1 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:00)

Subiect: Gold Miners Nature Scape

:fmad

2 Editat de Andi66 (2010-06-03 18:53)

Re: Gold Miners Nature Scape

Nu cred ca ai mai putea adauga ceva, intamplator de doua zile ma tot fatai pe site-ul celor de la Dennerle si sunt foarte incantat de ce vad acolo. Am observat ca si tu te axezi pe cateva produse de la ei, sunt profesionisti dupa parerea mea (macar in domeniu Nano). Nu pot decat sa-ti urez multa bafta si abia astept poze.

PS: mi-am comandat si eu cate ceva de la Dennerle.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:00)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

4 Editat de Andi66 (2010-06-03 19:05)

Re: Gold Miners Nature Scape

merlin21 A scris:

Dupa parerea mea Dennerle, daca nu ar fi ADA ar fi cea mai tare in domeniul nano-urilor.. Dar e imposbil sa te bati cu ADA.. Abia astept sa incerc si eu gama Do!Aqua. Iar urmatorul acvariu care o sa fie cand o sa fie, aqua soil amazonia va avea.. Nici Aquatic Nature nu stau rau la nano, dar am preferat dennerle si nu imi pare rau.
Eu zic ca nu o sa fi dezamagit de ei.

Si eu abia astept sa intru in posesia produselor. Intradevar cei de la ADA sunt tatici, dar parca nici Dennerle nu stau rau. Mie imi aduce cineva o lampa si un filtru cu rezerve. Lampa am comandat-o pe cea de 11W cu rezerva ca daca nu au pe stoc o accept si pe cea de 9W. Sa vedem cum o fi....

uite filtrul:
http://www.dennerle.eu/fr/index.php?opt … Itemid=182

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:00)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

6

Re: Gold Miners Nature Scape

Pai 60 euro cu tot cu o cutie de rezerve pentru filtru.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:01)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

8

Re: Gold Miners Nature Scape

Nasol merlin,pacat,poate totusi mai salvezi cate ceva...
Bolbitis nu e pretentioasa da vrea CO2

9 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:01)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

10

Re: Gold Miners Nature Scape

merlin21 A scris:

bad news.. jumate din plante au venit cu BBA pe ele..
mai mult de jumate din moss e compromis zic eu.. si pe verticillata.. pacat:( sper sa mai recuperez ceva din ele..
despre bolbitis heudeloti poate sa imi spuna cineva ceva? pe unele site-uri gasesc ca este planta dificla pe alte ca este usoara.. am primit cateva fire si sunt curios daca mi-ar rezista.

@andi nu inteleg pt ce rezerva la filtru.. cand ai schimbat filtrul => deciclare.. la noi gasesti la hornbach filtru aprox 80lei si lampa 11w 144 lei.. deci tot pe acolo..

Pai pentru ca sora mea tocmai va pleca pentru o saptamana si am pus ochii pe cele de la Dennerle, asa ca nu am costuri suplimentare. Altefel nici nu merita sa comand ceva ce pot lua si din tara.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Gold Miners Nature Scape

merlin21 A scris:

nu e pretentioasa, da vrea co2.. tongue mi-a placut..
co2 nu o sa vada.. vedem ce iese..
sti ce mi-e ciuda.. ca in borcanul de 13l care acum e plin plin de plante.. pe care o sa le folosesc aici.. merge perfect.. orice.. pogostemon ca in poze, aruncasem cateva fire de parvula de test.. si acum cresc si da din ele aproape ca valisneria, anubiasi au apasat tare pe acceleratie, BBA-ul regreseaza.. singura care nu merge in ritmul asta este windelow-ul care culmea creste f bine in partea cealalta..
poate sa imi explice cineva de ce asa diferenta intre cele 2 acvarii? ca hardware difera doar lampa, primesc aceasi fertilizare, ferropol la schimb de apa, cel de 13 l are numai melci de substrat iar celalt suprapopulare cu creveti si microrasbore..

