41

Re: Filtru extern

@adi, bacteriile sunt formate daca in acest timp ai avut mancare si / sau vietuitoare in acvariu! Nu te astepta sa le vezi...! smile Ca sa te convingi fa un test pt NO2 la picatura, nu cu x in 1. Daca valorile sunt sub 20, atunci ai filtrare biologica.

O mare greseala care se face atunci cand se achizitioneaza un filtru extern (eu am facut-o ani de zile) este aceea de a-l folosi ca si filtru mecanic. Asta implica desfacere frecventa, curatare greoaie, distrugerea bacteriilor, si nu in ultimul rand stricarea filtrului.
Ideal este ca un filtru extern sa fie folosit pentru filtrarea biologica si sa fie desfacut cat mai rar! Odata la 1 an...sau si mai mult! Sau daca se constata ca nu isi mai face treaba!

Impuritatile din acvariu le vei inlatura foarte usor daca pe capat la teava de tur a filtrului (pe unde intra apa) vei pune un burete. Cel de filtru intern ,,bolborositor,, este ideal. In acest fel toate impuritatile vor fi trase in burete si daca il speli saptamanal problema e rezolvata! Mai mult decat atat vei impiedica intrarea acestor impuritati in filtru canistra ceea ce este foarte bine.

Nu te speria ca debitul nu e cel scris pe cutie. Ei masoara acest debit in conditii ideale. Cu filtrul la acelasi nivel cu al acvariului si fara medii filtrante....! Filtrul tau este bun! O sa vezi ca daca ii pui buretele cum ti-am spus, vor disparea impuritatile iar filtrarea biologica va fi mai mult decat ok!

Bafta!

42 Editat de Andi66 (2010-07-12 12:55)

Re: Filtru extern

merlin21 A scris:

... Andi, exact de tipul asta de filtre vorbeam eu la mine in topic.. toate sunt identice, resun cyclone, boyu, etc.. si lumea se plange de debitul scazut..
in schimb eheimurile alea cred ca mi-au rezolvat problema..  abia astept sa apara.. ai idee cand va fi asta?

Scuze ca raspunsul meu vine cu inarziere, am avut ceva treaba in ultimul timp si abia acum am citit postul tau, se pare ca cei de la Eheim l-au lansat la apa deja... :apl

http://www.acuarioaberiak.com/control/n … 2010.p.pdf

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

43 Editat de adi75 (2010-07-12 19:15)

Re: Filtru extern

azi l-am dus inapoi la magazinul de unde l-am cumparat si dupa ce l-au verificat au fost toti deacord ca are probabil ceva din fabricatie asa ca l-au trimis mai departe in service
    raspunsul il am peste 10 zile maxim
    intrebarea este ce ma fac ca am discusi si un singur filtru interior <ce mai pot face pentru a le asigura toate conditiile in momentul de fata ??? >

44

Re: Filtru extern

Buretele nu va ramane curat!
Verifica practic!

45

Re: Filtru extern

azi l-am dus inapoi la magazinul de unde l-am cumparat si dupa ce l-au verificat au fost toti deacord ca are probabil ceva din fabricatie asa ca l-au trimis mai departe in service
    raspunsul il am peste 10 zile maxim
    intrebarea este ce ma fac ca am discusi si un singur filtru interior <ce mai pot face pentru a le asigura toate conditiile in momentul de fata ??? >

46

Re: Filtru extern

Schimb zilnic de apa 30% si poti sa stai linistiit!