1

Subiect: Acvariul meu:X

de fapt ar fi fost mai corect, acvariile mele, dar....
Buna!
Numele meu este Simona ( era deja luat, asa c-am 'ales' Monika, de la Simonica:)
Am un acvariu (bol aprox.20 l) cu guppy, moulinezi, sanitari albi si seful lor, un caras auriu 'imensss" - Titi! (bre nea Titi, dar mare foame ai smile)))
- un alt bol in care tin femela betana (aprox 1 l)
- un mini acvariu special pentru betta, cu pietris, in care sta masculul ( amaratul, a ucis o femela dar l-au caftit alte doua, inclusiv vecina din bolul alaturat; arata ca dupa razboiul din Vietnam sad

*** nu reusesc nicicum sa "aduc" la un loc pentru imperechere betanii; de fiecare data iese cu bataie, si-am urmat cateva sfaturi de aici, d epe site, dar fara rezultat pozitiv; chiar nu stiu ce sa mai fac:(
Mercic anticipat pentru orice sfat viitor

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

2 Editat de aqua (2010-05-20 16:17)

Re: Acvariul meu:X

salut si bine ai venit !!
renunta la bol deoarece este in forma rotunda si obliga pestii sa inoate in cerc !!
astfel ii vei debusola
renunta de asemenea si la caras deoarece ,daca zici ca e mare ,ii trebuie minim 60 Litri mai ales daca are coada voalata

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: Acvariul meu:X

Buna Simona si bine ai venit!

Nu sunt adeptul bolurilor, dar cum se zice "de gustibus non disputandum". Nu prea este indicat pentru pesti si mai ales cati ai tu, asta in primul rand, pe urma carasul nu are ce cauta acolo. Tocmai ieri a fost o discutie tot despre carasi, ai nevoie de spatiu mai mult pentru el mai ales daca zici ca e maricel (cca. 50l/peste). Ar fi minunat sa vedem ceva poze cu ei si ceva detalii despre dotarile acvariilor. Si inca ceva incearca sa-ti completezi avatarul cu adresa ca sa stim de unde esti. In rest mult succes si ape limpezi. wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: Acvariul meu:X

auriul se simte bine cu ceilalti; nu sunt multi ca numar, cate 2 (in pereche); doar carasul e singur, mi l-a "donat" cineva;
- ar trebui sa ma invatati cum completez avatarul si cum urc poze cu pestanii mei
- detalii...... bolul gras are filtru, plante, neon; iar la bettani, pietris si plante, atat; am inteles ca ei nu au nevoie ca apa sa fie ozigenata.
Ape limpezi, da, place cum suna:)

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

Re: Acvariul meu:X

Buna,
Subscriu la ce au scris predecesorii.
Bolurile sunt doar pt filme si desene animate.
Daca vrei asa un acvariu mic renunta la Caras, si eventual cumpara un acvariu de 20+25 de litri in care sfatul meu este sa tii numai cateva perechi de Gupy sau ENDLERI.
Intradevar gusturile nu se discuta, dar totusi este pacat sa incepi acvaristica cu borcane de muraturi sau boluri pt pietre colorate si parfumate.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

6

Re: Acvariul meu:X

Ca sa pui poze ai o bara sub spatiul unde scrii mesajele si un buton Browse. Mai departe nu cred ca e o problema. Cat despre aparatura detalii inseamna firma, putere, etc.:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:

auriul se simte bine cu ceilalti; nu sunt multi ca numar, cate 2 (in pereche); doar carasul e singur, mi l-a "donat" cineva;

Problema cu, carasul este ca are nevoie de cel putin 50L, doar pentru el. Depinde de ce vrei de la acvaristica, asa te putem indruma ce ai de facut in continuare.
Astept pozele, cat mai multe.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: Acvariul meu:X

offf, chiar am emotii; incerc cu "Nea Titi"; daca-mi iese, o sa urc destule pozici cu pestanii mei
(am trecut de la porcusori de Guineea la pesti; nu incepatoare: subancepatoare:(  sa vedem daca reusesc; oricum, mercic pt sprijin - chiar si moral -

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

9

Re: Acvariul meu:X

Andi...la detalii tehnice sunt repetenta; neonul pentru iluminat, filtrul de apa, nuca ceramica pt aer, pietrisul si plantele mi le-a luat un vecin mai mult decat binevoitor; eu o sa le 'postez' dar sincer, nu stiu daca-si va da seama cineva de putere, firma, etc (la legislatie ma pricep muuult mai bine:P )

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

10 Editat de Andi66 (2010-05-20 18:55)

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:

offf, chiar am emotii; incerc cu "Nea Titi"; daca-mi iese, o sa urc destule pozici cu pestanii mei
(am trecut de la porcusori de Guineea la pesti; nu incepatoare: subancepatoare:(  sa vedem daca reusesc; oricum, mercic pt sprijin - chiar si moral -

Frumos exemplarul, scoate-l de acolo pe Nea Titi si amenajeazai o casa mai mare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11 Editat de Andi66 (2010-05-20 18:58)

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:

Andi...la detalii tehnice sunt repetenta; neonul pentru iluminat, filtrul de apa, nuca ceramica pt aer, pietrisul si plantele mi le-a luat un vecin mai mult decat binevoitor; eu o sa le 'postez' dar sincer, nu stiu daca-si va da seama cineva de putere, firma, etc (la legislatie ma pricep muuult mai bine:P )

Trebuie sa te uiti pe cutie la fiecare daca mai ai ambalajele, daca nu pe fiecare trebuie sa fie inscriptionat cate ceva. Sa inteleg ca esti jurista.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: Acvariul meu:X

viaregio13 A scris:

Buna,
Subscriu la ce au scris predecesorii.
Bolurile sunt doar pt filme si desene animate.
Daca vrei asa un acvariu mic renunta la Caras, si eventual cumpara un acvariu de 20+25 de litri in care sfatul meu este sa tii numai cateva perechi de Gupy sau ENDLERI.
Intradevar gusturile nu se discuta, dar totusi este pacat sa incepi acvaristica cu borcane de muraturi sau boluri pt pietre colorate si parfumate.

