1 Editat de bobi (2010-06-28 10:50)

Subiect: al meu acvariu

salut!
cu ceva retinere datorata posibilelor voastre critici m-am hotarit sa va povestesc si eu istoria acvariului meu, recunosc format din a 2-a incercare, prima terminindu-se tragic. colegii care mi-au citit posturile atunci isi amintesc..
Asadar sa o luam cu inceputul:
Bazin: 180 litri, 95*45*45 [cm]
Filtru: Extern JBL Cristal Profi e900
Lumina: 3 bucati Juwel T5*45 wati (1 day, 1 color, 1 nature)
Incalzitor: intern Juwel 200 wati, substrat (inca nu functioneaza) JBL Protemp Basis 250
Sistem CO2 presurizat butelie de 2kg cu ph controler setat la 6.65.
Substrat: Dupla Ground 20 litri+ Dupla Root 200 ml+ nisip granulatie 2-4 aproximativ 1 kg.
Decor:2 buturugi si 1 piatra
Fertilizare : macro PPS-pro zilnic, MIcro: feropol si feropol 24
Fauna(momentan de sacrificiu): 5 zebre, 4 xifo, 2 cory, 4 sae
Flora: Higrophila polysperma, Vallisneria, Vallisneria gigantea, Microsorum, Bacopa Caroiana, Alternathera, Java Moss, Cryptocorine, Blyxa Auberti, Egeria Densa, Cabomba, Anubias nana. mai sunt si altele la care nu le stiu numele.
Teste: gh=9, kh=7, no3-15, po4-0.3.
Setupul actual are 18 zile.
Pun si poze si astept criticile voastre, daca sunt constructive nu ma supar. Ele sunt facute in diferite stadii de evolutie a acvariului.

http://i50.tinypic.com/34gmsdh.jpg

http://i41.tinypic.com/whhbx2.jpg

http://i40.tinypic.com/16i5ff9.jpg

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

2

Re: al meu acvariu

mie imi place! felicitari! efectul pietrei din stanga este excelent, da senzatia de cascada! sunt sigur ca va arata super in cateva saptamani!;)

3 Editat de Andi66 (2010-06-01 16:44)

Re: al meu acvariu

Draga colega....si eu timid si cu aceeasi retinere incerc sa-ti spun ca ai rupt inima targului....acvariul tau e super tare, daca nu ar fi marcat momentul, colegul "pelly67" te-as fi intrebat ce este chestia din partea stanga care are un efect de cascada, oricum ar fi minunat sa dai ceva amanunte despre...:/
Dupa cum vezi temerile tale nu prea sau adeverit, sau nu au aparut inca rechinii....:lol::lol::lol:

PS: Poate ne spui si de unde esti.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: al meu acvariu

pelly 67 si andi66: va multumesc pentru aprecieri. chestia din stinga este un lemn stratificat, pe care l-am cumparat din hornbachul bucurestean.

ps: mi-am actualizat profilul:))

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de bobi (2010-05-31 23:53)

Re: al meu acvariu

multumesc bitanu! nu cred ca e vorba de o tehnica speciala. am incercat sa aranjez plantele cum mi-a venit mie, asa pe loc. sigur ca in timp sufera modificari, mai scoti o planta, mai pui alta, dar nu e exista o tehnica deosebita. cit despre pareri rautaciose, am intilnit si eu, pe alte forumuri.

pentru orice intrebari referitoare la constructia, achizitia si amenajarea bazinului va stau la dispozitie cu mare placere!:))

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: al meu acvariu

bitanu A scris:

Salutare si bine ai venit printre noi! Ai un acvariu foarte frumos, o tehnica de invidiat, bravo, bravo... Pentru ce sa fi criticat, cand ai asemenea acvariu? Cata munca si cata investitie? Din nou iti spun : Felicitari! Ar fi bine ca cei care critica pe forumuri, sa-si mai vada de treaba lor, ca am vazut la "unii,, cu multe postari ce acvarii au?! Vai de ele. Cunosc ceva acvaristi de prin Constanta care nu vor sa-si etaleze bijuteriile din cauza celor care critica (ex.:unii dau sfaturi despre filtre externe sau filtre UV din auzite de la altii, fara ca acestia sa fi avut asa ceva la acvariile proprii, specific :doar exemplu).Fara suparare...avem un microb frumos din care invatam si avansam. Din nou: BRAVO si tot-inainte! smile smile smile

Mai frate...treaba cu criticatul pe aici este un fel de frectie la un picior de lemn. Se supara doar sugarii! Ai vazut pana acum pe cineva facand scandal ca a fost criticat...eu cred ca nu, fiindca cei care au expus pana acum (mai ales voi din Constanta) au etalat numai lucruri facute din pasiune si multe sacrificii. Uneori trebuie si critica, fiindca este constructiva, daca asteptam numai laude se alege praful de progres, nu?...daca toti am avea instalatii UV cine ar mai avea nevoie de sfaturi? Unii care le poseda le zice mai bine , altii care si le doresc dau si ei sfaturi din auzite sau din foarte mult studiu, asa ca nu este rau nicicum!
Sa fim noi sanatosi, ca nu mai este loc de scandal si aici!

