41

Re: Un fel de iwagumi...

E frumoasa "linia" HMului...numai ca pare un pic cam in..."aer"  lol Sub HM e cam mult gol  Dane.Lipsesc plantele sau eventual decorul de pe linia de middle...si te-ai cam indepartat de la titlul threadului .Sper sa nu te supar cu aceste cuvinte,Dane  :hug  lol  :noroc

42

Re: Un fel de iwagumi...

Ai fost singurul care a remarcat chestiile alea. Eu stiam de ele, insa (ca mereu am o "scuza" lol ) n-am avut timp si chef sa plantez alte fire de HM si in fata tufelor, astfel incat sa coboare in panta spre parte din fata, dar in seara asta mi-am facut timp si am corectat problema. Cat despre restul plantelor, nu vreau momentan sa pun altele, vreau sa incerc un layout doar din plantele astea.
Iar titlul, pai deaia am scris acolo "un fel de" big_smile ca nu e chiar iwagumi, stiu ce implica stilul respectiv, e o combinatie, de fapt e amprenta mea, n-am plagiat nimic, decat o usoara inspiratie de ici-colo.
Thanks bro  :sok  :hug  :noroc

43

Re: Un fel de iwagumi...

Man ,nici in cel mai intunecat ungher al mintii mele nu am avut aceste ganduri meschine lol si anume ca tu nu ai constientiza aspectul real al setupului tau,doar esti un artist,nu? :apl Ma ganeam doar ca uneori ai nevoie de un mic "branci"  lol  si uite ca functioneaza! ^:)^  wink  lol  :noroc

44

Re: Un fel de iwagumi...

Da clar, si Paul a incercat-o in editiile precedente  lol  el a fost mult mai radical, gen :"ce-i cu jaful asta?" smile) nu-mi mai aduc aminte exact cuvintele, of  lol dar tot asa pentru stimulare cica  lol  :noroc

45

Re: Un fel de iwagumi...

Stie Paul sa spuna asemenea duritati?? lol Nu stiam ...ce pui de "nazist".... lol  se ascunde sub infatisarea asta de oltean vesel si jovial!  lol E rau dom`le  lol 
Paul sa sti ca te vorbeam numai de bine,sa ne traiesti! lol  :noroc

46

Re: Un fel de iwagumi...

Acest "un fel de iwagumi", s-a transformat intr-un alt stil, opus celui spre care tindeam  lol , insa am ajuns la concluzia ca tot mai frumos e un acvariu bine plantat, cu multe plante diferite si mult mai usor de stabilizat, respectiv intretinut (cel putin din experienta mea).
Asadar, in prezent arata astfel:
http://img819.imageshack.us/img819/676/dscn4609x.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/1511/dscn4613l.jpg

Exista si ceva alge, dar nimic peste care sa nu pot trece cu vederea  lol, l-am cam neglijat in ultima perioada, dat fiind faptul ca ...a fost vara, nu prea am avut timp de el. Apropo de "a fost vara", fiindca in cluj vremea s-a inrautatit, temperaturi mai mari de 18grade nu mai exista, am montat si incalzitoarele in acvarii, asadar ADIO DRAGA VARA, bine ai venit TOAMNA...CRUDA ! :scry

47

Re: Un fel de iwagumi...

update

48

Re: Un fel de iwagumi...

smile Deci pana la urma tot invechitul "olandez" e la putere?  lol Eu inca nu am cedat,inca sper sa iasa ceva din plantele mele marunte...desi...ba nu! inca mai am rabdare 2 luni,mai ales ca am si 10 discusi bruni inauntru,de cca 2-3cm
Foarte frumos Dane! Blixele trebuie sa-si mai dea drumul si gata! :sok  :noroc

49

Re: Un fel de iwagumi...

Nu arata rau, de fapt plantele arata superb, dar aliniamentul parca deranjeaza putin. N`am sa sugerez ce si cum, ca recunosc, nu le am, dar parca ar merge un spatiu, o poteca, o nu stiu, ceva ceva. Oricum acvariul, ca aspect, arata super intretinut si cred ca asa si este. Bravo! :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

50 Editat de pelly67 (2010-09-22 14:47)

Re: Un fel de iwagumi...

Dane ce ai pățit frate...intri numai dimineața, la prânz și joia?
Cat despre acvariu......bestial ....ca de obicei :sok

51

Re: Un fel de iwagumi...

design e numele lui!  foarte inspirat calificativ!
:apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl

52 Editat de Avatar (2010-09-23 12:56)

Re: Un fel de iwagumi...

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si critici, sunt binevenite toate. Din pacate dimensiunile reduse ale acvariului nu ma lasa sa fac ceva mai mult decat atat, cel putin latimea de 30cm este mult prea mica pentru a tine 3 tipuri de plante (prim-plan, mijloc si spate)...si dupa cum se vede plantele sunt destul de inghesuite, ce sa mai zic ca nebuna de heteranthera trebuie tunsa din 2 in 2 zile, creste de rupe  :omfg

Paul, numai de sarbatorile legale si in noptile cu luna plina !  :noroc

p.s: asta era mesajul de azi-noapte, dar cum a picat site'ul l-am rescris acum.

53 Editat de Avatar (2010-09-23 13:01)

Re: Un fel de iwagumi...

Apropo de blyxe, uite acum o luna cum arata acvariul :

la 2-3 zile dupa plantare.

54 Editat de Lucia (2010-09-24 23:36)

Re: Un fel de iwagumi...

Avatar A scris:

Apropo de "a fost vara", fiindca in cluj vremea s-a inrautatit, temperaturi mai mari de 18grade nu mai exista, am montat si incalzitoarele in acvarii, asadar ADIO DRAGA VARA, bine ai venit TOAMNA...CRUDA ! :scry


Domnu' Dan, Domnu Dan..... toamna cruda?

Dar de unde te-ai mai inspira tu?
De unde s-ar mai inspira poetii?

Ia uita-te mai bine in partea dreapta a acvariului tau, acea pata de culoare aminteste de hainele rosii ale toamnei.. smile

Hai, ca in curand va veni si iarna.. si atunci va trebui sa pui si niste plante argintii...

Pana una alta, FELICITARI, este doar primul cuvint care imi vine in minte.
Te-ai mai gandit la concurs?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.