1 Editat de Schlaffen (2009-02-17 04:04)

Subiect: Crevetii de apa dulce

Crevetii de apa dulce sunt mereu bineveniti in acvariile fiecaruia dintre noi cu conditia sa nu avem pesti pradatori sau care pot inghiti aceste mici creaturi (cei mai mici pe la 2,5cm pana la vreo 10cm). Dat fiind marimea lor mica, ei se pot ocupa de micile resturi ce raman prin apa (mancare, resturi vegetale) cu foarte mare indemanare, curatand acvariul si ajutand la mentinerea unei calitati bune a apei.
    Un fenomen care a facut multe inimi sa tresara este ca toti crevetii de apa dulce isi schimba exoscheletul aproximativ odata pe luna. In aceasta perioada crevetele este foarte vulnerabil si are nevoie de ascunzatori pentru a se feri de pericole pana i se va intari noul exoschelet, iar cel mai bine este sa lasam pe cel vechi in acvariu, oricum nu va deranja deoarece va disparea in cel mai scurt timp.
    Inca un plus este ca se gasesc creveti ce pot sa traiasca foarte bine in majoritatea conditiilor de apa si temperatura. Multi creveti adulti accepta o varietate de conditii foarte mare, in timp ce larvele au nevoi mai speciale pentru a supravietui (ex: Caridina multidentata). Nu de putine ori anumite specii sunt reproduse si crescute in iazuri, ideea ar fi ca larvele se pot hrani cu tot felul de particule de marimiea planctonului.
    La noi cel mai comun crevete este Red Cherry (Neocaridinia denticulata), iar restul foarte putini si rari din pacate! Am mai gasit Amano Shrimp (Caridina multidentata),  Red Nose (Caridina Gracilirostris), Tiger Shrimp (Caridina cantonensis "tiger") si inca cateva specii, dar pot sa zic ca mai mult ocazional.
    Crevetii mai mici si mai speciali se pot acomoda foarte bine si intr-un nano acvariu fara nici o problema, chiar ar fi recomandat, sa nu mai zic ca pot fi observati mult mai bine!
    Cam atat pot sa spun, tot ce imi doresc este ca piata noastra sa ii primeasca bine si sa dezvoltam si nisa asta – de fapt la noi si acvaristica e o nisa din pacate smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Crevetii de apa dulce

tot asteptam si iar asteptam un articol din parte ta despre creveti, sper sa ne ti la curent cu toate descoperirile tale, sa imi aduci aminte sa iti dau un poster numai cu creveti de apa dulce.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Crevetii de apa dulce

big_smile Multumesc frumos! Aseara am lucrat si la articolul despre Amano si apropo ieri am vorbit cu domnu Mircea Oprea de la Muncii si a adus creveti (mai multe tipuri - printre care si Amano shrimp - pret 10 lei), pentru cine e interesat...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4 Editat de Schlaffen (2009-02-17 22:40)

Re: Crevetii de apa dulce

red cherry mai mult fantasmagoric ca alerga... deh!
in plan secund moss-ul de la Florin zburdand peste tufele de tenellus ca o caprioara - trebuie sa il prind din nou

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Crevetii de apa dulce

atyopsis-ul la lucru - statea cu capul in jos.. filtrand apa de la o mica pompa (locul preferat)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

6 Editat de costi8 (2009-03-21 11:23)

Re: Crevetii de apa dulce

si eu care ma intrebam si iar intrebam de ce i-mi mor creveti ? in acvariul meu la parametri normali. cand colo isi schimbau doar carcasa. ca sa vezi,dar omul cat traieste invata.

7 Editat de Laurentiu A (2009-07-31 04:57)

Re: Crevetii de apa dulce

Acum doua zile am achizitionat primul meu crevete. Este un Atyopsis de aprox 5 cm lungime.

Ma gandeam de mult sa iau unul dar mi-a fost, inca imi este, frica sa nu aiba ceva cu el fantomele mele. Am doi pesti cutit de vre-o zece centimetrii. Pana acum nu au avut probleme cu alti pesti, nici macar cu neonii. Unul dintre pestii cutit imparte ascunzatoarea de sub buturuga cu crevetele si ocazional cu cate unul sau doi botia.

Crezi ca o sa poata exista probleme atunci cand isi schimba exoscheletul? Sa fac alta ascunzatoare pentru crevete? Ai vre-o recomandare?


P.S. Mai jos este un site pe care l-am gasit destul de interesant. Legat de creveti.

http://www.akwaria.pl/krewetki/atyopsis … is-en.html