Subiect: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Vreau sa imi deschit un magazin de acvaristica si adun si eu sfaturi si pareri...
Oricum multumesc Florin Maziliu pentru sfat.
Sunt din Braila, stau in Constanta si ma gandesc sa deschid magazinul in Galati pentru ca in Constanta am deja concurenta... adica mai exista o firma de acest gen

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Gandul meu este sa fac niste rafturi din cornier sau tzeava rectangulara pe care sa pun, pe intaltime, 3 randuri de acvarii. Problema mea este ca nu stiu ce dimensiuni ar fi ideale la acvarii.
Trebuie sa tineti cont ca: in fiecare acvariu este introdusa o singura specie de pesti.
Ma gandeam ca, pot face lungimea raftului la 120cm. Iar in astia 120cm sa intre 4 acvarii cubice ma gandeam eu, cu toate laturile de 30cm. Eu cred ca ar fi suficient pentru 20 de pestisori (pui) de o singura rasa.
Ar mai fi o varianta, sa le fac de 40cm lungime si sa bag 3 acvarii pe fiecare rand. asta inseamna 9 acvarii pe un raft in loc de 12.
Eu vreau sa fac cat mai multe insa nu am nici spatiu foarte mare. Plus ca mai fac acvarii pentru plante si altele. initial as avea loc de 3 rafuti. Asta inseamna ori 36 de acvarii la 30cm sau 27 la 40cm. Spuneti si voi cum credeti ca e mai bine.
Sau daca aveti si alte sfaturi pentru un magazin le astept cu cea mai mare placere.
Va Multumesc

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Dap, sigur ca da, probabil o sa avem multe de dezbatut..
Sa incepem cu inceputul - teai gandit sa le faci la 30x40 (iti intra 4 la fata in 120cm)..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

E si asta o varianta, mi se par prea mari. Aici mai intra si totarile. de exemplu daca luam un rand de 4 acvarii: o poma de aer cu 4 iesiri, 4 filtre interne deale de burete care trebuie sa faca si fata, plus o lampa care sa asigura iluminatul la taote 4 si incalzitoare. La cum am gandit eu este o dotare minima dar suficienta insa daca le maresc probema poate creste.
Crezi ca este un dezavantaj al cubului de 30cm? Sau te-ai gandit doar la spatiu...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Ai 9 litrii in plus.. volum mai mare cu atat mai bine - iar cerintele sunt minime pt 36 de litrii..
La 120 ai putea pune T8uri sa zicem de 120 smile si o rezolvi la toate

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

6 Editat de Laurentiu A (2009-02-12 22:42)

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Salut Daniel,

Cat tine de aer sfatul meu este sa iti pui unul sau doua compresoare mici. 

Un tub montat pe langa toate acvarile. Pui un teu pe tubul principal in dreptul fiecarui acvariu si bagi un tub in acvariu. Poti sa folosesti buretele pe acela tub si te-ai scapat de inca o grija.

Nu cred ca o sa trebuiasca sa iti faci grija la un acvariu de dimensiunile alea si mai ales ca e un acvariu din care o sa vinzi pesti, de cat de mult o sa faca fata buretele. Oricum va trebui sa il cureti mai des decat un acvariu normal.

Ma gandesc ca o sa pui in acvariul ala doar nisip vre-o doua pietre si pestii !?

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Buna Laurentiu.
Sa inteleg dupa cum spui ca e de ajuns o pompa normala? Si tin aceasta sa fac ramificatiile?
Cred ca trebuie sa ma ineresez in legatura puterea pomplelor mai bine.
La capitolul decor va fi simplu. Nisip, pietris, quartz, de diferite culori, mai bine spus fiecare rand de 4 acvarii va avea cate o culoare sau un tip, ca sa fac prezentare si substratului totodata. si o planta artificiala. Atata tot. Iar pe latura de fund si cele laterale folie simpla, albastru inchis, negru... sa scoata cat mai bine in evidenta pestele, ca pe mine asta ma intereseaza.

Am terminat de curand, 6 acvarii de 40/30/30 pentru plante, care sunt montate pe un supor. vor veni lipite cate doua, in cascada, pe 3 nivele. ma gandesc ca pentru inceput e suficient pentru 6 sepcii de planta, eventual in unele pot baga 2 tipuri.

