21 Editat de Andi66 (2010-05-21 12:21)

Re: Filtru extern

merlin21 A scris:

eu zic sa nu ti cont de el.. nu vreau sa para ca am ceva cu useru de mai sus.. dar prea generalizeaza..
firme ca resun si jebo.. sunt f bune.. din experienta mea.. poate sa fie un caz particular si cred ca este.. resun mi-a iesit ca este mai fiabil decat dennerle..

solutia ieftina pt ce vrei tu este urmatoarea.. incerci sa pui un spray bar la filtru tau.. mestereste si tu ceva acolo, daca nu ai bani, exista oricand metoda do it yourslef si sunt multe solutii.. si un burete cu o pompa de aer.. ca filtrare biologica este excelent.

Acelasi sfat i l-am dat si eu acum cateva zile, am stat de vorba cu el pe mess o gramada, despre acvaristica, se pare ca refuza sa coopereze atunci cand i se dau sfaturi. Daca nici atunci cand dai sfaturi si vrei sa faci un bine nu e ok,....nu mai stiu ce sa mai zic. In rest sa auzim numai de bine.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

merlin21 A scris:

nu stiu exact cum arata resunu tau.. dar din ce stiu eu aceasta bucata s-ar pune pe intake,pe unde traga apa ca sa nu intre si pestii acolo.. cred

Filtrul meu este la fel ca acesta. Am pus link-ul aici http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 0-l.html:D

Nimeni nu e nascut invatat !

23 Editat de Baracuda (2010-05-21 15:54)

Re: Filtru extern

catalin818 A scris:

mi-au dat un fel de sifon la filtrul resun sp-1100 dar nu imi dau seama unde se monteaza si la ce foloseste.Daca m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscator. In  poza este acel obiect...:D

Piesa se foloseste in cazul in care filtrul respectiv joaca numai rol de pompa. Adica in cazul in care cartusul filtrant se indeparteaza, raminind umai capul de pompare (powerhead). Ia-o ca pe un sfat: fii mai maleabil in relatiile cu colegii, toti au intentia sa transmita informatii, chiar daca unii o fac intr-o maniera mai "personala". Trebuie sa stapinesti arta de a extrage informatii pina si din criticile cele mai vehemente. Orgoliul daca este exacerbat, intuneca ratiunea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern

Alo tov MERLIN! dAR DE CINE SA TINA CONT? Cum poti afirma asemenea ineptii. Problema aparaturii in acvaristica si nu numai este foarte importanta. Sigur ca se invarte si hailea si resun., dar sigur nu vor filtra ca un Eheim, Hagen etc.
A ca e scump si nu ne permitem este altceva. Dar nu da sfaturi cu carpaceli.
Englezul zice asa: "Sunt prea sarac ca sa-mi cumpari lucruri ieftine"
Deci mai bine astepti 2 3 luni strangi banuti si iei ceva mai de calitate.
Cu stima

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: Filtru extern

Ok. Va multumesc si o sa fiu mai maleabil... O zi buna tuturor!

Nimeni nu e nascut invatat !

26

Re: Filtru extern

catalin818 A scris:

Ok. Va multumesc si o sa fiu mai maleabil... O zi buna tuturor!

Atunci in cazul asta uite un link catre un magazin de unde poti procura cateva piese ca sa incropesti ceva pe moment:

Bafta !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

Multumesc pentru site-ul dat Andi. smile

Nimeni nu e nascut invatat !

28

Re: Filtru extern

viaregio13 A scris:

