Subiect: salut

vreau sa stiu mai pot scapa de gris vreo data sau ii arunc

Re: salut

sigur ca poti
http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=2513

3

Re: salut

Poti scapa pestisorii de gris, dar e doar in puterea ta!
Inseamna ca ceva nu e in regula daca "boala" se repeta.

Gris-ul e de fapt o infestare cu paraziti.
Aceasta infestare e datorata de obicei de fluctuatiile bruste de temperatura.

Acum, are trebui sa mai adaugi niste detalii.
Cati litri are acvariul?
Cati pesti?
Ce fel de specii?
Ai incalzitor?
La cat timp faci schimbul de apa?
etc.

Numai bine!
Din medicamentele pe care le-am incercat eu Sera Costapur isi face daoria...

Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: salut

pentru gris exista multe discutii pe forum.
eu personal am marit temperatura treptat la 30 de grade si am scapat de el, fara chimicale si fara decese. depinde de ce pesti ai acolo nu iti recomand sa adaugi sare, specii ca neonii si toate tipurile de sanitari (cory, ancistrusi, pleco, hoplo) nu suporta salinitatea crescuta si risti sa ii omori.
daca dupa 3-4 zile de temperatura ridicata grisul nu cedeaza atunci poti incerca medicamentos. Tratamentul cel mai bun este, dupa cum spune si Lucia, Sera Costapur.

Daca ai probleme dese cu grisul ar trebui sa ai grija sa fluctuatiile masive si dese de temperatura, la schimburile de apa, daca nu ai incalzitor la temperatura din camera sau atunci cand aduci un peste nou sa ii faci transferul corect pentru a nu suferi un soc termic (temperatura de afara - cea din camera - cea din acvariu) si astfel sa faca gris.

Cam atat... ar fi bine daca ne-ai da mai multe detalii, Lucia a spus mai sus cam ce detalii ar trebui sa ne dai in mare.

Numai bine!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: salut

multumesc daca ridic temperatura fac ceva

6

Re: salut

heiiii. dar vezi cum ridici temperatura. temperatura se ridica treptat cu perioade de acomodare. nu te puna dracu sa setezi acum termostatul la 30 de grade si gata si marit temperatura.  setezi din grad in grad tot la 3-4 ore sau chiar si mai mult. acum de pinde de cati litri ai tu acvariul si de cat de mare ai si incalzitorul.

7

Re: salut

am precizat si eu mai sus "treptat". eu am marit cu 2 grade pe zi, dimineata un grad, seara un grad.
dupa ce vezi ca nu mai au nici un punct mai lasi 2-3 zile de siguranta, sa nu recidiveze si scazi temperatura treptat.
eu zic ca este suficient, daca dupa 3 zile nu se vede nici o schimbare treci pe medicamentos. ai grija cu sarea dupa cum am zis mai sus, in multe topicuri scrie ca este bine sa adaugi (in primul rand sa fie sare NEIODATA) in alt doilea rand ai grija ce pesti ai. am zis asa, preventiv.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: salut

multumesc foarte mult

9

Re: salut

ivaz_tiby A scris:

vreau sa stiu mai pot scapa de gris vreo data sau ii arunc

Sfaturile colegilor sunt f. bune! Urmeaza-le intocmai! Imi da de gindit radicalismul alternativei de vindecare. In cazul in care intentionezi sa arunci pestii, daca nu-i vindeci, mai gindeste-te daca nu cumva ti-ai ales gresit hobby-ul. Rabdarea si pasiunea sunt cele mai importante ingrediente ale acestui hobby.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: salut

ok