Subiect: gurami bolnav

un gurami neon are in zona spatelui, chiar de unde incepe inotatoarea dorsala, mici bobite din care iese ca un fel de vata. Ce are si cum il tratez ? Il izolez de ceilalti ?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: gurami bolnav

Scoate-l repede si urca poza e posibil sa fie o ciuperca sau catifea
neaparat izolat

Re: gurami bolnav

m-au bagat in ceata astia de la JBL Hospital...intra si tu Florin acolo la fungi si zi-mi daca intelegi ceva din tratamentul lor ???
spun ca trebuie tratati cu vreo 3 solutii, una pentru bacterii, una pentru fungi, si una ca sa cada fungii...iar apoi, la mod de administrare...dau alta solutie...nu mai inteleg nimic !

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: gurami bolnav

am gasit asta pe un site big_smile

Simptome: Smocuri albe cu aspect pufos
Numele bolii: Spuma, Saprolegniaza
Cauza: Ciuperci, dintre care Saprolegnia
Tipul de apa: Apa dulce, rar apa de mare
Tratamente: Sare, verde de malahit sau albastru de metil (cu exceptia apei de mare: sulfat de cupru, medicamente din comert)
Observatii: Dezvoltarea bolii este favorizata de rani.

Re: gurami bolnav

L-am izolat intr-un bol in care am ridicat temperatura la 32 gr.C si am pus Fungol (nu am gasit verde de malachit). Doza e 100 ml la 400L, deci eu am pus in 1/2 de apa 0,1 ml. E bine ? Mai fac ceva ? Ii dau sa manance, sau nu ?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: gurami bolnav

Pe timpul tratamentului nu este bine sa ii dai de mancare, iti reamintesc ca un peste poate rezista 2 saptamani fara sa ii dam de mancare, asa ca nu iti face probleme din cauza asta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: gurami bolnav

Tratamentul a mers...e aproape vindecat...il mai las vreo 2 zile sa-l vad 100% ok si il pun la loc in acvariu...ms mult pt sfaturi

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: gurami bolnav

Dupa ce se vindeca complet, iti recomand sa il mai lasi o zi, doua acolo unde este apoi sa il pui in acvariu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.