1

Subiect: pestele papagal

Azi la un pet am vazut niste pesti papagali. Ce pot sa spun...superbi, mai ales ca in viata mea nu am mai vazut un peste verde. Normal ca vanzatorul, vazandu-ma ca ii admir atat, a si sarit pe mine ca sunt pesti foarte pasnici, ca pot fi tinuti cu toate celelalte specii de acvariu obisnuite si ca nu sunt deloc pretentiosi. Cu toate astea imi vine cam greu sa cred asta, desi, trebuie sa recunosc faptul ca m-am cam incantat. Avand in vedere pretul insa mi-am pus frana. Sunt destul de scumputi si pariez ca au si nevoi spaciale. Puteti sa imi spuneti cate ceva despre aceasta specie?? Am inteles ca pot atinge dimensiuni impresionante chiar si in acvariu. Cei pe care i-am vazut nu erau mai mari decat carasii de marime medie.

Re: pestele papagal

Aceasta specie a fost creata in mod artificial de catre om! Nu prin selectie...!
Cumpararea acelor exemplare nu face decat sa perpetueze aceasta practica....!

Omul s-a jucat putin de-a Dumnezeu...!

3

Re: pestele papagal

Mda, aici era 35 ron unul. Misto afacere.
Nu vreau sa ii inmultesc, vreau doar sa ii vad cum zburda prin acvariu pentru ca sunt frumusei foc.
Fata aia a lor bosumflata  e atat de haioasa. Am vazut eu ca ii tineau separat. Si i-am vazut si fata cand mi-a spus ca merg si cu alti pesti:/.

4 Editat de sologsx (2010-06-06 15:22)

Re: pestele papagal

am si eu 2 red parrot si pot sa iti zic ca sunt tare simpatici dar nu ii poti tine cu altceva.
cat despre pretentii din cate stiu eu au nevoie de locuri sa se ascunda si de apa cat de cat de calitate plus un substrat de pietris mic sa poata sapa in el.
Ai mei au fost 40lei.

daca vrei sa iei nu luat altceva decat red pentru ca se decoloreaza.

5

Re: pestele papagal

Am primit si eu unul de la cineva..si intr-o seara surpriza..a inceput sa depuna singura de nebuna.
Oricum nu mi-am facut sperante pentru ca si daca avea pereche tot nu iesea nimic din icrele alea

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]