41 Editat de Baracuda (2010-05-31 12:53)

Re: Acvariu 500 plantat

tibi59 A scris:

FELICITAR !!!!!
ai cu ce sa te mindresti, ai niste plante excelente. asaceva am vrut si eu dar am gresit dimensiunile si este prea inalt (57 cm) si lumina nu ajunge pina la plantele de jos si de acea l-am populat cu ciclide africane. tot ma bata gindul sa fac un alt acvariu optim pt a fi plantat.
ica odata FELICITARI ESTE SUPER!!!!!:):):)

Multam fain!!! Acvariul meu are 70 cm inaltime, asa ca... depinde de sistemul de iluminat si aranjarea plantelor dupa cerinte. smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

42

Re: Acvariu 500 plantat

Acvariul meu are 70 cm inaltime, asa ca... depinde de sistemul de iluminat si aranjarea plantelor dupa cerinte
problema este ca pe mine ma depaseste financiar:(:(

43

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

Domn' profesor toata cinstea! Radule am o curiozitate...cat de mari sunt pestii? (discusii desigur)

Multumesc Paul! Discusii sunt de doua dimensiuni: in jur de 10 cm si in jur de 5 cm. Sper ca ai remarcat cele doua Barclaya, din care una intreaba cam des de tine... lol

Raducule le-am vazut iti dai seama!...se apropie clipa cand ne vom vedea! rabdare...:)

44

Re: Acvariu 500 plantat

tibi59 A scris:

Acvariul meu are 70 cm inaltime, asa ca... depinde de sistemul de iluminat si aranjarea plantelor dupa cerinte
problema este ca pe mine ma depaseste financiar:(:(

Nu intelesesem aspectul financiar. Ai pomenit numai coloana de apa, despre care spuneai ca, la 57 cm este prea mare pentru iluminarea suficienta a plantelor. Adaugarea unei surse de lumina la ce ai in prezent, nu cred ca reprezinta o investitie prea mare si te poate ajuta in obtinerea rezultatelor pe care ti le doresti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45

Re: Acvariu 500 plantat

Foarte frumos, bravo cu muuuuulte felicitari!  ( cred c-ar trebui pe forum un index cu nume pentru pestani, asa de inspiratie:) big_smile
[ cat timp pe zi aloci acvariului? ma refer la intretinere, ingrijire]

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

46

Re: Acvariu 500 plantat

Frumos si curat, foarte sanatoase plantele ! De pesti nu mai spun nimic. Felicitari Radu.

47

Re: Acvariu 500 plantat

Monika A scris:

Foarte frumos, bravo cu muuuuulte felicitari!  ( cred c-ar trebui pe forum un index cu nume pentru pestani, asa de inspiratie:) big_smile
[ cat timp pe zi aloci acvariului? ma refer la intretinere, ingrijire]

Multumesc! O sa-mi bat eu capul si le voi gasi nume, daca ma hotarasc sa-i botez. smile Ca timp, in cursul saptaminii nu fac decit sa le dau de mincare pestilor o data dimineata inainte de plecare si o data seara cind ajung acasa. In timpul zilei sunt hraniti automat de inca 3 ori. Simbata sau duminica, aprox. 1-2 ore la ambele acvarii (mai exista unul de 250).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48 Editat de Baracuda (2010-05-31 18:19)

Re: Acvariu 500 plantat

Avatar A scris:

Frumos si curat, foarte sanatoase plantele ! De pesti nu mai spun nimic. Felicitari Radu.

Multumesc mult, este o apreciere venita din partea cuiva, a carui parere inseamna ceva pentru mine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Acvariu 500 plantat

Daca imi permiti imi prezint si eu umilele felicitari, tocmai cand parea ca nu poate fi mai frumos, ne-ai dovedit contrariul.
Nici nu stiu ce poate fi laudat mai intai, desi trebuie sa recunosc, ancistrusii voalati sunt preferatii mei, numai la tine am vazut asa ceva.  Dar sa primesti laude de la un mic incepator nu stiu cat de mare valoare are tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

50

Re: Acvariu 500 plantat

vedeti ce a reusit raducu' sa faca daca mi-a ascultat sfaturile??? si voi puteti fi ca el numai ca acum trebuie sa ascultati sfaturile date de el. deci LA MAI MAREEEEEE:lol::lol::lol:

