21

Re: Royal Blue HM

nici eu nu ma dau in vant dupa plakat.. dupa mine OHM e cel mai frumos..
imi plac betta si acum.. dar avand in vedere ca pe ultimul l-am dat de nici o saptamana.. nu mai vreau..
sunt frumosi.. dar la tine..:P
nu zic ca nu o sa mai iau niciodata.. ar insemana sa mint.. dar deocamdata pauza cu betta.. in vreo cativa ani.. mai mult ca sigur.. si o sa fie clar un white si un melano black..
acum ma axez pe chestii mici si colorate si cu 10 picioare..

22

Re: Royal Blue HM

robertino A scris:
Lucia A scris:
robertino A scris:

Lucia, pregateste-te...peste vreo doua luni jumate, maxim trei, voi trimite la Oradea un mascul de betta cu rochie frumoasa smile, pui al primei perechi care a depus...au aproape 4 saptamani deja.
Sunt sigur ca va ajunge pe maini bune si va duce o viata frumoasa. wink

Ooooo... il vei trimite in Oradea? smile

Mai ce veste neasteptata!...

Sper si eu ca va fi iubit si rasfatat asa cum trebuie, si merita. smile

Numai ca drumul este.... luuung si obositor.....

Da, te-am anuntat din timp ca sa ai pregatita o mica casuta pentru el. smile
Sunt sigur ca va fi iubit si rasfatat. smile Nu e problema cu drumul...gandeste-te ca din Thailanda dureaza 4 zile, iar la cei salbatici a durar 16...cateva ore pe drum e floare la ureche. smile

Nici nu stiu ce sa spun...
Am vazut aseara cand ai postat... si am stat putin, sa-mi revin.... si m-am tot gandit cum sa raspund ...

Si m-am decis, sa nu-mi fac niciun plan, si sa-ti raspund direct, asa cum imi trece mie prin minte...

Ma simt magulita si apreciez foarte mult gestul tau...
Nu m-as fi asteptat nicidecum/niciodata la asa ceva!
Am mai intervenit in posturile tale, doar fiindca mie mi se pare niste fiinte deosebit de frumoase din punct de vedere estetic... si al caracterului, de ce nu, daca este tinut singur smile....

O asemnea bijuterie in casa mea....

Hm..  dar e o fiinta vie, de care ma voi atasa iremediabil... si pe undeva, drept sa-ti spun,... un ochi plange, unul rade...

Adevarul este ca eu de multe ori nu gandesc rational, ci prin prisma inimii mele.
Si atunci, uneori incerc sa ma protejez singura, de un eventual moment .. nefericit...
Adica, ma framanta... mie imi va fi foarte drag, dar daca dau chix?
Daca se intampla ceva cu el...????
Cum sa mai trec iar prin ceea ce am mai trecut o data... ???

Adica, as vrea sa ma intelegi ca pentru mine, nu va fi "doar un peste". .. si ma incarc sufleteste de fiecare data cand se intampla ceva, iar cand eu ma vad "legata de maini".. incapabila sa fac ceva...  pur si simplu imi tremura sufletul...

Il voi accepta, doar daca nu-i vei gasi un alt stapan.
Atunci, am sa-l iau cu mare drag si am sa ma stradui din toata inima, sa-i ofer ceea ce ii trebuie...
Sper ca ma vei intelege!

Iti multumesc tare, tare, mult!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: Royal Blue HM

ei si tu lucia. cu ei nu este asa de greu de crescut, sunt destul de rezistenti si nu prea poti sa dai chix cu ei chiar asa usor,mai ales daca stii cate ceva despre ei. acum ramane la latitudinea ta daca doresti o bijuterie in casa big_smile

