1

Subiect: Salutare.....Bine v-am gasit!

Buna seara!

Ma numesc MIhai, sunt nou pe aici si cred ca se cade de cuviinta sa trec inainte de toate sa ma prezint si sa si prezint acvariul meu.
Acesta se prezinta cam asa:

Acvraiu - 94 litri
Substrat - nisip negru, JBL florapol,
Fertilizanti : JBL Ferropol 24, PPS zilnic,EasyCarbo, bomba CO2, Micronutrienti
Flora: Cabomba furcata, Anubias nana bonzai, Sagittaria subulata, Chladofora, Ludwigia, Rotala (mini, macranda, rotundifolia), Didiplis diandra, Alternathera, Hemianthus micrantemoides, Eriocaulon setaceum
Fauna: Rasbora arlequin, Paracheirodon axelrodi, SAE, Ancistrus, Discus

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

2

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Buna Mihai si bine ai venit printre noi.
De unde esti? ce filtrare ai? ce lumina ai? poze daca vrei sa ne pui si noua sa ne incanti privirea etc.

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

salut si bine ai venit big_smile

4 Editat de mihaitza (2010-05-18 01:59)

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Scuze pentru prezentarea "incompleta". Locuiesc in Pucioasa, Dambovita. Ca filtrare a apei din acvariu folosesc filtru extern marca JBL, capacul acvariului este dotat cu o instalatie electrica compusa din 3 neoane T8 de 18W (osram 865, 965 si Fluora) cu un program de lumina intre orele 7-20 si pauza intre orele 12-15.
Nu stiu daca pozele vor "incanta" chiar asa de mult d.p.d.v. calitativ, insa le puteti gasi aici:

http://www.acvariidevis.ro/user_album.php?id=351

Va multumesc mult pentru "primire".

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

5

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Album invalid. big_smiletongue

6

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Am pus fotografiile respective dar probabil ca trebuie "moderate".

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

7

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

salut si bine ai venit.

8

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Bine ai venit!

9

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Salut, bine ai venit !

10

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Salut Mihaita,

Bine ai venit si cum spuneau si colegii asteptam ceva poze ca sa putem comenta pe concret.....:o

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Salutare!

Nu stiu care e fost motivul pentru care nu puteau fi vizionate pozele dar acum se pare ca este posibil.

http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … ul-meu/351

Scuze pentru intarziere.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

12

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Nea Mihaita, jos palaria.....felicitari, din punctul meu de vedere esti meserias. Probabil ca altii vor incepe comentarii, dar eu pot sa spun ca are de toate, bine structurat si intretinut. Tine-o tot asa si inca o data Bine ai venit! cool

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Bine ai venit! smile

E frumos acvariul si fauna de asemnea...

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Bine ai venit Mihaita!Foarte frumos si reusit acvariul.

15

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Mihaita bine ai venit! Ai potential, daca il mai "lustruiesti" o idee iese super! Apleaca-te putin asupra plantelor ca mod de aranjare. wink

16

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

bitanu A scris:

Oho! Frumusel...,dar unde este pietrisul (nisipul) negru? S-a albit de la clorul din H2O?;););)

Pietrisul nu este si nici nu a fost niciodata negru. Si aceea este culoarea sa naturala. Este luat de aici:
http://www.happypets.ro/aquatic-nature- … -1477.html
Clor in apa? Plantele nu ar fi evoluat bine daca era vorba de clor.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

17

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si sfaturi si astept in continuare parerile voastre.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

18 Editat de mihaitza (2010-05-19 01:52)

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

bitanu A scris:

Pai, in prezentarea acvariului tau ce-ai scris? Deci nu-i negru?! cool cool cool

Este negru-gri, usor lucios si da senzatia de alb din cauza reflexiei in aparatul foto.

Plantele evolueaza destul de bine iar temperatura apei este de 28 grade.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

19

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

sal Mihaita frumos acvariu si discusi tare frumosi. cu respect tineo tot asa

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

20 Editat de Baracuda (2010-05-21 11:44)

Re: Salutare.....Bine v-am gasit!

mihaitza A scris:

Buna seara!

Ma numesc MIhai, sunt nou pe aici si cred ca se cade de cuviinta sa trec inainte de toate sa ma prezint si sa si prezint acvariul meu.
Acesta se prezinta cam asa:

Acvraiu - 94 litri
Substrat - nisip negru, JBL florapol,
Fertilizanti : JBL Ferropol 24, PPS zilnic,EasyCarbo, bomba CO2, Micronutrienti
Flora: Cabomba furcata, Anubias nana bonzai, Sagittaria subulata, Chladofora, Ludwigia, Rotala (mini, macranda, rotundifolia), Didiplis diandra, Alternathera, Hemianthus micrantemoides, Eriocaulon setaceum
Fauna: Rasbora arlequin, Paracheirodon axelrodi, SAE, Ancistrus, Discus

Frumos acvariu dar cu probleme. Este prea mic pentru discusi, probabil de aceea nu sunt decit 2.
Asocierea lor cu Molly (i-ai omis din descrierea textuala) este o greseala. Discusii se simt in largul lor de la 6 buc. in sus. Sper ca planta cu frunze verzi si nervuri albe (omisa si ea din text) sa fie Hygrophila Polysperma "Rosanervig", altfel nu are viitor in acvariu. Daca pastrezi discusii (ar fi o decizie gresita), realizeaza cu ajutorul unor plante plutitoare sau plante ale caror frunze ajung la suprafata, zone de penumbra. Lumina este prea puternica pentru discusi. Per ansamblu se vede preocuparea pentru a realiza ceva estetic si chiar ai reusit. Corecturile (daca le vei face) vor aduce un plus de valoare acvariului. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!