Subiect: Caridina multidentata – Amano shrimp

Caridina multidentata – Amano shrimp
(Stimpson, 1860)

     In primul rand este supranumit “algae eater shrimp” deci un fel de “sae” al crevetilor, ceea ce m-a determinat sa scriu acest articol. Vreau ca lumea sa inteleaga rolul acestui crevete in acvaristica, este inca o arma (chiar foarte buna) impotriva anumitor tipuri de alge. De fapt nici un melc, nici ameca splendens sau vreun otto, nici un alt crevete nu se poate ocupa de toate tipurile de alge cu care se confrunta un acvariu. Acum se poate intelege de ce este foarte folosit in aquascaping, de ce ar trebui sa fie un element comun si in acvariile noastre.
     Este un crevete din zona Asiei (Japonia si parti din Corea si Taiwan). A fost numit Caridina japonica, dar in 2006 s-a schimbat in Caridina multidentata. In mod normal se gaseste in mlastinile din Japonia unde se hraneste cu diferite tipuri de alge (poate manca si plante foarte fragede doar daca este ii este foarte foame).
     Takashi Amano a fost primul care a folosit acest tip de crevete in creatile sale acvaristice, la inceputul anilor `80 doar observand ca acesti creveti au caracteristica de a manca alge. Acum sunt prezenti in toate acvariile sale si cu riscu sa ma repet, ati vazut ce acvarii are! Singurele alge de care nu se prea atinge sunt cele filamentoase, dar cand le e foame o sa se sara si pe ele.. Sfatul meu e sa nu ii hraniti prea mult ca isi vor pierde interesul pentru alge (mananca cam tot ce prinde inclusiv hrana pentru pesti).
     Un avantaj este ca atinge aproximativ 5 cm si poate convietui cu destui pesti, cu toate astea aveti mare grija cu cine ii puneti in acvariu sa nu aveti surprize! Sunt mai activi noaptea, dar nici ziua nu stau degeaba.
     Caridina multidentata este foarte tolerant cand vine vorba de pH, chiar si salinitate. Sunt foarte sensibili la amoniac si metale grele. Deoarece vin din zona rece (regiunea Yamato) cel mai bine sunt tinuti sub temperatura de 26,5oC (intre 20 ~ 25oC), cu un pH intre 6,7 ~ 7,7 si o apa putin mai dura (aprox. 6 ~ 10 dGh).
     Cand sunt transportati cel mai bine este sa le pune-ti ceva, o planta, o plasuta de care sa se tina, iar aclimatizarea sa se faca cu grija deoarece sunt foarte sensibili la schimbare.
     Reproducerea este ceva mai complicata, doar cativa au reusit, si doar putini din acei cativa oameni au reusit sa creasca larvele mai mult de o saptamana. Motivul este ca micutii au nevoie de o anumita salinitate pentru a creste. In natura, larvele vor inota spre mare, intorcandu-se atunci cand sunt deja destui de mari pentru a putea inota contra raului. Din mai multe surse am inteles ca pentru reproducere este buna o apa salmastra si o temperatura de 25 ~ 26,5 oC, nu stiu cat de importanta este asta, cel putin ajuta… de fapt orice detaliu ajuta. Oricum o sa vedeti in acvariu femele pline cu oua (le vor tine maxim o saptamana, in general 2-3 zile, pana vor fi fertilizate de mascul), dar nu vor creste niciodata in apa dulce, deci trebuie facut ceva. Pe deasupra, larvele cand vor iesi, daca vor iesi, vor avea nevoie in primele saptamani de viata, de alge (cred ca se poate pisa spirulina si amestecata cu apa in asa fel incat sa iasa un `sos` verde, apoi se poate turna in apa acvariului in cauza sau drojdie).
Despre asta am gasit ca daca chiar vrem sa ii crestem, larvele  ar trebui scoase din acvariu principal, puse intr-un alt acvariu cu filtru de burete, fara parinti, dar nu am gasit alte detalii din pacate, mai ales cele privind salinitatea decat foarte putine.
Daca cineva poate veni cu completari ar fi bine venit!

     Reiau ceea ce am spus mai sus ca sa intelegeti – larvele vor avea nevoie de apa salmastra pentru a trai – o modalitate este sa aveti un acvariu dedicat crevetilor (parintii) care se vor scoate atunci cand apar larvele, si gradual sa ridicam salinitatea in acvariu (am gasit pe nu mai stiu ce site ca trebuie sa ajungem la ~17grame/litru). Dupa ce trec de stagiul de larva pot fi pusi direct in apa dulce – nu vor avea probleme cu trecerea asta. Daca vreti sa ii inmultiti incercati mai intai cu neocaridina denticulata sinesis (red cherry) pana o sa prindeti ceva experienta.

+Sa nu credeti tot ce scrie pe net, mai sunt unii care ii confunda si spun ca au reusit sa ii inmulteasca etc., pentru ca in natura ei au acest ciclu ca larvele sa ajunga in mare (Golful Osaka daca nu ma insel) si este imposibil sa se intample altfel.
+Sa nu ii tineti cu alternathera/alternanthera var. red ca o sa sara pe ea nu stiu de ce, dar am gasit mai multe plangeri de acest fel smile
+Sa ii tineti in carduri de minim 6 deoarece se vor simtii in siguranta si vor iesi la `pascut` fara probleme
+Daca aveti icre, vor disparea, dar nu va ataca puiuti deja iesiti, deci se pot tine si cu  pui de guppy, etc.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Takashi Amano a fost primul care a folosit acest tip de crevete in creatile sale acvaristice, la inceputul anilor `80 doar observand ca acesti creveti au caracteristica de a manca alge.

Am vrut sa subliniez acest lucru!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Proaspeti adusi ieri! smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4 Editat de Schlaffen (2009-02-18 03:40)

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Scuzati calitatea pozelor..  nu sunt mare fotograf si nici aparat performant nu prea am

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

si eu am vrut sa iau 2 amano si m-am procopsit cu alta specie...asa arata...stie cineva ce sunt si daca sun t benefici pt acvariu...in 2 sapt de cand ii am s-au dublat ca marime:o

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

mai e un post de-al meu despre creveti de apa dulce si il poti compara (de fapt poza nu e extraordinara dar cred ca iti dai seama) oricum este un Atyopsis moluccensis (fan shrimp - se intelege de ce) smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

...si asa arata acum 2 saptamani acelasi crevete

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

cresc foarte repede, si eu il luasem asa si acum are dunga aceea pe spate si au un colorit rosiatic foarte frumos smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Salutare ... de unde as putea sa-mi achizitionez si eu acesti Amano Shrimp ?:D

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

10

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Deocamdata nu stiu cine ii mai aduce, dar daca o sa vad pe undeva o sa te ajut cu placere

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

11

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

si eu vreau 1-2 sau red cherry care are si este din bucuresti

12

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Red cherry ii gasiti destul de usor. Apropo, crevetii se simt mai bine atunci cand sunt mai multi, in loc de 1-2, este preferabil vreo 8-10 smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

13

Re: Caridina multidentata – Amano shrimp

Sal .. vindeti si voi.. creveti ..dar inafara de red cherry ca daia am.. alte speci.. daca se paote.. astept sa ma contactati pe ing3rash_ube_byby@yahoo.com

..................................