Alo tov MERLIN! dAR DE CINE SA TINA CONT? Cum poti afirma asemenea ineptii. Problema aparaturii in acvaristica si nu numai este foarte importanta. Sigur ca se invarte si hailea si resun., dar sigur nu vor filtra ca un Eheim, Hagen etc.
A ca e scump si nu ne permitem este altceva. Dar nu da sfaturi cu carpaceli.
Englezul zice asa: "Sunt prea sarac ca sa-mi cumpari lucruri ieftine"
Deci mai bine astepti 2 3 luni strangi banuti si iei ceva mai de calitate.
Cu stima

cand o sa avem si noi salariile englezilor la fel o sa fac si eu. si te rog controleaza-te in a da sfaturi care mi se par pertinente odata ce omul zice ca nu isi permite si tu il indrumi la niste materiale care face cat 3-4 acvarii ''carpacite''. si inca nu am vazut un acvariu de al tau facut cu aceste materiale extreme. cand o sa vii sa vedem cum ai tu acvariul cu super materiale care o sa arate mai bine ca a multora de pe acest forum o sa cred ca ce este mai scump este si mai bun. si tocmai suntem aici pentru a ne sfatui si faptul ca exista o alternativa la variantele scumpe ar trebui sa ne bucure pe toti. cati din acvaristi nu au ca carpaceala o bomba cu gelatina?? si exemplele ar putea continua dar nu merita sa imi bat capul. merlin nu te lua dupa asemenea indivizi. eu am un acvariu si eu unul ma mandresc cu el si este facut din carpaceli si sunt mandru de asta. si te rog nu te lua de alti useri mai vechi ca tine si care au in spate ani buni de acvaristica.
multumesc de intelegere, orice alta discutie ce va degenera va fi stearsa.

Re: Filtru extern

Dar de unde stii tu cati ani de acvaristica am eu_
Eu mi+am prezentat acvariul. Tu nu.
Dupa cum poti vedea am tehnica medie nu de top. Evident ca nu am chinezarii.
Am sa incarc si poze. Una din ele este la sectiunea plante.
Ia sa ne spui tu acum ce acvariu ai tu.

EU NU AM VRUT SA DAU SFATURI PROASTE .
Fiecare face ce vrea.
Eu am dat calea de mijloc. Nici cea mai proasta, nici cea mai buna.
Si eu ma chinui de mult sa+mi iau un CO2, pe care inca nu+l am.
Am refuzat sa fac bombe.
Acum am sa+mi iau un CO2 DE jbl care deasemenea este unul mediu.

Daca ai inteles ceva bine, daca nu....asta este.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

30

Re: Filtru extern

cred ca toti de aici stiu ce acvariu am eu. eu nu gasesc nicicum prezentarea  facuta de tine in cele 51 de mesaje postate. si daca tu refuzi sa lucrezi cu DIY nu trebuie sa fi gigi contra la sfaturile  altor useri. aici fiecare este liber sa isi de-a cu parerea iar cel care cere sfaturi sa le aplice vizavi de cerintele sale. acvariu meu este prezentat in mai multe posturi decat ai tu in total asa ca mai cauta. si daca tu crezi ca m-am referit la prezentare insiruiala aceea de la semnatura te inseli. si ,si de acolo iti mai lipseste anumite elemente dar nu conteaza, nu ma obosesc sa fac polemica.

31 Editat de Andi66 (2010-05-21 21:25)

Re: Filtru extern

"viaregio13" fi mai tolerant, ne-am adunat pe acest forum pentru ca avem aceeasi pasiune. Ar fi pacat sa ne certam intre noi din niste motive de nuanta zic eu, pana la urma. Se pot face multe si cu mult si cu putin. Rezultate se obtin si cu accesorii de firma si cu cele cotate ca fiind mai slabute. Fiecare dupa buzunar. La un moment dat colegul "pelly67" a avut o remarca: "am inceput cu un trabant si acum am ajuns la mercedes", dar asta in ceva timp si mai ales cu multa rabdare si pasiune. Deci.....;) mingea e in terenul tau.
De tine depinde cum o joci....:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

32

Re: Filtru extern

Prieteni dragi, ce rost au discutiile astea care degenereaza in acuze si ofense fara niciun rost? Suntem cu totii "macinati" de aceeasi pasiune, care dupa parerea mea ne plaseaza deasupra multora din semenii nostri, mai ales prin sensibilitate si dragoste fata de vietatile noastre. De ce uitam atit de usor aceste lucruri? Frustrarile si orgoliile fiecaruia din noi nu trebuie sa altereze relatiile normale pe care bunul simt le impune. Putem si trebuie sa fim prieteni cu eforturi minime dar onorabile. Imaginati-va o situatie ideala in care ne-am putea intilni cu totii (renuntind la statutul anonimatului, care dupa cum se vede deformeaza relatiile) si ne-am cunoaste nemijlocit. Cred ca in acel moment ar trebui sa ne putem stringe miinile fara resentimentele nascute in urma unor astfel de discutii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern

