1

Subiect: carasel bolnav

de cateva zile am un carasel auriu care inoata numai la suprafata si sta nemiscat cu coada pleostita  se misca dar greu inschimb vine la mancare are ca o rana la cap de culoare alba si respira greu are varfurile cozii negre si aripioarelor va rog ajutatima

2

Re: carasel bolnav

dai cu butonul cauta a mai avut cineva problema asta si cred ca sa rezolvat. daca nu asteapta pana intra mama lucia ca ea este cu carasii.

3

Re: carasel bolnav

cocosica A scris:

de cateva zile am un carasel auriu care inoata numai la suprafata si sta nemiscat cu coada pleostita  se misca dar greu inschimb vine la mancare are ca o rana la cap de culoare alba si respira greu are varfurile cozii negre si aripioarelor va rog ajutatima

Doamne .. dar nu ma pot abtine sa nu intreb.. de ce ai asteptat atat?

Cati litri are acvariul?
Are pompa, filtru, lumina, incalzitor?
Are colegi?
Cati si ce specii?
La cat timp faci schimbul de apa?
Ai un acvariu de carantina? (un alt acvariu cu tot ceea ce trebuie, pompa, filtru, lumina, incalzitor)


Pana revii cu raspunsul... dupa ce citesti aici... fa un schimb de 40% din apa!!!! URGENT! si apoi tastezi! Apoi faci o poza si o pui aici!

Cu cat mai repede cu atat mai bine pentru el...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: carasel bolnav

Buna ziua!..as avea si eu nevoie de un sfat: de ceva vreme(timp in care am tot cautat o explicatie sau vreun leaca peste tot!...) unul dintre caraseii mei,pe care ii am de un an si ceva, sta numai cu burta in sus si nici nu cred ca se alimenteaza cum trebuie....am incercat mazare, masaje....nu stiu ce sa-i mai fac:(....Astept un sfat...va rog!

5

Re: carasel bolnav

delviana buna smile

Nu-l mai alimenta pentru 2-3 zile si vezi daca isi revine. Cati litri are acvariul? Parametrii? In special NO2 si NO3.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/