Viaregio, bolul si celelalte recipiente, nu sunt pentru muraturi; de unde le-am cumparat, mi-a spus ca sunt pentru pesti; mai mult, miniacvariul special pentru betan, avea pe cutie inscriptionat special pentru Betta, iar, in interiorul cutiei, pe langa acvariu, punguta cu pietre, un recipient cu un lichid care este special pentru "destresarea" betanului (asa scrie cel putin); iar marca acestui recipient este MARINA; betta aquarium kit- nu cred ca am luat leapsa cand l-am cumparat! sau.....?

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

13

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:
viaregio13 A scris:

Buna,
Subscriu la ce au scris predecesorii.
Bolurile sunt doar pt filme si desene animate.
Daca vrei asa un acvariu mic renunta la Caras, si eventual cumpara un acvariu de 20+25 de litri in care sfatul meu este sa tii numai cateva perechi de Gupy sau ENDLERI.
Intradevar gusturile nu se discuta, dar totusi este pacat sa incepi acvaristica cu borcane de muraturi sau boluri pt pietre colorate si parfumate.

Viaregio, bolul si celelalte recipiente, nu sunt pentru muraturi; de unde le-am cumparat, mi-a spus ca sunt pentru pesti; mai mult, miniacvariul special pentru betan, avea pe cutie inscriptionat special pentru Betta, iar, in interiorul cutiei, pe langa acvariu, punguta cu pietre, un recipient cu un lichid care este special pentru "destresarea" betanului (asa scrie cel putin); iar marca acestui recipient este MARINA; betta aquarium kit- nu cred ca am luat leapsa cand l-am cumparat! sau.....?

Colegul cred ca se referea la cel cu Caraselul si ceilalti pesti. Cred ca atunci cand a zis ceva de muraturi a vrut sa fie metaforic.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Acvariul meu:X

Andi66 A scris:
Monika A scris:

Andi...la detalii tehnice sunt repetenta; neonul pentru iluminat, filtrul de apa, nuca ceramica pt aer, pietrisul si plantele mi le-a luat un vecin mai mult decat binevoitor; eu o sa le 'postez' dar sincer, nu stiu daca-si va da seama cineva de putere, firma, etc (la legislatie ma pricep muuult mai bine:P )

Trebuie sa te uiti pe cutie la fiecare daca mai ai ambalajele, daca nu pe fiecare trebuie sa fie inscriptionat cate ceva. Sa inteleg ca esti jurista.

cum am zis......repetenta:))

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

15

Re: Acvariul meu:X

Nu cred ca nu poti depasi momentul.....Vorbim peste 30-45 min cand ajung acasa.;)

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:

offf, chiar am emotii; incerc cu "Nea Titi"; daca-mi iese, o sa urc destule pozici cu pestanii mei
(am trecut de la porcusori de Guineea la pesti; nu incepatoare: subancepatoare:(  sa vedem daca reusesc; oricum, mercic pt sprijin - chiar si moral -

dar nu inteleg un lucru !!
e umflat cu oxigen de pluteste prin bucatarie ? lol lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Acvariul meu:X

La pet shop habar nu au. De aia vand pietre colorate. Pai ce vrei sa faca vand si ei. Vrei acavristica adevarata?
Viziteaza magazinul asta:www.reef.ro/contact , si pe urma mai vorbim.
Ca sa faci ceva pe viitor chiar daca acum nu te pricepi, sau nu dispui de fonduri, trebuie sa tinzi spre ceva de top, altfel vei ramae la nivel de bol si borcan de Obor. Si e tare pacat.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

18 Editat de allexya (2010-05-20 19:30)

Re: Acvariul meu:X

saraca fata, cred ca ati speriat-o deja. ati luat-o tare din prima.
Buna Simona si bine ai venit smile
Tare frumos nea Titi al tau. cam de cat timp il ai? acvariul cam ce "varsta" are, de cand il ai la tine? asteptam si poze cu ceilalti locatari smile
nu as vrea sa ma repet, colegii mei au punctat exact ce trebia, din pacate nea Titi nu prea are ce cauta acolo, este un mic porcusor caruia ii place sa scurme si creste destul de maricel avand nevoie dde ceva spatiu doar pentru el. De asemenea pestii au nevoie in general de 25-26 grade, carasii au nevoie de o temperatura in medie de 20 de grade.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: Acvariul meu:X

Bine ai venit Simona! Acum ca ai lamurit problema cu Aqua...adica teoria ametirii pestilor fiindca se invart in cerc si sunt debusolati lol, si a carasilor care sunt voalati si le trebuie minim 60 litri lol , a oxigenului din carasul care pluteste prin bucatarie lol ...ce mai face femela betana? tongue

20

Re: Acvariul meu:X

Vai de mine lol m-am simtit un pic pusa la colt, dar, nu-i nimic; in ordine acum
* pe Nea Titi il am de aprox 3 luni; a stat initial intr-un acvariu de 10 l (de-ala dreptunghiular, in care acum am pus orhidee; radacinile lor au nevoie de lumina, pffff:P)
* bolul rotund il am exact de 1 luna
* femela betana, Killera adica, e bine mersi
* masculu "tumos" pe nume "Betty" (stiu ca e nume de fata, dar, prapaditul, sa-l bata 2 muieri, pffff, nu i se potriveste alt nume, inca-si revine)
- pun pozici  imediat

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!