1 Editat de justdusted (2009-02-16 12:09)

Subiect: Acvariu nou

Salutare.
De curand (aprox. 1 luna) am achizitionat un acvariu:
Juwel Rekord 80 (110L) echipat cu filtru intern, neoane (2X18), incalzitor.
L-am ciclat 3 saptamani. Am introdus treptat pesti (dupa prima saptamana 4buc.). Acum am in acvariu urmatoarele:

Ancistus - 2 buc
Albino Aeneus Cory Cat - 4 buc
Guppy - 7 buc
Black Molly - 3 buc
Neon Rosu - 10 buc

Credeti ca sunt prea multi pesti?
Am acvariul destul de bine plantat: Pogostemon helferi, Lysimachia nummularia aurea, Hygrophila difformis, Anubias Nana, Echinodorus, Cabomba Caroliniana, Hygrophila Corymbosa, Vallisneria Spiralis, 2 buc Mopan.

Si inca o intrebare: Am nevoie si de filtru extern?

Re: Acvariu nou

By the way, cam asa arata:

Re: Acvariu nou

Salutare si bine ai venit pe forum, speram ca aici sa gesesti toate informatiile de are ai nevoie. Acvariul tau arata foarte bine, cat despre pesti..... din ce se vede in acesasta imagine este ok. Poate o sa iti faci un album de poze si atunci o sa putem sa ne dam seama mai bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Acvariu nou

Bine ai venit pe forum.Aici gasesti oameni minunati.Eu sunt de o luna si jumate pe aici si am fost intampinata bine.Ai un acvariu foarte frumos.Bravo

laura-rac

5

Re: Acvariu nou

salut si bine ai venit.   poate ne vedem duminika la intalnire ... despre acvariu f f  frumos tine-o tot asa!

Re: Acvariu nou

Salut , bine ai venit.Ma bucur ca ai reusit sa  faci acvariul sa arate asa bine atat de repede........Bravo.:)

Re: Acvariu nou

Nu ai nevoie de filtru extern mai ales ca ai pesti de talie mica si i-ar putea atrage foarte usor in gura de absortie a apei din acvariu.La 110 l pe care ii are acvariul tau ar mai merge inca pe atat cat ai tu acum in el,ma refer la pestisori.Cu ce aparat ai facut poze pentru ca au iesit super?

Re: Acvariu nou

Salut si bine ai venit.
Acvariul arata super, cat tine de pupulare poti chiar sa mai pui niste pesti sau sa astepti sa ti-se inmulteasca guppy si molly, spatiu este.
filtru extern nu iti trebuie decat la acvarii foarte mari 400L+ unde filtrul intern nu prea face fata, sau daca vrei sa mai pui alta aparatura: sterilizator UV, co2 cu butelie.

9 Editat de Laurentiu A (2009-02-16 04:52)

Re: Acvariu nou

Hello si bine ai venit. Imi place ce ai facut in acvariu. Astept sa vad cum o sa arate peste cateva luni cand plantele vor mai creste putin si vor acoperii si partea de sus. Cred ca o sa fie ceva foarte frumos.

10 Editat de justdusted (2009-02-16 12:14)

Re: Acvariu nou

Salutare tuturor!
Va multumesc pentru urari si raspunsurile oferite!
Sunt nou pe aici si nu ma asteptam sa primesc asa repede raspunsurile voastre.
Zilele urmatoare vreau sa mai achizitionez 2 Botia. Am observat 4 melcisori mici in acvariu. Cred ca au venit cu ultimele plante achizitionate.

@ acvariudevis: pozele au fost facute cu un Nikon D60.
@ acvariidevis: mi-am facut si un album. O sa mai adaug poze in zilele urmatoare.
http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -dulce/112

P.S. In album apar si doi Xipho. Pe astia nu-i mai am. I-am dus inapoi la magazin (erau destul de mari si foarte agresivi ce ceilalti pesti).

11

Re: Acvariu nou

Salut justdusted si bine ai venit printre noi.Mie acvariul tau mi-a facut o impresie foarte buna,imi place si e aranjat cu gust.Mi-a placut si fundalul se pare ca ai un talent pentru aranjarea acvariului.
Succes si spor la treaba in continuare.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: Acvariu nou

Salut eragon. Merci mult. Fundalul a fost lucrat manual (m-a ajutat un prieten).