Hmm, bai baieti, mai copii, de ce este nevoie de atata ura pe acest forum, eu unul, personal am folosit aparatura de la cea mai proasta pana la cea mai scumpa, singura diferenta dintre ele este pretul, a si era sa uit, mai este una numita calitate. La inceputul acvaristicii mai toti am cumparat mai mult chinezisme, apoi prin atasamentul nostru fata de pesti am dorit sa avem lucruri cat mai de calitate. Trebuie sa intelegem inca o data ca trebuiesc urmati anumiti pasi in acvaristica pentru a intelege importanta aparaturii in acvariu. Inca odata in plus am realizat ca atunci cand o persoana de pe acest forum recomanda link-ul celor de la reff.ro se isca si comentariile inutile. Mai baieti, mai copii hai sa devenim cu totii mai maturi si mai inteligenti sa nu ne aprindem la toate vicleniile, sa ii lasam in otevismul lor cu tot.

VA MULTUMESC PT INTELEGERE DRAGI COLEGI.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

34 Editat de Andi66 (2010-06-02 15:18)

Re: Filtru extern

As vrea sa stiu parerea unui avizat in domeniul filtrelor externe.
Ce parere aveti despre EDEN 501.

Caracteristici:
*Putere : 4w
*Debit : 300 L/h
*Dimensiuni H x l x L ( mm ) : 165 x 90 x 150
Ideal pentru acvarii cu un volum de pana la 60L.
Este produs in Italia si pretul lui de vanzare este ~ 35 €.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

35 Editat de Andi66 (2010-06-04 21:05)

Re: Filtru extern

Si ca sa nu fie mai prejos decat celelalte firme din domeniu, EHEIM a trecut la atac si potrivit trendului in Europa, in scurt timp va lansa pe piata de specialitate doua noi modele de filtre externe pentru Nano acvarii sub numele - "Aquacompact". Unul va fi destinat acvariilor cu volumul cuprins intre 20-40L si celalalt pentru 30-60L. Ce este defapt acest nou produs ? Reprezinta un hibrid intre un filtru intern si unul extern, practic in interiorul acvariului va fi pozitionata pompa cu spraybarr-ul ajustabila pe inaltime iar in exterior canistra cu filtru. Consumul pentru ambele filtre va fi de 5W, alte dimensiuni nu sunt specificate inca dar se pot intui din imagini. Ceva frumos nu.....?:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

36

Re: Filtru extern

viaregio13 A scris:

Alo tov MERLIN! dAR DE CINE SA TINA CONT? Cum poti afirma asemenea ineptii. Problema aparaturii in acvaristica si nu numai este foarte importanta. Sigur ca se invarte si hailea si resun., dar sigur nu vor filtra ca un Eheim, Hagen etc.
A ca e scump si nu ne permitem este altceva. Dar nu da sfaturi cu carpaceli.
Englezul zice asa: "Sunt prea sarac ca sa-mi cumpari lucruri ieftine"
Deci mai bine astepti 2 3 luni strangi banuti si iei ceva mai de calitate.
Cu stima