7

Re: al meu acvariu

Bine ai venit! smile

Nu inteleg teama de critici, dar ma rog... oricum, in mod normal trebuie selectat intre cuvinte, indiferent de la cine vin, asa cum facem in viata de zi cu zi. smile

Ai un acvariu frumos, cu plante care vorbesc singure despre bunastarea lor... smile

Iti doresc multa sanatate si bucurii! smile

P.S. No fear! wink smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: al meu acvariu

pelly67 A scris:
bitanu A scris:

Salutare si bine ai venit printre noi! Ai un acvariu foarte frumos, o tehnica de invidiat, bravo, bravo... Pentru ce sa fi criticat, cand ai asemenea acvariu? Cata munca si cata investitie? Din nou iti spun : Felicitari! Ar fi bine ca cei care critica pe forumuri, sa-si mai vada de treaba lor, ca am vazut la "unii,, cu multe postari ce acvarii au?! Vai de ele. Cunosc ceva acvaristi de prin Constanta care nu vor sa-si etaleze bijuteriile din cauza celor care critica (ex.:unii dau sfaturi despre filtre externe sau filtre UV din auzite de la altii, fara ca acestia sa fi avut asa ceva la acvariile proprii, specific :doar exemplu).Fara suparare...avem un microb frumos din care invatam si avansam. Din nou: BRAVO si tot-inainte! smile smile smile

Mai frate...treaba cu criticatul pe aici este un fel de frectie la un picior de lemn. Se supara doar sugarii! Ai vazut pana acum pe cineva facand scandal ca a fost criticat...eu cred ca nu, fiindca cei care au expus pana acum (mai ales voi din Constanta) au etalat numai lucruri facute din pasiune si multe sacrificii. Uneori trebuie si critica, fiindca este constructiva, daca asteptam numai laude se alege praful de progres, nu?...daca toti am avea instalatii UV cine ar mai avea nevoie de sfaturi? Unii care le poseda le zice mai bine , altii care si le doresc dau si ei sfaturi din auzite sau din foarte mult studiu, asa ca nu este rau nicicum!
Sa fim noi sanatosi, ca nu mai este loc de scandal si aici!

sal si bine ai venit ai un acvariuf frumos cu stil si clasa tineo tot asa, si referitor la critici omul cit traieste invata si nu trebuie sa se supere nimeni pentru unele critici indiferent din partea cui vin ori cum tu faci balanta si concluzitionezi cei bine si cer rau asta este valabin numai pentru realisti si este fara suparare, cu respect si ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

9

Re: al meu acvariu

Excelent acvariul, super, ca pasionat al plantelor, ma declar incintat. Cit despre critici, nimeni nu ar trebui sa fie prea sensibil la ele. Criticile deranjeaza numai orgoliile exacerbate si pe cei saraci cu duhul... Bineinteles ca ideale sunt criticile constructive dar se mai admit si cele din partea unora care nu stiu despre filtre externe si UV, pina si astea sunt de multe ori bine-intentionate. S-a uitat unde am ajuns numai cu laude la adresa unui anumit personaj?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: al meu acvariu

ar trebui sa va astept pe toti colegii si sa va multumesc fiecaruia in parte. imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.
bradaqua: nu stiu la ce personaj te referi:))

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

11

Re: al meu acvariu

bobi A scris:

ar trebui sa va astept pe toti colegii si sa va multumesc fiecaruia in parte. imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.
bradaqua: nu stiu la ce personaj te referi:))

....cred ca e vorba de ala micu' de a dat coltu' in '89 lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: al meu acvariu

bobi A scris:

ar trebui sa va astept pe toti colegii si sa va multumesc fiecaruia in parte. imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.
bradaqua: nu stiu la ce personaj te referi:))

Apeleaza la optiunea "intreaba un prieten", cu siguranta se va gasi cineva sa-ti spuna despre cine este vorba lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: al meu acvariu

Andi66 A scris:
bobi A scris:

ar trebui sa va astept pe toti colegii si sa va multumesc fiecaruia in parte. imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.
bradaqua: nu stiu la ce personaj te referi:))

....cred ca e vorba de ala micu' de a dat coltu' in '89 lol

Bravo cetatene, asa intuitie civica mai zic si eu! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: al meu acvariu

bobi A scris:

imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.

daca tot vrei sa o luam asa.. mie nu imi place terasa aia din stanga.. plantele ar trebui mai grupate, si mai ai pana o sa iti creasca covorul.. dar important e sa iti placa tie.. si cred ca iti place..

