1 Editat de allexya (2010-05-17 14:48)

Subiect: echinodorus

Nu reusesc sa inteleg ce are echinodorusul meu. bine am mai multi, aceste nu stiu exact in care categorie de echinodorus este. cand l-am adus in acvariu nu s-a prea adaptat si a inceput sa se gaureasca rau de tot. am tuns tot ce a fost vechi si a inceput sa dea frunze noi si sanatoase. dar astazi am observat ca din nou se gaureste desi nu am schimbat nimic in lumina si schema de fertilizare. am citit ca poate fi lipsa de macronutrienti desi fertilizez zilnic.

ca dotari am asa:1 bucata acvariu 63l, 1 neon osram 865, 1 neon osram fluora; fertilizez zilnic 1,5 ml pps pro, 2 picaturi ferropol 24, 2ml easycarsbo; saptamanal:5ml ferropol, 1 tabeta ferrotabs; substrat JBl proflora.
nu am co2.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: echinodorus

pun si poze, asa arata la inceput, inainte de tundere. acum la o frunza observ exact aceleasi simptome.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3

Re: echinodorus

allexya A scris:

ca dotari am asa:1 bucata acvariu 63l, 1 neon osram 865, 1 neon osram fluora; fertilizez zilnic 1,5 ml pps pro, 2 picaturi ferropol 24, 2ml easycarsbo; saptamanal:5ml ferropol, 1 tabeta ferrotabs.
nu am co2.

Nu cumva ai un exces de Fe ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: echinodorus

aa nu stiu, desi vreau sa iau teste nu am bani de ele... restul plantelor sunt foarte ok, se dezvolta vazand cu ochii mai putn acest ech si un ozelot.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: echinodorus

de fapt echinodorusii la mine vad ca nu se simt foarte bine, am vreo 7 si doar unul este ok. acesta
in rest toti se dezvolta greu sau cu frunze gaurite sau contorsionate. stiam ca sunt plante rezistente, ce nevoi au pe care eu nu le realizez?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: echinodorus

Am observat ca folosesti mai multe produse care contin Fe si zic eu ca este un mic exces, parerea mea este sa alegi doar unul din ele pe care sa-l folosesti. Am inteles ca dintre Ferropol 24 si Ferropol simplu ar fi mai bun cel "24", eu il folosesc pe cel simplu pentru ca nu l-am gasit pe celalat. Poate fi si alta cauza dar incearca sa reduci din Fe.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de bogdivaio (2010-05-17 15:24)

Re: echinodorus

PPS pro- e pentru macrao
si cealalta e gama JBL pt fertilizare micro..adica Ferropol - se pune saptamanal si Ferropol 24 cel care se pune zilnic
Easy Carbo - este un bun algicid si o aditie de CO2
Jbl ferrotabs - contin fier si potasiu...la astea se poate renunta daca vrei si daca nu ai plante rosii care necesita mai mult fier pentru intensificare culorii

Dar eu nu cred ca e exces de fier...
Eu cred ca plantele nu si-a intrat inca intr-un ritm de crestere,parca era relativ nou plantata acvariul..deci fazele ciclarii big_smile

8 Editat de allexya (2010-05-17 15:47)

Re: echinodorus

are deja 5 saptamani acvariul meu smile ech de care am vorbit la inceput a fost tuns complet si are deja 4 frunze noi care se gauresc, ma gandeam ca trebuia deja sa fie facuta adaptarea. sau nu..?

vreau plantute rosii, la ce setup am momentan crezi ca as putea sa imi pun? big_smile stiu ca sunt foarte pretentioase... imi recomanzi ceva? tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: echinodorus

eu mai multe nu cunosc...poate te ajuta Radu ca el are asemenea plante big_smile

10

Re: echinodorus

bogdivaio A scris:

eu mai multe nu cunosc...poate te ajuta Radu ca el are asemenea plante big_smile

mersi mult!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11 Editat de Andi66 (2010-05-17 16:31)

Re: echinodorus

Ce as mai putea aduga,....jos palaraia cine stie,....cunoaste roll
Cat despre Dl. Radu, intradevar nu are rost sa continuam, pentru ca el e meseriasu'

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12 Editat de allexya (2010-05-17 16:15)

Re: echinodorus

Andi66 A scris:

Ce as mai putea aduga,....jos palaraia cine stie....cunoaste roll
Cat despre Dl. Radu, intradevar nu are rost sa continuam, pentru ca el e meseriasu'

eu tot sper ca va trece in vizita pe aici si va oferi un sfat tongue
temperatura nu ar putea sa fie si ea un factor "iritant" pentru plante? momentan e cam mare din cauza tratamentului pentru gris, o putea duce la gaurirea frunzelor? ca de 2 zile tratez si astazi am vazut gaurile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13 Editat de Andi66 (2010-05-17 16:30)