24 Editat de robertino (2010-06-03 23:06)

Re: Royal Blue HM

Wow Lucia, asta e un post lung. smile
Ma bucur ca ti-ai revenit si ai raspuns tongue...mare plan nu prea trebuie, un cub de 3 litri e suficient pentru un betta, dar asta o sa necesite un schimb de 40-50% apa o  data la 3-4 zile.
Am observat ca iubesti foarte mult pestii si animalele in general, tocmai de asta m-am oferit sa iti trimit un baietel frumos de betta, dar cum am zis asta se va intampla peste vreo 2 luni jumate, sa mai creasca si ei sa imi pot da seama calumea de forme si culori ( deocamdata au cam un centimetru cei mai mari dintre ei si sunt toti gri tongue ).
Chix sunt sigur ca nu vei da, betta nu este un peste pretentios daca sta singur in acvariul lui ( vrea si el doar apa schimbata din cand in cand si  mancare smile ).
Stapan as mai gasi, dar mai rar unul care sa stiu ca pretuieste in asa fel un animal, peste in cazul de fata. Sunt vreo 80 de pui acum in generatia lui, asa ca nu e un mare sacrificiu pentru mine sa iti trimit unul ( promit sa fie dintre cei mai reusiti smile ).
Nu va ramane decat sa ii pui un nume frumos...:)

25

Re: Royal Blue HM

sunti destul de rezistenti daca respecti cateva reguli.
un acvariu in care sa stea singur. incalzitor neaparat.. un varf de sare..
eu mai aveam inca o chestie.. din frunze de indian almond faceam un ceai.. il puneam la frigider.. si la fiecare schimb de apa puneam cate putin.. coloreaza un pic apa, si se si murdareste f putin.. dar merita.. nu am avut niciodata probelme cu ei cat timp am facut asta..
din experienta mea cu ei.. cea mai grea perioada pt un betta este acomodarea.. daca trece de ea.. ai scapat..
intr-adevar te poti atasa f mult de un peste.. la fel am patit si eu cu un amscul de betta .. primul meu peste.. era fix ca un caine pe care l-ai crescut de mic.. dar eu zic ca o sa te descurci.
noi te vom ajuta cu sfaturi.

26

Re: Royal Blue HM

asa asa oameni buni dati sfaturile pe aici ca maine poimaine primesc si eu vreo 2-3 si trebuie stiut. nu  cosmine ??

27

Re: Royal Blue HM

eu cred ca iti da.. si eu ti-as fi dat daca as fi avut cum..
oricum conteaza f mult sa sti de unde iti vin pestii si cum au fost crescuti..

28

Re: Royal Blue HM

deci daca imi da unul rosu cu albastru merg si il bat pe nea'jiji. insa oricare ar fi culoarea o sa traiasca in huzur. 10 L doar petru el e ceva big_smile

29

Re: Royal Blue HM

Cu incalzitorul e mai greu la un acvariu mic de 2-3 litri.
Important e sa nu coboare temperatura sub 23 de grade si sa nu exista fluctuatii mari zi-noapte. Acum la ai mei apa are 25 de grade, iar noaptea coboara pe la 24, au fost si perioade cu 24 ziua si 23 noaptea...dar vine vara asa ca temperaturile scazute nu vor mai fi o problema...iar iarna, oricum e caldura in casa.
Folosesc si eu ceai din indian almond, mai ales pentru cei care urmeaza a se inmulti si in acvariul de reproducere. Reteta e simpla, cam 3 frunze cat palma la 2 litri de apa, se fierb 15-20 minute pana apa devine inchisa la culoare, apoi de pastreaza la frigider. De obicei se pun cam 30 ml ceai pentru fiecare litru de apa. Sare nu folosesc decat daca vad pe vreunul apatic.

Iti dau coco.:)
Dimineata au inceput sa inoate singuri larvele celor care au depus acum vreo 3 zile ( perechea black copper dragon ), estimez peste 100 de pui.

30

Re: Royal Blue HM

coco A scris:

deci daca imi da unul rosu cu albastru merg si il bat pe nea'jiji. insa oricare ar fi culoarea o sa traiasca in huzur. 10 L doar petru el e ceva big_smile

La prima ponta e greu de zis ce culori vor avea...probabil o combinatie albastru, rosu, alb...ramane de vazut.:) La cea de-a doua ponta lucrurile sunt mai clare, in mare parte vor seamana cu parintii.

31

Re: Royal Blue HM

e super daca zici ca imi dai. si poti sa ii trimiti si cu posta ca la cati de rezistenti sunt nu cred ca au bai 3-4 zile big_smile

32 Editat de robertino (2010-06-04 03:38)

Re: Royal Blue HM

Nu doar zic, chiar iti voi da. smile
Cate un mascul din fiecare ponta...iar mai tarziu, daca vei vrea sa ii inmultesti, gasim si o femela, doua.

