1

Subiect: plante cu frunze rosii

Hello smile cum am mai spus de cateva ori, ador plantutele rosii. Pana acum nu aveam conditii pentru ele, dar acum sper sa ma incadrez cat de cat pentru a-mi putea lua macar 1-2.
ca dotare: 1 neon osram 865 15W + 1 neon Osram Fluora 15W. Nu am CO2. Substrat JBL ProFuora.
Fertilizare zilnica: 2 ml Easy Carbo, 1.5 ml PPS Pro, 2 picaturi Ferropol 24. Saptamanal Ferropol 5 ml, eventual Ferrotabs 1-2 pastile. Acvariu 63l brut.

Ce plante rosii credeti ca pot sa imi permit sa pun?
Va pun si o poza cu acvariul ca sa va faceti o idee. Scuzati calitatea apei dar tocmai am mutat din plante si am umblat in substrat, e in stadiu de limpezire. Nu va uitati la echonodorusi, sunt in dezvoltare. Cam toate plantele sunt momentan in dezvoltare, adaptarea s-a facut mai greu, am avut si gris si vreo 10 zile au suportat calduri de peste 30 de grade si s-au ofilit din ele, au avut diverse carente. Dar acum vad ca isi revin toate frumos.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: plante cu frunze rosii

poza cu acvariul, asa de ansamblu  tongue si aranjamentele pot influenta plantele asa ca... sper sa ma ajutati voi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3 Editat de ciprian01 (2010-06-01 22:53)

Re: plante cu frunze rosii

Ca plantele sa fie rosii si sanatoase, pe langa alte conditii trebuie sa ai CO@ si posibilitatea de a doza NO3 in acvariu.
Ca sa ai CO2 si sa fie si eficient, trebuie sa redci cat poti de mult valurilea apei iar pompa de aer este exclusa.

Gaseti plante rosii, dar este mai dificil sa le pastrezi. Rosii sau in viata.

Sunt pe forum multi colegi care au acvarii plantate! Ei sigur pot sa iti dea mult eexplicatii ok!
Ce ai sa vezi la toti este ca numarul pestilor e f mic, sau deloc, iar talia acestor pesti este de asemenea mica.

Sunt f frumoase acvariile plantate, dar pana sa ajunga ei sa faca acele poze, au muncit foarte mult! Si au asteptat...!

Daca te apuci de ,,plantate,, ai de lucru...!
Dar dupa ce iti iese...o sa fie f frumos!
Bafta!

4 Editat de allexya (2010-06-01 22:59)

Re: plante cu frunze rosii

urmeaza sa pun si bomba co2 dar ma tenta mai mult sistemul de la JBL si cum fac rost de bani l-as cumpara. deci rezolv si problema co2.
nu am pompa de aer, doar filtrul intern care valureste apa.
plante rosii sunt pe la toate magazinele dar nu vreau sa iau ca sa le arunc sau sa se dizolve prin apa.
Narcis mi-a recomandat  Ludwigia Red, pe unde am umblat si am intrebat toti se uitau la mine ciudat, nu auzisera sau erau prea "novici". Voi posta si pe forum.

Ciprian, ai mare dreptatem cat ai de asteptat.... eu am stat 1 luna doar pana s-au adaptat si au trecut de deciclare...de abia acum incep sa isi revina incet incet plantele si sa se dezvolte, pana sa aratae bine mai are mult acvariul.

Plantate am de la inceputul anului, dar acvariul a trecut prin multe etape, aceasta considerand a fi cea finala lol pana nu ma razgandesc. Uite aici cum arata inainte cand de abia il primisem http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=3360

si cum arata acum, dar cu destule hopuri. Sunt sigura ca va iesi superb...in timp,  as vrea sa am mai mult spatiu sa ma desfasor dar ma multumesc si cu putin decat deloc tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: plante cu frunze rosii

chiar nu are nimeni nici o idee? Ludwigia nu am gasit, am fost prin magazine, am postat si pe forum la "cumparari" si tot nimic. nu exista nici o plantuta rosie adaptata acvariului meu?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: plante cu frunze rosii

Ludwigia Rubin dar nu prea o gasesti la magazine.
Rotala Rotundifolie si Indica
Limnophila Aromatica
Alternanthera reineckii
Ludwigia Arcuata
Barclaya
Rotala Macrandra
Proserpinaca Palustris
etc

Se gasesc pe forumuri la vanzari.

Sistemul de la JBL cu pH controller si butelie e foarte scump.
Poti iesi destul de ieftin daca comanzi pe bucati din afara.


Ca fertilizare stai bine.
Lumina este la limita.
Carbonul lichid (easy carbo) este si el destul de bun.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

7 Editat de allexya (2010-06-03 19:16)

Re: plante cu frunze rosii

Lumina la limita superioara sau inferioara...? Am probleme destulei oricum, frunzele de la baza (mai ales la hydrocortyle si la Hygrophila Polysperma se topesc si cele de la suprafata apei "infloresc", green spot m-a invadat, am impresia ca am prea multa lumina cateodata. Dar pentru rosii... nu ma afirm.

O sa postez la cumparari si o sa fiu atenta la cine ce vinde, iti multumesc Marian.

Ca sa ies mai ieftin momentan vreau sa incerc sistemul ieftin de la JBL, JBL Bio CO2 Complet 100 - o bomba putin mai fancy.