Acum ce sa va zic, totul depinde si de spatiu...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Schlaffen,
la capitolul lumina este clar, cate un tub de neon la fiecare 4 acvarii pe nivel, dar nu voi cumpara tu special pentru ca nu am nevoie sa imi dezvolte nimic.
Acum o sa ma apuc, pana incep acvariile, sa fac unul special pentru o perdea de aer pe care sa il pun in geam, si aici o sa incerc sa fac un joc de lumini, o sa va dau poze cand o sa fie gata.

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

daca il faceai in bucuresti ma ofeream cu cea mai mare placere in week-end sa vin sa te ajut sa lipim acvarii sau orice as fi putut (FAC ORICE PENTRU DEZVOLTAREA ACVARISTICII IN ROMANIA big_smile) sunt total deacord cu schlaffen in legatura cu lumina t8 de 120 ar fii perfect pentru 4 acvarii mici. Referitor la aer un compresor micut legat la un despartitor cu mai multe iesiri(il rog pe Florin sa pun o poza cu al lui), are o intrare si pana la 20 de iesiri sau mai multe big_smile Depinde cat e de mare wink
Astept poze cu acvariile pentru plante si daca vrei cu spatiul respectiv pentru ideii cum sa le aranjezi tongue

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Nu pompa, Daniel, ci compresor. Vad ca Florin spune mai sus ca o sa ataseze o poza. Cred ca o sa-ti dai seama imediat de sistem.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Compresorul arata ceva de genul acesta, din el poti sa pui un furtun mai gros si sa il inteli din loc in loc, asta deasupra fiecarui acvariu, in care infigi cate un robinet de aerare, din acel robinet vei iesi cu un furtunas de aerare ce se termina cu o piatra in interiorul buretelui.
In acest fel ai impuscat 2 iepuri, ai si aerare ai si filtrare in acelasi timp, asa vei scuti ceva banuti.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

nu gasesc nicaieri o poza cu sistemul respectiv sad
Florin tu ai la acvariu de apa dulce un asemenea sistem (ala care desparte aerarea in mai multe big_smile) fa-i o poza si pune-o tongue

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Acum am inteles.
E o idee buna, o sa ma interesez. daca un compresor tine 36 de acvarii e bine. ma scuteste de de pompe.
Referito la spatiu , este un apartament la un parter de bloc, modificat. Insa stiti cum e ca spatiul nu ajunge niciodata.
O sa fac un set de poze sa va arat. Acum imi e greu ca ma impart intre locul de munca, acvarii, caut furnizori si distribuitori si ai dracu daca gasesc ceva si asa mai departe... Oricum magazinul va fi deschis la sfarsitul lui Septembrie. Pana atunci se fac acvarii, rafturi, vitrine, instalatii, si pe langa asta mai lucrez si in statiunea Mamaia ca asta e, mai am contract inca un sezon. Am terminat ce era de terminat cu firma si acum partea materiala.
Oricum sa stiti ca va sunt foarte recunoscator si as vrea ca dupa ce deschid sa va pot si eu ajuta la randul meu.

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Tu vb de asa ceva Florin, insa il costa mult si nu sunt nici de mare ajutor atunci cand vb de un compresor

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Daniel daca vrei ne putem auzi intr-o zi si la un tel. ma poti suna la oricare dintre cele 3 numere de contact.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

exact la asta ma referam smile eu credeam ca e bun fiind vorba de mai multe iesiri hmm

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

e ok treaba cu magazinul dar , esti foarte... incepator in domeniu, nu vreau sa te descurajez, din contra, trebuie sa inveti bare-mi lucrurile esentiale din acvaristica si apoi da-i batae.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Incepator sau nu asta e...
Exista statistici, standarde, informatie din belsug, oameni care sunt dispusi sa dea sfaturi. Si asa incepator cum sunt eu solutiile le am deja gandite, insa vreau sa le compar cu altele sau cu alte idei. Oricum o sa pun totul pe foaie la sfarsit si o sa vad ce e mai bun sau ce e mai avantajos.

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Ar mai fi o chestie care trebuie gandita tot de la inceput.
Ce sistem de incalzire credeti ca ar merge?

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

incalzitor in fiecare acvariu ar fii cel mai perfect parerea mea smile