In primul rand, te rog sa pastrezi un ton decent, nu ne cunoastem, nu sunt in piata sa strigi dupa mine.
Ineptie este sa susti ceva intr-un mod furibund, doar din frustrare ca ai dat banii pe ceva, cand cu mai putini bani, iti puteai lua ceva la fel de bun.
As fi inclinat sa te cred, ca un resun nu va filtra ca un hagen, doar in conditiile in care ai fi testat macar toate tipurile de filtre de care vorbesti, altfel, dupa taste, toti suntem doctori in orice vrem sa fim..
Pana una alta, iau de buna parerea unei persoane pe care o cunosc, care a avut acvariul si la AGA si care a testat atat Eheimurile dupa care tanjesti cat si Jebo pe care le blamezi.. rectific.. le-avut pe amandoua si a ramas la jebo..
Carpacelile au rolul lor in acvaristica si te inteleg daca te simti frustrat de acvariile unor colegi de pe forum, care desi nu au nici macar nivelul mediu pe care il ai tu, au rezultate peste "medie".
Daca nu ai fi fost asa de superficial, ai fi cautat macar din decenta, sa vezi cu cine vorbesti si ai fi observat ca, personal nu sunt fanul acestui tip de solutii, nu am fost niciodata si aparatura din acvariile mele, care pt tine conteaza asa de mult, este preponderent Dennerle, care este peste nivelul mediu.. ca fapt divers, am cele mai bune echipamente(incluzand si Arcadia)pt sector meu de acvaristica, exceptand, bineinteles ADA.
Nu trebuie sa fi atat de ingust la minte, sunt multe lucruri legate de acvaristica, in care nu valoarea echipamentului conteaza, ca exemplu, nici un filtrul nu o sa asigure o filtrare biologica mai buna decat clasicul burete cu pompa..
Din respect pt coco. o sa ma opresc cu polemica aici.. Daca doresti sa continuam discutia, care oricum nu ii priveste pe ceilalti colegi, ai butonul pm, foloseste-l cu incredere..

si acum ontopic.. Andi, exact de tipul asta de filtre vorbeam eu la mine in topic.. toate sunt identice, resun cyclone, boyu, etc.. si lumea se plange de debitul scazut..
in schimb eheimurile alea cred ca mi-au rezolvat problema..  abia astept sa apara.. ai idee cand va fi asta?

37

Re: Filtru extern

Ce inseamna un filtru bun?
Ce inseamna o filtrare buna?

38 Editat de adi75 (2010-07-12 00:08)

Re: Filtru extern

buna Am un acvariu de 100 L  iar cand m-am hotarat sa schimb sistemul de filtrare al apei ,mi sau recomandat filtrele ehime ,iar pentru capacitatea acvariului meu un ehime professionel 2224 ,care are un debit de 700l/h care face fata la un acvariu de 250l.
  Pana aici totul e OK,dar il am de aproximativ 6 saptamani,timp in care am asteptat sa-si formeze bacteriile....nemultumirea mea este ca dupa cele 6 saptamani de asteptare inca nu am observat nici o schimbare in bine........... :pls ma poate ajuta cineva cu un sfat bun????

scuze ca nu m-am facut inteles (evident nu asteptam sa vad bacteriile :)  ci sa nu mai vad impuritati in apa de genul :mancare,excremente..... referitor la bacterii vroiam sa spun ca apa nu mai are demult un aspect laptos ceea ce inseamna ca s-au format bacteriile ,asa ca era normal ca dupa formarea bacteriilor filtrul sa aiba rezultate mai bune adica sa retina toate impuritatile iar apa sa fie foarte clara ceea ce nu sa intamplat
   azi am masurat debitul filtrului si dezamagirea e si mai mare: inloc sa filtreze11,66 l/minut filtreaza doar 3l/min ceea ce inseamna ca nu filtreaza 700 l/h nici macar jumatate:(

39

Re: Filtru extern

adi 75, la ce schimbare te asteptati mai exact? bacteriile probabil ca s-au format, dar ele sunt invizibile.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

40

Re: Filtru extern

scuze ca nu m-am facut inteles (evident nu asteptam sa vad bacteriile smile  ci sa nu mai vad impuritati in apa de genul :mancare,excremente..... referitor la bacterii vroiam sa spun ca apa nu mai are demult un aspect laptos ceea ce inseamna ca s-au format bacteriile ,asa ca era normal ca dupa formarea bacteriilor filtrul sa aiba rezultate mai bune adica sa retina toate impuritatile iar apa sa fie foarte clara ceea ce nu sa intamplat
   azi am masurat debitul filtrului si dezamagirea e si mai mare: inloc sa filtreze11,66 l/minut filtreaza doar 3l/min ceea ce inseamna ca nu filtreaza 700 l/h nici macar jumatate:(quote]