Daca mai e ceva ce mi-a scapat si ar trebui sa fac va rog spuneti-mi smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8 Editat de pelly67 (2010-06-03 19:46)

Re: plante cu frunze rosii

Allexia eu sunt pionier in acvaristica asta, insa mi-am dorit asa de tare plante rosii la fel ca tine si pana la urma le-am avut insa cu multe sacrificii. Le trebuie lumina buna,fertilizare buna,aditie separata de fier. Dupa ce vei reusi sa le stabilizezi in acvariu te vei bucura de ele si vei avea si de dat fiindca marea majoritate sunt f.prolifice wink
http://s4.postimage.org/Tzmf0.jpghttp://s1.postimage.org/HRDaA.jpghttp://s2.postimage.org/ADlr9.jpg

9 Editat de allexya (2010-06-03 19:53)

Re: plante cu frunze rosii

Pelly, totusi modestia nu isi are rostul, acvariul tau este un etalon de frumusete si cand aud  ce "dotari" ai ma crucesc. Sunt asa frumoase plantele tale ca ma faci sa devin credincioasa!! lol

Lumina gata! nu mai adaug al treilea neon! Ce le faci tu de iti arata asa de frumos nu stiu, ma uitam parca ultima data la prezentarea acvariului tau cand te vaitai ca iti cresc parca prea mult plantele lol si eu nu stiu ce sa le fac sa ajunga lumina si la baza sa nu mai moara frunzele care nu primesc destula lumina.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: plante cu frunze rosii

E modestia asta...daca zici tu! Despre "dotari" cred ca te referi la partea hard a acvariului care este una super minima.M-au rupt toti ca nu am lumina suficienta,ca sistemul de la JBL (pe care vrei sa ti-l iei si tu) e o mare vrajeala, ca e jungla,ca....
Plantele astea se fac superb de frumoase si de rosii cand ajung aproape de suprafata apei ( la mine), deci se explica oarecum lipsa de lumina (3 neoane pentru tine cred ca este multisor).
Mai conteaza enorm si fertilizarea de la care eu nu am abdicat nici macar o zi! respect cu strictete retetele scrise si nescrise (date de narcis,marian,radu,etc).
Despre cresterea plantelor nu ma vaitam sa sti...era o durere placuta tongue
Vei gasi pe acest forum de cumparat daca esti atenta. Eu le-am luat de la un bucurestean de-al tau, id: mariuszet. Are marfa de calitate si este f.serios. Il poti aborda in privat!
Bafta!

11 Editat de allexya (2010-06-03 20:40)

Re: plante cu frunze rosii

Eu am doar 2 neoane si cum vezi mai sus mi s-a zis ca sunt la limita, iti dai seama lol

Narcis mi-a bagat in sange ideea de plante rosii, mama lui tongue de atunci ma tot framant

Exact la partea hard ma refeream, stiu ca sistemul JBL il ai si tu si desi toti considera ca este prost si ca e identic cu o bomba, uite ce bine se comporta!! dar datorita tie ma gandesc sa mi-l iau big_smile  mi se pare genial ce ai tu acolo big_smile Cred ca aerul de Valcea are ceva aparte, cand mai imi vizitez rudele tre sa trec si pe la tine lol

Fertilizarea, litera de lege!! nu trece zi in care sa nu fertilizez in doze stricte.

O sa il contactez, mersi mult de tot de sfat, prefer sa iau de la cineva decat sa ma plimb prin magazine si sa imi ia ochii cine stie ce frumusete care la mine se face terci tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: plante cu frunze rosii

Acvariul tau nu arata rau deloc, mai ales dupa ce eforturi ai facut! mai lasa-le sa creasca putin si apoi aranjeaza-le cumva sa le dai un aspect de "placut ochiului"! Cand tai din ele e bine sa ai un bac de rezerva unde sa le pui la crescut. Ai sa vezi ce bune sunt cand in acvariu mare se trece cate una si ai de unde sa o inlocuiesti!

13 Editat de allexya (2010-06-03 21:01)

Re: plante cu frunze rosii

Saru mana, inseamna mult pentru mine tongue.

De abia dupa vreo 5 saptamani au inceput sa isi dea drumul plantele mele, pana atunci mi-era frica ca voi pierde din ele.

Nu am alt loc unde sa le pun, in general cand le tundeam le puneam in fata si in 3-4 zile deja cresteau si aveau radacini si le mutam in spate lol nu va luati de mine, asta e tot ce am putut face, mai ales cu  Hygrophila Polysperma.

nu am gasit la lista utilizatori pe mariuszet sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: plante cu frunze rosii

scuze.....mariuszzzet

Re: plante cu frunze rosii

Cand am spus ca esti la limita cu iluminarea m-am referit la cea inferioara.
Consider 1W pe litru limita superioara.
Vor creste plantele insa mai lent iar cele pretentioase vor face ceva figuri in partea de jos unde nu va ajunge lumina asa de bine.
Dar e ok acvariul tau.
Si noi am inceput cu un acvariu mic si pe vremea aia nu erau atatea forumuri, produse si informatie.


Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

16

Re: plante cu frunze rosii

mi-am inchipuit ca nu era chiar de bine... oricum al 3 neon nu il pun. am deja un neon de 18W, unul de 15W, cu prima ocazie aranjez capacul si il schimb pe cel de 15 cu unul de 18. Ar iesi 0.72 W/l.
Am si acum probleme cu partea de jos unde nu bate lumina chiar si cu plantele mai putin pretentioase.
O sa incerc cu 1-2 plante, merge..bine, daca nu merge, pot spune ca am incercat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: plante cu frunze rosii

Nu stiu de ce aveam impresia ca acvariul tau e mai mare.
Fiind de 63 brut inseamna ca ai undeva la 50L apa..
E binisor cu lumina.


Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc