1

Subiect: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KuHZbzvnX7g[/youtube]

2

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

smile) cei mai funny caine.

3

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Foarte, foarte fain si instructiv filmuletul!

Bravo Dane! smile

Asta e un bun sfat pentru oricine se decide sa-si ia un caine de talie mare, pana la urma.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Da...ce nu ma asteptam de la rasa asta, e sa fie agresiva.......nu mi-a placut ca l-a clasat in aceeasi categorie cu rasa pitbull si rottweiler. Chiar pare un caine prietenos si inofensiv, dar fiind cea mai apropiata rasa cu lupul....se subintelege smile

5

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Da... dar cam toti cainii de talie mare, sunt incadrati la agresivi... probabil ca si kilogramele lor conteaza... smile iti dai seama ca un akita, ciobanesc german, .. ne darama pe amandoi deodata, pe fiecare cu cate o laba...:lol: lol:lol::lol::lol:
....de Fila Brasileiro sau Mastiff... nici nu mai pomenesc...:)) smile)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Pe mine personal nu ma atrage rasa. E un caine interesant, dar sunt multi asa. Nu are nimic in plus, cu toate ca atunci cand e mic, e adorabil, lucru valabil la majoritatea raselor.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Cezara, sa nu te superi pe mine, dar subiectul este:

"Akita - pentru cine indrageste rasa asta..."

...noi o indragim... si n-a spus nimeni ca nu mai sunt si altii... mie imi sunt dragi si metisii de pe strada...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Ah, nici vorba. Am remarcat titlul, dar ma gandeam ca se poate discuta pe seama subiectului in general. Imi cer scuze daca parerea mea deranjeaza, nefiind in concordanta cu titlul.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9 Editat de kokos (2010-06-01 15:08)

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

este un caine superb....sora mea are doi unul "roscat" si unul alb... Cezara cainele asta are ceva in plus fata de restul sau mai bine spus in minus tongue ....cainele asta latra foarte - foarte rar ......

agresivitatea lui trebuie cultivata in rest e un caine cuminte

?

10

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

Pe mine m-a impresionat nu neaparat look'ul ci mai degraba devotamentul sau fata de un singur stapan si nu vorbesc aici din ceea ce era in film, explica foarte clar in filmuletul de mai sus.

11 Editat de Cezara (2010-06-01 23:28)

Re: Akita - pentru cine indrageste rasa asta :)

kokos A scris:

cainele asta latra foarte - foarte rar ......

Rar latra si al meu. Banuiesc ca nu tine clar de rasa, mai mult de personalitatea cainelui.

Nu ma intelegeti, nu e ca nu`mi plac. Iubesc toate animalele si e o rasa simpatica. Pot spune ca sunt urati bullterrieri sau dogi de bordeaux, dar la akita nu vad nimic care sa`i diferentieze asa tare. Orice caine apropiat de stapan e devotat, si asta nu tine de rasa, un caine mereu va recunoaste numai un singur stapan, chiar daca are un dresaj foarte bine facut si va executa comenzi de la toti membrii familiei, de exemplu, el va avea tot un singur stapan.

Etiamsi omnes, sed non ego.