1 Editat de sebacka (2014-03-14 21:19)

Subiect: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

:bf salutare!

de curand am achizionat 3 creveti arlechini pe care i-am pus intr-un nano de 10 l in care aveam pui de red cherry.am mai adaugat apoi niste scoici si pietre care le luasem de frumusete de la mare,pentru a creste ph.
ii am cam de o saptamana si sunt speriosi tare.nu-i vad nici sa manance,dar cred totusi ca ciugulesc ei cate ceva mai ales pe timpul noptii.o sa pun cateva poze cu acvariu insa nu cred sa-i prind si pe ei.

seba shrimp  -  0722 784 888

2

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

e luat dintr-o parte (scuzati urmele de stropi de apa si claritatea pozei facute cu tel.)

seba shrimp  -  0722 784 888

3

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

si inca una

seba shrimp  -  0722 784 888

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

imi pare rau ,eu unu nu prea-i vad ,scuze

5

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

pai nici n-ai cum sa-i vezi pt. ca sunt bagati dupa pietre si dupa radacina. eu am pus o poza cu acvariul. o sa incerc sa-i trag in cadru.

seba shrimp  -  0722 784 888

6 Editat de Andi66 (2010-05-20 18:18)

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Salutare,
frumusel acvariul si eu cochetez cu unul de 15L pe care l-am populat deocamdata cu neoni si ceva pomacea mici. Mai astept o saptamana sa vad cum se simt pestii dupa care fac incercarea cu "tanculetele".
Nu vreau sa ma bag, dar nu cumva ai pus piatra peste buturuga din cauza ca pluteste ?
Oricum pietrele sunt faine rau.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

da,asa e am avut-o scoasa din acvariu un timp si acum plutea,asa ca i-am pus o piatra in cap. totusi,nu e prea mic acvariul pt. neoni? cati ai?

seba shrimp  -  0722 784 888

8

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

o poza cu inculpatul

seba shrimp  -  0722 784 888

9

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

si inca una

seba shrimp  -  0722 784 888

10

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

sebacka A scris:

da,asa e am avut-o scoasa din acvariu un timp si acum plutea,asa ca i-am pus o piatra in cap. totusi,nu e prea mic acvariul pt. neoni? cati ai?

Am 5 buc. si eu zic ca e ok. Sunt cei rosii si parca nu cresc chiar asa de mari. Nu-i problema daca cresc ii mut in acvariul mare. Oricum acum sunt cam la limita cu ciclatul si am inteles ca ajuta un pic daca tin ceva pesti in el o perioada. Eu astept meseriasii sa-i vad in actiune.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

sebacka A scris:

o poza cu inculpatul

Super tare...abia astept.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

daca ai neoni rosii,aia cresc mai mari. intradevar ajuta la ciclat.

seba shrimp  -  0722 784 888

13

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

sebacka A scris:

daca ai neoni rosii,aia cresc mai mari. intradevar ajuta la ciclat.

O sa-i mut in acvariul mare cand va fi cazul....sau cine stie ce destinatie vor avea....schimb sau vanzare.
Mie personal imi plac mult, mi se par niste pesti deosebiti si pana una alta ajuta la ciclare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

frumosi.. sa iti traiasca..
totusi de ce spui ca sunt mai usor fata de CRS, cu argumente daca se poate..
si pietrele astea albe.. ce sunt, shirakura mineral stone?

15

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

salut! eu cand am zis ca sunt "maruntis" fata de crs m-am referit la pretul dat pe un arlechin fata de un crs. cred ca la afirmatia asta te referi,nu?cat despre pietre sunt luate de pe litoralul bulgaresc cand am fost de paste.
acum sa vedem cat de dificil sunt de crescut! cel mai mult ma enerveaza ca nu prea ii vad,la cat de frumosi sunt!

seba shrimp  -  0722 784 888

16

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

in nici un caz nu ma gandeam la pret..
ma gandeam de crescut efectiv.. eu stiu ca tu aveai red bee, ce s-a intamplat?
sunt frumosi eu tot de ei vroiam sa ma apuc.. dar din ce vad eu in pozele tale si a altora.. sunt cam transparenti.. nu sunt alb si rosii cum apar pe net..

ce parere ai de urmatoare combinatie? shirakura red bee sand + deponnit mix pt crs?
ce ma sperie este ca din ce am citit pe net.. au nevoie de o temperatura mica, si la vara.. la mine ajunge pe la 28..

17

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

da,mai am 2 masculi. in total cred ca am avut vreo 20 intr-un an de zile. la inceput am facut cateva greseli si mi-au murit mai multi deodata,dupa care totul mergea frumos si dupa o luna mai gaseam cate unu mort. acum eu am crezut ca din cauze naturale din moment ce ceilalti erau in regula. am avut si 3 femele cu oua....2 dintre ele au pierdut oualele(am zis ca sunt la prima ponta) si cea de-a treia a scos pui,in jur de 25. dupa o saptamana ii vedeam din ce in ce mai rar pana n-am mai vazut niciunul. nu am idee ce s-a intamplat fiindca in perioada aceea nu mi-a murit niciun adult. si uite asa usor am ramas cu 2 masculi. tin sa precizez ca erau clasa A+ si am dat o galagie de bani. o sa pun cateva poze cu ei sa-i vezi.
in ce priveste arlechinii, nu sunt transparenti ci doar cred ca a cazut lumina pe el in poza aceea. sunt roscovani cu alb si au piciorusele din fata albe. cand ma uit dupa ei imi sare in ochi piciorusele.

seba shrimp  -  0722 784 888

18

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

despre combinatie ce sa spun, nu am avut shirakura red bee sand insa nu cred sa le fie rau. cat despre temperatura si la mine e la fel, nu am aer conditionat in camera si ajunge apa pe la 28-29 grade.

seba shrimp  -  0722 784 888

19

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

poza

seba shrimp  -  0722 784 888

20

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

poza

seba shrimp  -  0722 784 888