1

Subiect: pesti noi:molly si hoplo

oameni buni am avut ultimele 2 zile de cosmar. o prietena foarte buna a avut un accident de masina drept pentru care a ajuns la spital. cel putin ieri a fost o zi groaznica. astazi doamne ajuta s-a lamurit ca nu a fost nimic grav si ca e totul in regula dar trebuie sa stea sub supraveghere inca 2 zile. ne-a speriat dar e sanatoasa tun.

ca sa revin la subiect fata avea acvariu si m-a rugat sa am grija de ganganiile ei cat timp e "plecata". cand am vazut in ce conditii ii tine am convins-o sa mi-i cedeze mie. am 2 molly de 1 an mici de 2 cm maxim si 2 hoplo cu mustatile rupte, cu aripioarele din fata inflamate si cu burta maro deschis. am mai avut hoplo si eu si stiu cum arata unii sanatosi, ai ei nu sunt deloc asa. un molly chiar il banuiesc de gris, pe spate are solzii parca sariti si pe coada 1 punct alb. dar cum restul nu au nimic poate e saracul doar jegarit.
i-am luat acasa, i-am pus in acvariul carantina, le-am dat mancare cu fishtamin, par veseli ei asa dar sunt intr-o stare deplorabila. apa era maro inchis la ea, de abia vedeai pestii, acvariul era de 30 l si mai avea si 2 carasi in el pe care oricat as vrea nu pot sa ii gazduiesc.
as vrea sa le fac un tratament preventiv, ma gandeam la omnipur eventual pentru gris dar nu stiu pentru hoplo ce sa fac. au aripioarele rosii si umflate pe lateral, cele din fata. ce ar putea sa fie? imi pare rau dar nu pot pune poze momentan, promit maine.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: pesti noi:molly si hoplo

Pe instructiunile de la medicamente, in mod normal ar trebui sa fie menionat daca anumite specii de pesti nu ar tolera tratamentul. Asa ca nu mai ezita, si fa-le tuturor un tratament cu omipur.
Nici nu e bine sa ma gandesc ce putea misuna in bazinul acela....

Mi se rupe inima de bietii carasei ramasi si condamnati... Macar sfatuieste pe cineva sa le schimbe apa.. sa curete acel bazin... E o cruzime... mai bine sa-i de-a cuiva decat sa-i condamne asa ... prin tortura.

Eu cred ca medicamentul si vitaminele vor avea efect benefic asupra bietelor vietati.
Numai bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: pesti noi:molly si hoplo

o sa ma duc eu o data pe saptamana cu mancare (iau niste pastilute de spirulina) si o sa le schimb apa. nu cred ca prietena mea s-ar supara sa ma primeasca in vizita mai des.
nu am cui sa ii dau si eu nu pot sa ii tin ca i-as lua. aveau toti pestii solzi sariti, era dezgustator ce era in acvariu, mi-a fost sila sa bag mana in el. a ramas acum cu 2 carasi si 2 cory. ultimii par a fi ok.

o data ce pot fac poze la hoplo ca sa vedeti aripile umflate si rosii. molly sunt bine, foarte bine, incep sa se innegreasca la loc si sa li se refaca solzii, surprinzator dat fiind ca de ieri ii am doar. fishtamin la greu oricum.

nu vrea sa ii dea, abia am convins-o sa mi-i dea pe cei 4, la carasi nu vrea sa renunte sub nici o forma. nu inteleg de ce a trebui sa iti ia acvariu daca nu da 2 bani pe el.

pentru hoplo pun acum 2 jumatati de nuci de cocos sa aiba unde sa se ascunda, stiu de la ai mei ca vor sa stea mereu ascunsi. si acvariul meu carantina e mic, dar macar e curat  si le dau mancare si vitamine. e si ciclat, sper sa se simta bine. dupa ce ii vindec ii voi dona cuiva care va avea acvariu mare si va avea grija de ei

Mersi mult Lucia de urari!!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: pesti noi:molly si hoplo

imi pare rau sa va spun ca un hoplo a murit sad s-au ascuns amandoi intr-un colt, le-am pus ca o grota sa stea acolo si unu a murit, nu ptea celalalt sa iasa din cauza lui.
sad:(:( sper ca celalalt sa treaca cu bine. nu as stii sa spun de ce anume a murit, nici unul din cei 4 nu are gris. nu prezinte ulceratii, rani sau paraziti.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: pesti noi:molly si hoplo

Cine stie ce viata a dus saracul.... macar acuma s-a eliberat...

