Subiect: bine ca v-am gasit

salut !
   sint sebastian din ploiesti si am un acvariu aquael de 54l cu 1 xipho, restul au murit, 6 neoni care sint pe baricade, si initial 7 guppy care, acum nu mai am cum sa-i numar, ca s-au inmultit ;
   Am filtru intern aquael fan1 si recent am achizitionat o perdea de bule ; iluminatul este din dotarea acvariului, si este pus pe o priza programabila activa de la 7.30 la 08.30 si de la 12 la 24
    stiu ca acum sint cam multi guppy ,si nu stiu ce sa fac cu ei ;am donat ceva pe la servici , dar tot mai trebuie sa scap de ei ; la wc nu ma indur sa-i dau ;
     Sapt trecuta mai gaseam cite 2 buc guppy morti/zi si acum s-au oprit; deci am mai scapat de zece ;am schimbat apa de 2 ori si acum e ok; cica aveam prea multi nitriti in acv[am aflat dupa efectuarea testelor] ;
  stati sa ma prind cum pun poze si revin imediat ; sa vedeti ce forfoteala e in acvariu

Re: bine ca v-am gasit

acvariul acum

Re: bine ca v-am gasit

mai multe poze gasiti la sectiunea albume ;
apropo, nu se pot pune mai multe poze intr-un mesaj ? nu am reusit deocamdata decit cu cite un mesaj

4

Re: bine ca v-am gasit

salut si bine ai venit. sper sa te simti bine la noi.
1 trebuie neaparat sa scapi de hoarda de tatari de acolo sunt multiii prea multi.
2 sfatul meu este sa duci termometrul langa filtru adica sa stea langa el cat de cat pentru ca asa se stabilizeaza apa in acvariu.
3 termometrul il pui in coltul diametral opus data de incalzitor.
4 plantele mari le pui in spate.

ins atrebuie neaparat sa scapi de cati mai multi, doneazai la un petshop sau poate faci chiar si un schimb. sau  iei un arowana si in 10 minute te scapa el de ei big_smile glumeam

5

Re: bine ca v-am gasit

Bine ai venit! smile

E simpatic acvariul tau si situatia in care te afli... smile

Dar, din pacate tot timpul vei avea probleme cu valorile chimice ale apei... datorita suprapopularii.
Daca nu ai cui sa-i vinzi, exista sectiunea donatii.. si poate ca-si vor gasi stapan.. smile

Numai bine si multa sanatate! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: bine ca v-am gasit

Bun venit!

7 Editat de aqua (2010-05-22 14:48)

Re: bine ca v-am gasit

Salut !!
ai prea multi pesti !!!!
mai da din ei !!
eu inteleg ca guppy fac pui...dar frate ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: bine ca v-am gasit

Salut Bine ai venit !

Dupa cum a postat si colegii mai sus te sfatuesc sa mai scapi de o parte din pesti.Fa ceva cu lumina,mi se pare ca este insuficienta(daca le oferi minimul de conditii la acele plante, ele iti va da si oxigenul necesar pestilor si nici nu o sa mai ai mare nevoie de acea perdea de bule care este fabrica de alge)

Numai bine

Re: bine ca v-am gasit

@remusica
 
perdeaua de bule abia am cumparat-o ca am zis sa fie mai intersant;

10

Re: bine ca v-am gasit

Salut si bine ai venit !
Frumos inceput, mai ai de facut ceva modificari pe ici pe colo, dar startul e bun. Tine-o tot asa si sa auzim numai de bine. wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: bine ca v-am gasit

@ remusica
lumina "a venit" cu acvariu, este un tub aquael f14t8/d si am gasit specificatiile lui pe net; acestea ar fi :

T-8 Fluorescent
14 Watts
Length: 15"
Medium Bi-Pin Base
Color: 6500K Temperature
Initial Lumens: 645
CRI: 75
Average Life: 7,500 Hours
 
considerati ca este de ajuns pentru acvariu de 54 L; cam in ce interval trebuie tinut aprins?

12

Re: bine ca v-am gasit

iti mai trebuie macar inca unul.

13

Re: bine ca v-am gasit

In acvariul tau din urma pestilor, dejectii si altele, se va produce amoniac, NH3, asta in urma proceselor din filtru va ajunge nitrit, NO2 si pe urma nitrat, NO3. Ca materie prima pntru plante azotul, va fi extras cel mai usor din amoniac si dupa din ceilalti compusi. Cum tu ai incarcatura biologica mare acolo respectiv amoniac mult plantele vor beneficia de pe urma lui, .......... daca... au lumina suficienta pentru fotosinteza, fertilizant micro si evident elementul cheie - dioxidul de carbon, CO2 care tu il scoti din apa, aproape pe tot, cu perdeaua aceea de aer.

Daca suplimentezi lumina cu inca un neon t5 de 24w, 55 cm, scoti perdeaua de aer si fertilizezi cu micro adica Ferropol ( ca ai de unde sa cumperi in Ploiesti ) eventual sa faci ceva cu filtrarea ca acel aquael nu prea face fata la filtrarea biologica, adica sa ajute la procesul de nitrificare respectiv transformarea amoniacului in nitrit si acesta in nitrat, chiar ca o sa poti tine toti guppy.


PS. Daca esti interesat de acvaristica da un add la scifficus_xxx si iti explic mai pe indelete.