Subiect: KH mai mare in acvariu.

Salutare.
Am si eu o nedumerire.
KH-ul apei de la robinet=6
kh-ul din acvariu=8-8,5
Care este explicatia? Nu am pietre calcaroase in acvariu.De ce creste kh?
Test folosit JBL.

Multumesc!

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: KH mai mare in acvariu.

De la substrat. O fi quartos dar poate si o parte din el este format dintr-o componenta calcaroasa. Sau ai avut la un moment dat melci maidanezi care au crapat si calciul acumulat in cochilii se dizolva acum sau ai evaporarare mare si tu completand de la robinet nu faci decat sa maresti duritatea. Chiar daca faci schimburi de apa concentratia sarurilor creste. Ca sa tii scazut kh-ul, urmatoarele schimburi sau odata la doua schimburi, scoti mai mult de 50% apa, eventual cu o sifonare superficiala. E o chestie simpla matematic legata de proportionalitate, cu cat este mai mare procentul de apa schimbat cu atat mai repede, prin numarul de schimburi de apa , ajungi la kh-ul de la robinet. Dar inainte sa te apuci de asa ceva mai studiaza ce se intampla acolo la tine in acvariu.

Posibil ca odata la un schimb, cum bine se stie imediat ce se termina iarna zapada topita corodeaza si acumuleaza saruri, ai avut kh mare la robinet de unde si cantitatea actuala din acvariu. Poate au fost mai multe schimburi cu apa bogata in saruri si nu ti-ai dat seama.

Re: KH mai mare in acvariu.

E posibil. M+am gandit la varinata cu evaporarea apei. Trebuie sa spun ca nu am avut pana ieri CO2.
Am instalat ieri seara SISTEMUL CO2- REDUCTOR, BUTELIE, NUMARATOR SI REACTOR. Dupa ce am dat drumul la instalatia de co2 am facut testul, si am remarcat aceasta diferenta.
Am refacut testul azi dimineta(CO2 A FUNCTIONAT TOATA NOAPTEA 1 BULA /SEC) SI DIMINETA kh era fix 8, ieri seara tindea spre 9.
Mai am o intrebare. Am reactor taifun de jbl. Crezi ca pot atasa un powerhad la el? Daca da , e bise sa-l pun?

Multumesc!

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: KH mai mare in acvariu.

Daca este vorba de reactorul acela spirala chiar nu stiu unde ai putea sa atasezi la el un powerhead. Cel mai bine este daca il amplasezi in zona cu cel mai mare curent de apa, vezi tu cum faci ca tu stii ce si cum ai acolo in acvariu. La bazinul tau, cu un KH de 8 nu e bine sa iti scada PH-ul sub 6,8. La fel vezi cum faci cu testarea lui, a PH-ului. O apa cu KH mare "accepta" mult mai repede CO2-ul decat o apa cu un KH sub 4. Si cum zici ca ai 90 litri net la o bula pe secunda sa nu fie cam mult pentru inceput. Eu zic sa mergi cu mai putin o perioada si faci observatii pe baza testerelui si a pestilor evident.

Re: KH mai mare in acvariu.

ok, am inteles. Producatorul recomanda in primele 24+48 de ore o bula pe secunda.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: KH mai mare in acvariu.

Producatorul o fi recomandand el dar tu trebuie sa tii cont de parametrii acvariului tau. Poate el recomanda o bula pe secunda la o apa de osmoza sau vreun reactor de calciu. Chestiile astea cu recomnadarile producatorului nu trebuie luate ad literam.

Pune si tu o poza de ansamblu a acvariului tau sa vad ce ai pe acolo. Asa pot sa te ajut mai mult.

Re: KH mai mare in acvariu.

aSTA+I SINGURA POZA PE CARE OAM LA MINE +FIIND LA BIROU

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND