1

Subiect: Necesar acvariu plantat

Buna sunt nou pe forum,sunt pasionat ca si voi de acvaristica(e o pasiune mai veche,am mai avut prin copilarie acvarii dar nimic "profesionist" amenajate),dar am nevoie de niste sfaturi.
   Pentru inceput am ales un bazin de 100 litrii si un filtru de aer JBL Cristal Profi e700,din cate am vorbit cu vanzatorul e de ajuns pentru volumul de apa din bazin.O pompa de CO2 pentru ca doresc rezultate frumoase din partea plantelor,chiar azi am achizitionat si o radacina naturala (tratata) pentru decor.As dori sa imi recomandati dumneavostra daca se poate un model de pompa de CO2 sau bulelie,nu stiu exact sub ce forma vine,un substrat,eventual ceva neoane mai calitative(acvariul vine standard cu ceva neoane dar nu stiu cat de bune sunt).
   Ca si specii de pesti dupa ce am rasfoit putin forumul dumneavostra fiind incepator o sa raman momentan la vivipari.Ca si plante o sa doresc Java Moss ,pe langa asta astept recomandariile dumneavoastra( ma gandesc ca si o planta cu frunze mai ample care sa mascheze partea din acvariu a filtrului ar fi o idee buna)
   Daca mi-au scapat dintre componentele minihabitatului va rog sa imi spuneti.Sunt deschis la sugestii.
   Multumesc anticipat!

2

Re: Necesar acvariu plantat

bine ai sosit la noi. la acesta ora tarzie poate ca nu o sa mai gasesti raspunsurile dar maine dimineata cu siguranta vei fi indrumat pe calea cea buna cu rezultate uimitoare. si app sunt ceva acvaristi de la cluj pe aici o sa te ajute ei mai mult ca sigur. spor

3

Re: Necesar acvariu plantat

bine ai sosit printre noi dacian.nu sunt un foarte experimentat acvarist .eu zic ca ar trebui sa bagi macar vreo3-4 specii de plante,unele pitice  ce trebuiesc puse mai in fata si altele mai inalte  care sa le pui mai in spate ,nu stiu sati dau nume de planta.te sfatuiesc sa nu pui  tot felul de decoruri de plastic cum ar fi e foarte scafandri castele etc.referitor la pesti eu zic sa te documentezi bine despre speciile pe care vrei sa le pui in acvariu,daca se impaca intre ei de ce spatiu au nevoi...
cred ca stii ca mai intii trebuie sa ciclezi acvariu.substratul trebuie sa sa fie de o grosime pe spate de 5 cm pe fata de 3 cm.cam asta am avut de spus .succes

natura inseamna viata

Re: Necesar acvariu plantat

Daca tot iti iei CO2 poti opta pt un sisitem cu butelie, reductor, numarator de bule, reactor. Daca nu ai suficenti bani acum pt electrovalva, o lasi pt mai tz.
daca vrei plante, termina cu viviparii

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

5

Re: Necesar acvariu plantat

nu inteleg , te citez :''daca vrei plante, termina cu viviparii''  care e necorcondanta dintre ei ??

6 Editat de narcis.b (2010-05-16 23:03)

Re: Necesar acvariu plantat

Prietene,e dificil ce ne ceri...depinde de ce bani vrei sa cheltui lol se poate si foarte multi si mai putini (foarte putini navem lol )
Pentru ca esti la ineput,presupun ce  substrat fertilizant JBL e foarte bun,sistem CO2 presurizat orice are o butelie de la 2l ori higher.Daca zici ca ai filtru extern,recomand reactor CO2 extern,firme despecialitate de renume au asemenea produse,da-i cu search
Sfat daca vrei "plantat" mai bine renunti la vivipari...

Re: Necesar acvariu plantat

Sfat daca vrei "plantat" mai bine renunti la vivipari...

pe asta chiar ca nu am mai auzit-o....dar ce au viviparii de nu sunt pentru acvarii plantate?!

8

Re: Necesar acvariu plantat

Multa mizerie,Bogdane,se inmultesc mult,deci creu de tinut un echilibru in necesarul de O2,lucru ce contravine un pic aditiei de CO2...si ar mai fi! Multumit Bogdan?