Re: echinodorus

Am vazut ca ai 2 neoane. Intrebare: cat timp lucreaza neoanele ?
S-ar putea ca si asta sa faca sa creasca temperatura in apa, vezi sa nu le fierbi hmm...plantele lol
Cat despre tratamentul de care aminteai nu stiu in ce consta.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: echinodorus

se poate si de la temperatura mai ridicata pentru tratrea grisului ( temeperatura creste-o treptata pana la 30 de grade si las-o asa 2-3 zile si vei scapa de gris,fara alte chimicale...apoi revi la loc cu temperatura ,undeva la 25-26 de grade)...Bafta!


P.S.Radu e putin ocupat din cate stiu..dar sigur o sa te ajute cand va citi pe forum big_smile

15

Re: echinodorus

exact tratamentul acesta il fac big_smile am marit temperatura la 30 de grade si atat. au trecut 2 zile si deja mai am 2-3 punctulete pe neoni, se pare ca se vindeca frumos si usor.

am 2 neoane, functioneaza 11-12 ore pe zi. dar imi creste cu 2 grade temperatura in apa din cauza lor, noaptea revenind la 25 de grade. cred ca acesta este si motivul pentru care am facut gris altul nu imi vine in cap.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: echinodorus

allexya A scris:

exact tratamentul acesta il fac big_smile am marit temperatura la 30 de grade si atat. au trecut 2 zile si deja mai am 2-3 punctulete pe neoni, se pare ca se vindeca frumos si usor.

am 2 neoane, functioneaza 11-12 ore pe zi. dar imi creste cu 2 grade temperatura in apa din cauza lor, noaptea revenind la 25 de grade. cred ca acesta este si motivul pentru care am facut gris altul nu imi vine in cap.

Cred ca ar fi bine sa nu depasesti cele 30°, sa fi atenta la termometru chiar daca termostatul incalzitorului l-ai setat, s-ar putea ca neoanele sa-ti creasca temperatura apei.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: echinodorus

am pus 2 termometre sa fiu sigura ca merg bine lol momentan ramane constanta. dar cand deschid gura de vizitare se simt vapori asa calzi...parca ar fi piscina roll

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18

Re: echinodorus

am 2 neoane, functioneaza 11-12 ore pe zi. dar imi creste cu 2 grade temperatura in apa din cauza lor, noaptea revenind la 25 de grade. cred ca acesta este si motivul pentru care am facut gris altul nu imi vine in cap.

lumina sa nu o lasi mai mult de 10 ore pe zi...cumpara o priza programabila daca nu ai una !
Nu cred ca grisul a aparut din cauza neoanelor tale care incalzesc putin apa,la toti neoanele ne incalzesc putin apa pe timpul functionarii si nu avem gris big_smile

19 Editat de allexya (2010-05-18 11:26)

Re: echinodorus

pai atunci asta e ..sper sa nu ma fac inca o data. zici ca fac ciorba de salata cu peste la cat de cald este in apa. si cat timp ar trebui sa raman la 30 de grade? o saptamana? sau doar 3 zile? ca astazi e a treia si nu prea cred ca au scapat asa repede...sa nu mai aiba puncte pe care nu le vad eu

e asa putin 10 ore sad eu mai mult seara stau acasa si imi place sa ma bucur de el, sa il admir. dar o sa ma conformez.
acum eu tot sper ca ech mei sa se dezvolte si sa nu se mai gaureasca, sa aflu unde gresesc

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: echinodorus

allexya A scris:

e asa putin 10 ore sad eu mai mult seara stau acasa si imi place sa ma bucur de el, sa il admir. dar o sa ma conformez.
acum eu tot sper ca ech mei sa se dezvolte si sa nu se mai gaureasca, sa aflu unde gresesc

Au la Mr. Bricolage prize programabile la 8,50 lei (sau la Bricostore, Hornbach, Obi), am luat acum o saptamana si setezi orele in functie de cum vrei tu sa se aprinda lumina. De exemplu eu am programat 8:00-14:00 cu pauza 2h si pe urma 16:00-22:00, la fel ca si tine ca sa ma bucur de ei cand sunt acasa si totodata sa le fie si lor bine si mai ales plantelor. Bafta! si daca nu te descurci cu priza, posteaza si te indrum, nu e mare scofala.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771