucket.com/albums/ag183/wassupady/acvaristica-diverse/bomba-co2-diy_zpsfeea1c9a.jpg
later edit: Dupa ce m-am uitat din nou la poza, mi-am dat seama ca un lucru cred ca l-am gresit si anume: ar trebui inlocuit reductie de co2 cu numarator de bule, nu?
http://i1368.photobucket.com/albums/ag183/wassupady/acvaristica-diverse/bomba-co2-diy_1_zps2b45fe80.jpg

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

173

Re: Reteta Bomba CO2 !

Din ce am vazut eu ar trebui sa arate cam asa...

174 Editat de MariusMinu (2014-02-07 12:51)

Re: Reteta Bomba CO2 !

wassupady A scris:

nu imi sta apa in acel numarator de bule.

 

Asa trebuie sa stea wink Mai inainte cu o sarma subtire sa scoti folia din interiorul picuratorului.
http://i58.tinypic.com/33db5hj.jpg

175

Re: Reteta Bomba CO2 !

@MariusMinu: fa-mi o poza la tot ansamblul tau te rog.
Si ce folie spui tu? Eu nu observ nici o folie...  :omfg

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

176

Re: Reteta Bomba CO2 !

Nu stiu cat de multe intelegi din poza...In principiu sunt doua bombe legate printr-un teu din plastic, numarator de bule si o valva unic sens. In zona in care am marcat se gaseste o foita din plastic transparent, cel putin asa era la picuratorul care l-a luat eu acum 2 ani...Daca nu o scoti nu prea reusesti sa numari bulele pentru ca scoate multe si mici (mai este si burete acolo care baniesc are rolul de a opri eventualele particule mai mari din perfuzie...)

177 Editat de ancamarketing (2014-03-16 14:13)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Am facut si eu o instalatie de CO2 cu acid citric si bicarbonat.
A functionat ceas vreo ...patru ore.
Va rog sa ma ajutati caci nu stiu ce s a intamplat dar a disparut toata apa din sticla cu sare de lamaie, si bomba a murit.
Nu pot sa mi explic ce s a intamplat.
Atasez cateva poze cu instalatia. Sa fie oare de vina faptul ca furtunul care face legatura intre cele doua sticle are diametrul mult mai mare decat cel care duce CO2 ul spre acvariul?
Astept sugestiile voastre.
Multumesc.

Re: Reteta Bomba CO2 !

Nu stiu de ce nu imi incarca pozele

179

Re: Reteta Bomba CO2 !

Buna seara Anca. Eu folosesc o instalatie asemanatoare cu a ta, dar am un robinet de plastic pe furtunul care face legatura dintre cele doua sticle, montat in capacul sticlei de bicarbonat. Asa se poate controla reactia chimica - poti sa opresti seara prin închiderea robinetului. Eu am montat si supapa tot in capacul sticlei cu bicarbonat renuntand la numaratorul de bule. Eu pun bicarbonatul, cam 150g dizolvat in 100 g de apa, iar sarea de lamaie un plic de 100 g dizolvat intr - un kg de otet. Amestecul tine cam 20- 30 de zile. Parerea mea este ca daca ai concentratie mai mica de acid acetic acesta se consuma prea repede. :noroc

Re: Reteta Bomba CO2 !

Buna seara, am folosit exact reteta din mesajul nr 1. A functionat perfect pana ce s a terminat apa din sarea de lămâie. Acum m am descumpănit tare si am modificat instalatia ptr reteta cu drojdie. Cea cu drojdie am folosit o de multe ori cu succes. De data asta am ales sa nu mai pun gelatina. Astept sa o i a din loc, usor usor se intareste sticla, deorece am pus mai putina drojdie ca sa pot controla reactia fără gelatina. Sper sa nu se întâmple nimic pana dimineața, oricum am deschis robinetul mai tare, just in case. Am valurile destul de buna a suprafetei pentru a elimina acumularea de prea mult co 2 peste noapte. Sper sa nu zugrăvesc mâine. big_smile