9

Re: Necesar acvariu plantat

Ok,atunci spre ce ar trebui sa ma orientez ca si regn daca bine ma exprim,dorind sa am un acvariu plantat.Partea cu bugetul e flexibila,as dori daca se poate chiar un dozator de CO2 care sa elibereze gazul la anumite intervale (in functie de setari),un incalzitor cu termostat.Discusii de exemplu cum se inteleg cu plantele si cate bucati as putea tine in bazinul de 100 de l ? Am vazut niste acvarii cu discusi si neoni ,mai apoi am aflat ca necesita temperaturi diferite ale apei,in acest caz ce alte specie de genul neonului (care sa formeze bancuri)as putea pune pe langa acestia,asta in cazul in care discusii se inteleg bine cu plantele din acvariu.
Cam doua specii de pesti as dori ,eventual si niste creveti (iarasi daca sunt compatibili cu speciile mai sus mentionate)
Spre ce firme sa ma orientez in alegerea echpamentului ? De JBL am vazut ca se vorbeste destul de mult pe forum.  Multumesc tuturor pentru reply-uri.

10 Editat de Dacian (2010-05-17 03:49)

Re: Necesar acvariu plantat

Inca un post si apoi merg la somn smile
Persoana cu care am vorbit la pet shop spunea ca daca folosesc filtrul extern nu mai e nevoie de o pompa de aer si ca oxigenarea apei din bazin se va face cu ajutorul valurilor create de filtru la suprafata apei.Este deajuns pentru orice fel de "configuratie" a miniecosistemului sau sunt anumite vietuitoare care prefera un continut mai ridicat de O2 in apa?Mai citesc forumul sa nu pun toate intrebarile posibile tongue
Se vorbea mai sus de vivipari cum ca ar face prea multa mizerie pentru ca se inmultesc excesiv big_smile daca populez acvariul doar cu femele ?

11

Re: Necesar acvariu plantat

intradevar daca ai un filtru extern nu ai nevoie de de pompa de aer. pana la urma urmei pompa este ceve dispensabil pe cand important este filtrul fie intern fie extern, important este sa fie asezat jetul de apa in asa fel ca suprafata apei sa fie valurita. pentru a nu iti da batai pea mari de cap poti sa iti iei un card de neoni,sau tetrazone si cativa pesti sanitari ( 4 cory si 2 ancistrusi sau cum doresti fara a suprapopula acvariul).
nu are rosst sa populezi cu femele deoarece ele sunt sterse de culoare si daca a fost odata fecundata aceasta poate  si in lipsa masculuilui da nastere pana la 4 ori . deci nu ai de unde sa stii daca a fost sau nu fecundaa. daca chiar doresti vivipari mai bne pui numai masculi de guppy
discusi nu sunt de tine,cei care au discusi au ani de acvaristica in spate si experienta cu carul deci te rog sa ii excluzi din acvariul tau cel putin deocamdata.

12 Editat de bogdivaio (2010-05-17 12:04)

Re: Necesar acvariu plantat

Multa mizerie,Bogdane,se inmultesc mult,deci creu de tinut un echilibru in necesarul de O2,lucru ce contravine un pic aditiei de CO2...si ar mai fi! Multumit Bogdan?

Da mai sunt multumit...dar asta nu inseamna ca sunt deacord cu afirmatia vis-a-vis de acvariile plantate...da,fac mizerie-o cureti care e problema?!;gradul de O2 il mentii usor daca nu suprapopulezi;se imultesc mult - e greu sa separi puii de restu?! poti sa-i arunci sau sa-i donezi sau sa-i lasi preada celorlalti pesti din acvariu ori whatever...dar mai bine spus hai sa nu fim atat de comozi!... am observat ca multi prefera plantele in fata pestilor(arunca acolo 4-5 rasbora sau neoni sau galaxy nu ma sa fie si ceva pesti si ce acvariu fain au ei),deci pentru multi acvaristica=botanica
Mna fiecare cu parereile si cu viziunile lui...eu unul nu ma "flambez"  in fata acvariilor bine plantate cu 5-6 pescuti si 6 creveti.

Uite un exemplu de acvariu care imi place mie si pe care il consider o muza:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oWu1scxKIfc[/youtube]

13

Re: Necesar acvariu plantat

bogdivaio A scris:

... am observat ca multi prefera plantele in fata pestilor(arunca acolo 4-5 rasbora sau neoni sau galaxy nu ma sa fie si ceva pesti si ce acvariu fain au ei),deci pentru multi acvaristica=botanica
Mna fiecare cu parereile si cu viziunile lui...eu unul nu ma "flambez"  in fata acvariilor bine plantate cu 5-6 pescuti si 6 creveti.