51

Re: Acvariu 500 plantat

Nu intelesesem aspectul financiar. Ai pomenit numai coloana de apa, despre care spuneai ca, la 57 cm este prea mare pentru iluminarea suficienta a plantelor. Adaugarea unei surse de lumina la ce ai in prezent, nu cred ca reprezinta o investitie prea mare si te poate ajuta in obtinerea rezultatelor pe care ti le doresti.
am un acv 135x60x57 3 neoane 36w phips aqarel. dailight si resun 40w, dar cineva mi-a zis ca lumina la aceste tuburi nu patrunde sub 40 cm.  ce zici?

52

Re: Acvariu 500 plantat

Pentru ca am crescut mai multe generatii de discusi,stiu ce inseamna discusi ,mai ales mici,in plantat de calitate,hrana si mai ales cea cruda etc,la asta m-am referit cand am subliniat ca e curat.
Am vazut ca nu-ti scapa nimic, ai dreptate ,unele din setupurile mele sunt  intradevar de poza,ca dealtfel mai toate acvariile de concurs.Nu am reusit niciodata sa tin aceeasi imagine mai mult de 2 luni,nici chiar cand aveam discusii,din motive lesne de inteles,ma plictisesc repede...sau poate sunt prea superficial smile Las acvariile long life celor mai profunzi smile Succes cu setupul,mai ales cu discusii mici, Radule!

53

Re: Acvariu 500 plantat

allexya A scris:

Daca imi permiti imi prezint si eu umilele felicitari, tocmai cand parea ca nu poate fi mai frumos, ne-ai dovedit contrariul.
Nici nu stiu ce poate fi laudat mai intai, desi trebuie sa recunosc, ancistrusii voalati sunt preferatii mei, numai la tine am vazut asa ceva.  Dar sa primesti laude de la un mic incepator nu stiu cat de mare valoare are tongue

Multumesc! Modestia "comunicatului" nu-si are rostul. Niciodata nu vei avea nevoie de permisiunea nimanui, atita timp cit faci ceva onorabil. Valoarea aprecierilor nu decurge intotdeauna din valoarea "profesionala", citeodata este mai importanta valoarea umana, Inca o data multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Acvariu 500 plantat

coco A scris:

vedeti ce a reusit raducu' sa faca daca mi-a ascultat sfaturile??? si voi puteti fi ca el numai ca acum trebuie sa ascultati sfaturile date de el. deci LA MAI MAREEEEEE:lol::lol::lol:

Pai asta ma gindeam si eu! lol In privita sfaturilor mele, am mai spus, ele trebuie cintarite comparativ si atit! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55 Editat de Baracuda (2010-06-01 14:48)

Re: Acvariu 500 plantat

tibi59 A scris:

Nu intelesesem aspectul financiar. Ai pomenit numai coloana de apa, despre care spuneai ca, la 57 cm este prea mare pentru iluminarea suficienta a plantelor. Adaugarea unei surse de lumina la ce ai in prezent, nu cred ca reprezinta o investitie prea mare si te poate ajuta in obtinerea rezultatelor pe care ti le doresti.
am un acv 135x60x57 3 neoane 36w phips aqarel. dailight si resun 40w, dar cineva mi-a zis ca lumina la aceste tuburi nu patrunde sub 40 cm.  ce zici?

Toate formulele de iluminare recomandate trebuie luate ca fiind informative, ele pot avea abateri majore in raport cu celelalte conditii/realitati ale acvariului. Din calculele facute la repezeala, si necunoscind alte date ale acvariului, rezulta ca ti-ar mai trebui cel putin un tub de 40w. De retinut si faptul ca lumina (cantitatea) nu este singura cauza pentru care plantele se pare ca nu merg in acvariul tau, pot si alte cauze: fertilizare, filtrare, temperatura, pH, duritate, CO2, durata iluminare, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

56 Editat de Baracuda (2010-06-01 14:16)

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Pentru ca am crescut mai multe generatii de discusi,stiu ce inseamna discusi ,mai ales mici,in plantat de calitate,hrana si mai ales cea cruda etc,la asta m-am referit cand am subliniat ca e curat.
Am vazut ca nu-ti scapa nimic, ai dreptate ,unele din setupurile mele sunt  intradevar de poza,ca dealtfel mai toate acvariile de concurs.Nu am reusit niciodata sa tin aceeasi imagine mai mult de 2 luni,nici chiar cand aveam discusii,din motive lesne de inteles,ma plictisesc repede...sau poate sunt prea superficial smile Las acvariile long life celor mai profunzi smile Succes cu setupul,mai ales cu discusii mici, Radule!

