1

Subiect: salut voios de incepator

Sunt un incepator in acvaristica sec 21. Cu bucurie va spun ca am reusit sa scap de alge folosind informatiile de pe forum dar am o dilema. Am un bazin de cca 50l luminat cu 1 tub osram floura 77 de15w(asa a fost capacul) folosesc fertilizatori jbl iar acvariul este relativ bine plantat. Problema mea este legata de ritmul scazut de crestere a plantelor. Oare aceasta pb este din cauza lipsei instalatiei co2 sau a luminii insuficiente? Va multumesc si va astept sfaturile.

2

Re: salut voios de incepator

Da,ai lumina foarte putina.Daca pui o poza si vedem plantele incercam sa te lamurim.Dar in primul rand fa ceva cu lumina,mai baga un tub

3

Re: salut voios de incepator

Bine ai venit! Pentru primul mesaj al tau trebuia sa postezi la sectiunea introductiva unde mai sumar sau mai in detaliu aflam si noi cate ceva despre tine! Oricum nu este rau ca am aflat ca esti un incepator din secolul XXI. Pe viitor fi foarte atent...cand narcis.b da sfaturi nu ai decat o singura solutie....executa! wink

Re: salut voios de incepator

Lumina putina si spectru incomplet, CO2 aproape inexistent, fertilizare macro cu potasiu - K si fosfat - PO4 extraordinar de putin ( daca zici ca este catusi de putin plantat ) si sigur nu ai substrat fertilizant. Rezolvi problemele astea si o sa ai plante frumos dezvoltate.

5

Re: salut voios de incepator

Multumesc pentru timpul acordat. Pentru a va face o imagine despre acvariul meu as vrea sa va dau cateva detalii. Solul pe care il folosesc este un nisip de rau nu prea fin inbogatit cu pelete de fertilizare de la jbl iar fertilizantul lichid pe care il folosesc este jbl ferropol alternand cu sera florena 004. Cresterea algelor a fost oprita trecand de la Philips tld827 la Philips aquqrelle si in final ajungand la osram floura77.Cu siguranta va voi urma sfatul si voi monta inca un tub(ce imi recomandati?). Am considerat ca nevoia de co2 poate fi acoperita cu ceea ce produc pestii dar se pare ca ar mai fi loc inca de aport suplimentar. Poze mai vechi nu am dar postez cateva actuale. Va astept sfaturile cu interes.

6

Re: salut voios de incepator

Revin cu numele plantelor din acvariu: didiplis diandra, blixa japonica, limnofila aromatica, glossotigma elatinoides, bacopa,anubias, echinodorus amazonicus, si inca un soi cu fruza asemanatoare gazonului(luata din hornbach)dar care stagneaza.

7

Re: salut voios de incepator

o noua poza

8

Re: salut voios de incepator

inca una

9

Re: salut voios de incepator

si ultima

10

Re: salut voios de incepator

Salut!

Ma bucur sa te cunosc dar si mai mult ma bucur ca te pot ajuta ccu cateva sfaturi. Iata care ar fi acestea:

1. Lumina din acvariul tau ar mai putea suferii un "upgrade".
2. Ai in acvariu plante care au nevoie de lumina medie/inalta insa toate plantele au nevoie de CO2 care se poate produce atat acasa, printr-o metoda foarte ieftina cat si prin introducere CO2 lichid (http://www.nevertebrate.ro/m27/Easy-Lif … _info.html). Eu folosesc ambele metode simultan.
3. In ceea ce priveste fertilizarea, folosesc pe langa fertilizantul de substrat, atat micronutrienti cat si macronutrienti dar si JBL Feropol 24.

P.S.  In ceea ce priveste lumina, recomandarea mea ar mai fi sa o folsesti si pe ea urmand un oarecare program. Eu folosesc iluminatul intre orele 8-20 cu program de pauza intre orele 12-15.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

11

Re: salut voios de incepator

Se vede din poza ca Glosso se inalta dupa lumina,planta asta vrea multa lumina.Pune si un tub de mare randament.Ai mare nevoie de CO2 ,te-ai adresat unor plnte cu necesitati peste medie,blixa e mofturoasa vrea substrat fertil bogat,Fe mult,iar pentru asimilarea acestuia ai nevoie de CO2 si lumina,asemeni si Limnofila A. e o planta prea frumoasa ca sa o ti la "regim" ,va arata banal,deci orienteaza-te.

12

Re: salut voios de incepator

Salut si bine ai venit ! Frumusel inceput.
Si eu am un acvariu cam de 50L ca si tine si capacul este prevazut doar pentru un tub de neon.
Nu am suplimentat si merg pe Osram 865. Folosec cam aceleasi suplimente pentru plante. Cat despre decor e prematur sa zic, oricum plantele vor mai creste cu siguranta si atunci le mai poti rearanja daca vrei. Ascunde, adica ingroapa furtunul de la perdeaua de aer, e mai frumos daca nu se vede.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: salut voios de incepator

poze mai clare daca poti pune,cu tot acvariul nu cu jumate

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: salut voios de incepator

Astazi am montat inca un tub(osram 865) alaturi de vechiul floura77. Ce parere aveti de asocierea asta?

15

Re: salut voios de incepator

Inca o poza

16

Re: salut voios de incepator

desfiinteaza background-ul ala cu plante...iti scoate plantele dinm evidenta si creeaza un efect cum ca plantele tale ar fi incluse in backgroung
ataseaza un colant negru !!
asa scoate verdele perfect in evidenta
mai multe plante inalte !!
aia fix in mijloc...chiar nu pot sa zic ca arata bine....
ornamente !!
buturugi !!
creeaza un efect foarte placut de natural !!
spor la treaba

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: salut voios de incepator

ba aqua ornamentele nu intra la '' un efect foarte placut natural''

sau tu ai fost pe amazon si ai vazut vrun scafandru din ceramica plantat in mijlocul fluviului ??

fi atent ce sfaturi dai.

18

Re: salut voios de incepator

Bine ai venit! smile

Pentru cineva care a inceput de la zero.. nu e rau.
Si vad ca mai ai si vointa si intelegere... asta e un lucru foarte bun!
Ajutor aici ai,... cu putina rabdare vei reusi pana la urma sa-ti faci un acvariu de vis...:)

Asaaa... mie imi pare putin cam chel.. asa ca daca gasesti si ai de unde cumpara.. ia niste valisneria.. cateva fire.. si anubias.
Sunt plante mai putin pretentioase si vor mai umple putin fundalul acela...
Atata doar ca anubiasul prefera locurile umbroase cum ar fi colturile..

Numai bine! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19 Editat de aqua (2010-05-25 23:15)

Re: salut voios de incepator

coco A scris:

ba aqua ornamentele nu intra la '' un efect foarte placut natural''

sau tu ai fost pe amazon si ai vazut vrun scafandru din ceramica plantat in mijlocul fluviului ??

fi atent ce sfaturi dai.

omule !!!!!!
prin ornamente vreau sa spun buturuga si pietre !!!!
si ele sunt tot ornamente dar sunt naturale !!!
are piatra sau buturuga vreun scop de fertilizator ? lol
poate am uitat sa editez ca NU MA REFER LA ORNAMENTELE ALEA PUIERILE !!(corabii castele etc)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: salut voios de incepator

aqua A scris:

.
ornamente !!
buturugi !!
creeaza un efect foarte placut de natural !!
spor la treaba

imi place ca te repeti mereu. la cum ai zis tu aici ornamentele sunt separate de buturugi. asa ca tot fi atent