15 Editat de narcis.b (2010-06-01 19:19)

Re: al meu acvariu

bobi A scris:

ar trebui sa va astept pe toti colegii si sa va multumesc fiecaruia in parte. imi vine greu sa cred ca nimeni nu are o mica parere potrivnica, o sugestie, ceva. smile) multumesc inca odata.
bradaqua: nu stiu la ce personaj te referi:))

Ma` men! Daca te-ai gandit la un scape,asta pt ca vad terasa din stanga,aranjamentul nu sugereaza nimic.Plantele trebuiesc asezate dupa dimensiuni,pe criterii de back,middle si front e drept ca una din plante poate sa "rupa" armonia .Rosul Althernaterei e prea dur si prea mult si mult prea in fata,fapt pt care nu te lasa sa privesti mai departe,mai ales ca nu e grupat astfel nu sti la care trebuie sa te uiti mai intai,pe fundal deja nu se mai vede ce ai,desi banuiesc ce ai valisnerie(?) ,Blixele sunt o solutie pentru zona de middle,la tine ca e mai mic stanga dreapta.Diferenta dintre plantele inalte,apropierea lor si covorul de hc e un pic abisala.Apropos de Blixele tale,duc lipsa de NO3 siFe2.
Daca incerci un Deutch atunci lucrurile se schimba un pic,da nu-si mai gaseste locul terasa din stanga cat si acel mic covoras din fata.Chiarr si aici nu trebuie sa tai rasuflarea cu rosul althernatherei  din mai multe parti, atat de aproape de peretele frontal.
Nu vreau sa nu remarc totusi ca au un rosu frumos!
Daca tot ti-ai dorit ... smile

16 Editat de bobi (2010-06-01 21:13)

Re: al meu acvariu

vreau sa va spun ca nu m-am gindit la nimic, habar nu am ce inseamna deutsch (olandez?) si nici la un scape. obiectivul meu a fost sa am un acvariu frumos plantat si cu pesti sanatosi. nu am treaba eu cu stilurile particulare. intr-adevar, alhernathera e prea multa, dar mi-a fost groaza sa o arunc, daca tot crestea cu nemiluita. blyxele sunt ok, nu cred ca duc lipsa de ceva, azi au imbobocit:):)
pentru ca o critica sa fie constructiva astept si rezolvarea, din punctul vostru de vedere.
oricum multumesc si pentu critici!:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17

Re: al meu acvariu

Dutch, nume derivat de la aceeasi radacina ca germana: deutsch, adica "germani". Limba neerlandeza este forma literara a germanei plate, limba vorbita ca dialect in nordul Germaniei.
acvariile olandeze sau Dutch cum spunea fratele Narcis = adica mai multe plante decorative decat pesti
despre laudele la adresa unui anumit personaj care iti scapa....nu ai pierdut nimic daca nu sti! de aici concluzia ca esti foarte tanar!....si talentat!....dar daca vrei sa afli uite aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Ceau%C5%9Fescu

18

Re: al meu acvariu

Pai daca nu te-ai gandit la nimic,dupa propria-ti parere,totul e ok inclusiv blixele,si toate sunt aranjate asa cum vrei tu,care e intrebarea si in ce scop? Teoretic nu vroiam sa intervin,dar ti-ai dorit sa auzi si altceva iata altceva smile

19 Editat de pelly67 (2010-06-01 21:32)

Re: al meu acvariu

narcis.b A scris:

Pai daca nu te-ai gandit la nimic,dupa propria-ti parere,totul e ok inclusiv blixele,si toate sunt aranjate asa cum vrei tu,care e intrebarea si in ce scop? Teoretic nu vroiam sa intervin,dar ti-ai dorit sa auzi si altceva iata altceva smile

Narcis eu cred ca omu' este un tip boem care cu mai multe sau mai putine cunostinte a reusit ce altii se chinuie sa faca de ani intregi si mii de vorbe aruncate in vant!
Oricum pentru startul luat este demn de laude mai ales ca fiind si receptiv (eu asa l-am perceput) va devenii un candidat de luat in seama!
trio-ul Constanta-Cluj-Bucuresti isi arata inca odata puterea!

20 Editat de pelly67 (2010-06-01 21:32)

Re: al meu acvariu

Continua...esti pe drumul cel bun!