Pai merlin azi nu mai discutam de CO2 ca si cum ar fi pretentii smile sti si tu bine.
Ma tot gandesc si nu stiu raspunsul la intrebare...poate lumina, poate e vreo diferenta de temperatura...sigur ca ajuta si "aeratul "substratului cu melcii de substrat ,dar imi pare putin...poate din toate cate putin...

12 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:01)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

13

Re: Gold Miners Nature Scape

Aaaaa, nu inteleg intrebarea...nu vad amestecul amazonia,dennerle...imi scapa...cum te-ai gandit sa le asezi? Banuiesc ca vrei o compozitie proprie...fara reteta ADA ,adica Sand ,100bacter apoi Amazonia

14 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:01)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

15 Editat de narcis.b (2010-06-07 22:39)

Re: Gold Miners Nature Scape

Eu zic ca merge!Amazonia e oarecum facuta pentru tine,in mare elibereaza nutrientii in cantitate mult mai mica decat celelalte fertilizari solide,deh pt tehnica asiaticilor de aquascape sti bine,nici nu trebuie prea multi nutrienti eliberati in apa ba din contra putini si foarte constant eliberat.Cred ca ar cadra bine la tine si cu un efect bun.Nu stiu cum vei trece de startare...asta e motivul pt care eu nu am pus pana acum ADA ,ma ucide gandul ca 2 luni ma va alerga de sa-mi iasa ochii,n-am atata rabdare
Atentie: o buna bucata de vreme sa nu fertilizezi NPK,in a 2 luna usor cu K

16 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:02)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

17 Editat de narcis.b (2010-06-07 23:45)

Re: Gold Miners Nature Scape

Totul se reduce ,dupa parerea mea,la o filtrare "bine ciclata" adica un filtru bun cu medii deja formate,adaos continuu de colonii de bacterii,hrana de pesti inmuiata si dizolvata in prealabil ,pusa de 2 ori pe zi in sorbul filtrului,o temperatura mai mare este evident in favoarea majorarii populatiei de bacterii,plante cu crestere rapida avide de amoniac,in cantitate mare.Dupa o saptamana  NO2 ar trebui sa inceapa sa scada bine,urmand schimburi de apa de 50% 2-3 zile.Deci la capatul a 10 zile ar trebui sa ai valori aceptabile.Poti sa bagi creveti si alte vietuitoare.Schimburile de apa vor fi in continuare de 30% zilnic inca o saptamana apoi rarite.Popularea cu colonii de bacetrii  te ajuta multDupa a 2 saptamana poti sa scoti din plantele de sacrificiu si sa le pui pe cele ce iti convin.
Atentie,in aceasta perioada nu umbli in masa substratului.
Este doar parerea mea,nu stiu daca iti este de folos
Inca ceva Amazonia are "darul "sa minta o buna parte din testere...continand destui bufferi ce dezechilibreaza masuratorile
E posibil sa se petreaca mai repede "hopul" ...

18

Re: Gold Miners Nature Scape

merlin zi si tu un "da" sau "nu" smile ca nu stiu daca te-am ajutat sau te-am incurcat smile

19

Re: Gold Miners Nature Scape

De ce va chinuiti sa ciclati asa un filtru?
Eu il conectez separat la un recipient cu apa in care pun ceva mancare pt peti incat sa se formeze azot! In rest se cicleaza singur.
Nu e necesara schimbarea apei in timpul ciclarii daca nu am si vietuitoare in acvariu. Prin schimare, scad amoniacul si reduc viteza formarii si numarul baxteriilor!

De ce puneti hrana in sorbul de la filtru? Bacteriile se hranesc cu amoniac nu cu hrana de pesti!

Pur si simplu este suficient sa fie filtrul intr-un circuit iar apa sa contina amoniac! Si se cicleaza de la sine! Apoi se poate conecta la bazin. Ciclat! Fara batai de cap!

20

Re: Gold Miners Nature Scape

Da Ciprian,aici cautam solutii de ciclare rapida din mers,totodata avem in vedere si solul lui amano,care e o problema,stiu cum se face ciclarea la un steril sau semi...