Narcis, ori eu nu mai stiu sa ma exprim, ori tu ai facut o fixatie in ceea ce priveste spusele mele. lol
Eu am avut o simpla nedumerire in privinta "curateniei" din acvariu si absolut nimic mai mult. Acum am inteles la ce faceai referire, si-ti multumesc! smile Nu am batut niciun apropo la adresa acvariilor tale, in ceea ce priveste "viabilitatea" lor, nici nu mi-as permite s-o fac. Asa cum te-am perceput, esti un acvarist de valoare care nu se joaca pe forumul asta. Referirea pe care am facut-o, era la faptul ca exista cazuri in care un acvariu prezentat, "moare" imediat dupa sedinta foto. Unii din noi (inclisv tu) stim de ce... Te rog sa ma intelegi ca nu pot fi incintat de astfel de "ghidusii". Suntem destui care muncim si investim pe rupte in acvariile noastre, e firesc sa fim nemultumiti de lipsa de fairplay a celor care incearca sa ne induca in eroare cu realizarile lor indoielnice si efemere. Sper din tot sufletul sa ma intelegi exact de data asta, eu personal tin la amicitia ta. Multumesc! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Acvariu 500 plantat

Acum tu suferi de mania peresecutiei,nici pe departe sa ma supar pe tine Radule,chiar am raspuns jovial,asta-i prost ca lipsesc intonatiile la "scris" forumul nu ne ajuta si pe noi cu un pachet de emoticonuri mai sugestive.Deci "foarte pe bune"nici pe departe!Am vazut ca esti un tip de calitate la modul general nu numai in acvaristica,asa ca daca ar fi ceva sa nu imi convina ti-as da un PM
Realitatea este ca fac foarte multe layout-uri pe an,in medie 10, din care reusite sunt cam 3 poate 4,reustite ma refer la mersul plantelor+estetica.Sincer si nevasta-mea crede ca-s un pic"dus" smile ,si nu de putine ori ii dau dreptate lol

58

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Acum tu suferi de mania peresecutiei,nici pe departe sa ma supar pe tine Radule,chiar am raspuns jovial,asta-i prost ca lipsesc intonatiile la "scris" forumul nu ne ajuta si pe noi cu un pachet de emoticonuri mai sugestive.Deci "foarte pe bune"nici pe departe!Am vazut ca esti un tip de calitate la modul general nu numai in acvaristica,asa ca daca ar fi ceva sa nu imi convina ti-as da un PM
Realitatea este ca fac foarte multe layout-uri pe an,in medie 10, din care reusite sunt cam 3 poate 4,reustite ma refer la mersul plantelor+estetica.Sincer si nevasta-mea crede ca-s un pic"dus" smile ,si nu de putine ori ii dau dreptate lol

Doamne ajuta! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Acvariu 500 plantat

Radule pe unde umbli? E gol forumu fara tine! smile S-au facut discusii intre timp de 20 cm?

60 Editat de Baracuda (2010-06-08 14:16)

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Radule pe unde umbli? E gol forumu fara tine! smile S-au facut discusii intre timp de 20 cm?

Sint aici, nu scapati de mine...:lol: Trebuie sa recunosti ca in ultima vreme sunt cam multe topicuri in care unii nu urmaresc decit sa-si arate muschii (nu cei aferenti creierului) si asta ma cam tine la distanta. Sincer iti spun ca am ajuns sa ma gindesc de doua ori inainte sa intervin intr-un subiect. Despre discusi, sigur ca nu au ajuns la... cm. M-am inarmat cu rabdare si astept, ca la pescuit. O sa pun in curind niste poze cu ultimile achizitii, 3 Golden superbi (dupa parerea mea) pentru care sint tentat sa repopulez acvariul. Multumesc pentru "resuscitare":lol:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!