Faci o fapta buna!
Asta e important.. daca te vei duce si vei schimba apa... sufletele alea or sa-ti fie vesnic recunoscatoare...

Iti doresc multa sanatate pestisorilor si sa treaca cu bine peste perioada asta grea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6 Editat de Andi66 (2010-05-14 15:12)

Re: pesti noi:molly si hoplo

Imi pare rau sa aud de asa probleme, poate ca ar fi mai bine sa doneze carasii eventual cu tot cu sticla.
Cat despre probleme cu bolile si eu am trecut pritr-o incercare grea. Tocmai ieri seara ce mi sa prapadit masculul de Colisa Labiosa era o frumusete pana sa se imbolnaveasca. Nu stiu ce a putut sa fie cert este ca sa umflat excesiv si pana la urma a cedat. Asta e viata, incercam sa depasim momentul. Inteleg prin ce treci si sunt alaturi de tine...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: pesti noi:molly si hoplo

am vazut postul tau andi si imi pare tare rau sad era chiar frumos chiar si asa umflat.
eu macar sunt impacata ca am facut ce am putut si macar 3 din ei sunt sanatosi. daca un sanitar asa de rezistent a murit..nu vreau sa ma gandesc ce era acolo. nu va dona carasii, abia am luat pe cei 4.
Iti multumesc de sustinere

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: pesti noi:molly si hoplo

allexya A scris:

am vazut postul tau andi si imi pare tare rau sad era chiar frumos chiar si asa umflat.
eu macar sunt impacata ca am facut ce am putut si macar 3 din ei sunt sanatosi. daca un sanitar asa de rezistent a murit..nu vreau sa ma gandesc ce era acolo. nu va dona carasii, abia am luat pe cei 4.
Iti multumesc de sustinere

Nu l-ai vazut in toata splendoarea sa, era o combinatie de caramiziu in degrade, o frumuste. Azi ma duc sa vad daca mai au de unde l-am luat si sa incerc cu un altul n-as vrea sa stea doamna fara pereche ar fi cam trista si ma gandesc ca i-ar dauna.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: pesti noi:molly si hoplo

Revin cu stiri de ultima ora. Tocmai i-am dat drumul in acvariu noului locatar - Colisa Labiosa. Am avut bafta si l-am luat pe ultimul. Este mai mititel decat raposatul dar este vioi si se pare ca va fi la fel de frumos. Parca mi-a mai trecut din suparare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: pesti noi:molly si hoplo

Andi66 A scris:

Revin cu stiri de ultima ora. Tocmai i-am dat drumul in acvariu noului locatar - Colisa Labiosa. Am avut bafta si l-am luat pe ultimul. Este mai mititel decat raposatul dar este vioi si se pare ca va fi la fel de frumos. Parca mi-a mai trecut din suparare.

Lasa ca o sa se faca mare si frumos big_smile si vei avea satisfactia ca tu l-ai facut mare big_smile sa ne pui poze, sa il lauzi big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: pesti noi:molly si hoplo

allexya A scris:
Andi66 A scris:

Revin cu stiri de ultima ora. Tocmai i-am dat drumul in acvariu noului locatar - Colisa Labiosa. Am avut bafta si l-am luat pe ultimul. Este mai mititel decat raposatul dar este vioi si se pare ca va fi la fel de frumos. Parca mi-a mai trecut din suparare.

Lasa ca o sa se faca mare si frumos big_smile si vei avea satisfactia ca tu l-ai facut mare big_smile sa ne pui poze, sa il lauzi big_smile

Ok, multumesc mult de incurajare si voi reveni cu poze.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: pesti noi:molly si hoplo

ca sa va tin la curent. molly amandoi se simt foarte bine, se giugulesc, s-au innegrit complet si mananca ca nebunii tongue deja cred ca ii voi muta in acvariul mare. hoplo tot are inflamate aripioarele sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....