Subscriu Bogdanele....
Cine e fericitul posesor al acvariului plantat care pe deasupra mai are si pesti lol:lol::lol::lol::lol::lol:
ca sa vezi....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Necesar acvariu plantat

Andi acvariul este al unui utilizator din Dej de pe un alt forum de acvaristica big_smile

15

Re: Necesar acvariu plantat

bogdivaio A scris:

Andi acvariul este al unui utilizator din Dej de pe un alt forum de acvaristica big_smile

Bravo lui....excelent, sunt impresionat.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Necesar acvariu plantat

Am discutat si cu prietena si am decis sa punem in acvariu pana la urma Xiphophorus Helleri,Xiphophorus Maculata,Poeciclia Sphenops si Crystal Red Shrimp(daca e compatibil)
Da sunt vivipari,se vor inmulti ,nu va fi un acvariu cu foarte multe plante,dar ma gandesc ca sunt si plante care vor rezista cu ei.Aici as dori sa imi recomandati dumneavoastra plantele care sunt compatibile cu acestia,in acest caz o sa renunt la instalatia de CO2 pentru ca nu isi mai are rostul.

17 Editat de narcis.b (2010-05-18 10:42)

Re: Necesar acvariu plantat

bogdivaio A scris:

[]
Da mai sunt multumit...dar asta nu inseamna ca sunt deacord cu afirmatia vis-a-vis de acvariile plantate...da,fac mizerie-o cureti care e problema?!;gradul de O2 il mentii usor daca nu suprapopulezi;se imultesc mult - e greu sa separi puii de restu?! poti sa-i arunci sau sa-i donezi sau sa-i lasi preada celorlalti pesti din acvariu ori whatever...dar mai bine spus hai sa nu fim atat de comozi!... am observat ca multi prefera plantele in fata pestilor(arunca acolo 4-5 rasbora sau neoni sau galaxy nu ma sa fie si ceva pesti si ce acvariu fain au ei),deci pentru multi acvaristica=botanica
Mna fiecare cu parereile si cu viziunile lui...eu unul nu ma "flambez"  in fata acvariilor bine plantate cu 5-6 pescuti si 6 creveti.
]

smile Bogdane,prin ce treci tu acum eu am trecut acum muuulti ani."Plantatele " de calitate presupun,pe langa cunostinte,sa-ti permiti asa ceva,asta pentru ca oricum ar fi nu e low cost smile
Ah,uite ca omu`vrea doar una doua"plantA in plantat" si multi vivipari smile Asa ca e omu`tau,stai linistit! smile

18 Editat de bogdivaio (2010-05-18 11:48)

Re: Necesar acvariu plantat

Narcis tu probabil ai trecut prin toate inaintea mea,eu fiind si mai tanar...mna bravo tie ca poti,jos palaria!...si ai dreptate in ce afirmi mai sus legat de plantele de calitate,dar tot nu ai inteles la ce faceam eu referire asa ca sa o lasam la nivel de gradina botanica daca asta iti place tie si ai investit atat timp cat si material.


P.S.Dacian esti omu' meu lol:lol::lol::lol::lol::lol:...frumoasa comparatie,ai zice ca se vrea a fi metafora lol:lol::lol::lol::lol:

19

Re: Necesar acvariu plantat

Stai linistit Bogdane departe de mine sa ma iau de tine mai ales de placerile tale,da ai parut curios si te-am lamurit smile Nu am taiat din frumusetea acvariilor cu/de pesti,toate au o frumusete aparte.
Interesant este ca  e a4-a oara cand imi intorci un raspuns smile si defiecare data ti-am justificat,esti ambitios! smile

20 Editat de bogdivaio (2010-05-18 13:21)

Re: Necesar acvariu plantat

Narcis omu cat traieste invata...incerc si eu cu,cunostiintele pe care le am pana acum(nu foarte vaste) sa ajut sau cel putin sa-mi exprim parerea vis-a-vis de subiect...foarte bine ca sunt oameni care ma contrazic si imi demonstreaza ca gresesc,nu am pe deplin dreptate...doar asa pot sa ma corectez si sa asimilez mai departe informatiile corecte

P.S.as vrea sa te intreb ceva pe privat daca se poate?!