N-are rost sa riscam cu posta...am constatat ca in 4 zile exista pierderi cam de 10%.
Autocarul Bucuresti-Brasov e cel mai simplu si rapid. wink

33

Re: Royal Blue HM

Va multumesc tuturor foarte mult pentru suport si sustinere, si in mod deosebit lui Cosmin fiindca el are increde in mine, oferindu-mi ceva atat de deosebit.

Pana atunci, probabil ca ma voi obisnui cu ideea... si voi incepe sa caut din nou cat mai multe informatii despre betta, sa fiu cu temele cat de cat, facute.:)

O sa am timp sa-i caut un acvariu, sa-l ciclez, sa-l plantez etc., desi am unul (nu e la mine momentan) disponibil de 25 litri.
Un Sicce Moby Dick.
Daca e prea mare... atunci caut unul mai mic.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

34

Re: Royal Blue HM

Nu este nevoie de multumiri, sunt sigur ca in locul meu ai fi procedat la fel.
Daca incepi sa te interesezi de pe acum, pana vei avea masculul vei fi doctor in betta smile), si oricum suntem pe aici in caz ca intervin situatii mai dificile si nedorite.
Un acvariu de 25 de litri e vila P+1+M pentru un betta. smile) Acolo e loc si pentru un filtru, un incalzitor de 25W, eventual ai loc si de un mic aquascape. wink Asa ai rezolva si "problema" schimbului de apa putin mai des, care apare in cazul unui acvariu mic de 3 litri de exemplu.
In mod sigur nu e prea mare. smile

35 Editat de Lucia (2010-06-04 17:14)

Re: Royal Blue HM

Ok. smile
Acvariul are sistemul propriu de filtrare, incalzitor, neon, capac. Practic e echipat complet/standard.:) tongue

Nu trebuie decat sa-i dau drumul sa se cicleze.. dar inca nu stiu de unde sa cumpar indian almond leaf...
Am vazut Sera Aquatan Black Water extract.. trebuie sa vad daca e acelas lucru.. smile

Stiu ca inca e micut.. dar pe ce data a aparut pe lume? Stii? s-au nu ai avut cum sa-ti dai seama? smile
Daca e incadrata la "very stupid questions", scuze! .. lol dar vroiam sa vad ce zodie este.. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36 Editat de robertino (2010-06-05 21:05)

Re: Royal Blue HM

Chiar m-am uitat acum pe google dupa acvariul tau...e super pentru un betta, 7 stele ca-n Dubai. smile)

Indian almond leaf...se gasesc destul de greu pe la noi, mai am doar cateva frunze trimise din Thailanda in colet cu pestii, dar mai mult ca sigur se vor termina pana cand iti voi trimite bettanul.
Oricum, pana atunci gasesc eu pe undeva sa iau si iti trimit si tie cateva la pachet cu pestele. Sunt naturale, banuiesc ca sunt mai bune decat chimicalele din comert...

Haha smile)  Este Taur! smile Pe 5 mai a depus perechea, pe 7 au aparut coditele din icre, iar pe 9 mai au inceput sa inoate singuri. Te las pe tine sa decizi cand au venit pe lume...7 sau 9 mai. smile

37

Re: Royal Blue HM

Mama ce pestisor o sa ai Lucia, tauras big_smile astia sunt buni la casa omului, gospodari si sunt foarte ordonati  lol

Eu am ultima achizitie, ramirezita, in zodia Pesti lol lol deci nu esti singura care analizeaza horoscopoul pestisorilor.

Cosmin, Indian almond leaf se gasesc in Turcia? ai cumva idee? ca daca e asa pot eu sa aduc. Sau doar prin Thailanda isi fac veacul?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

38

Re: Royal Blue HM

Mai mult ca sigur nu se gaseste in Turcia...este o planta tropicala, copac de fapt.

39

Re: Royal Blue HM

am gasit pe ebay la 7 dolari 20 de frunze. nu mi se pare mult.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

40

Re: Royal Blue HM

Aici e 10 lei pachetul de 5 frunze http://www.nevertebrate.ro/p1056/Frunze … info.html.
Stiu ca mai era cineva in Bucuresti care avea la 1,5 lei/bucata.