Subiect: Ce parere aveti despre Dracaena sanderiana?

Buna
Dupa cum spune si titlu, am cumparat o planta dracena sanderiana de curand si nu o regasesc niciunde ca mod de intretinere ,dar am vazut pe un site chiar acum ca este o planta non acvatica doar atat scria despre ea. asa este?ce imi puteti spune, ajuta ?multumesc,

2 Editat de scifficus (2010-06-06 13:36)

Re: Ce parere aveti despre Dracaena sanderiana?

Pai sigur este o planta emersa, adica nu traieste sub apa. Confuzia pleaca de la comerciantii nostri . Planta asta mai este folosita in acvaristica la "departamentul" teraristica sau vivipariumuri / ripariumuri. Te las pe tine sa descoperi ce sunt alea. La noi sunt vandute la un loc cu cele dedicate acvaristicii. Banu sa curga, in rest sanatate si virtute nestiutorilor.


PS. Cumperi si tu un ghivecel, ce preferinte ai, dar sa nu fie foarte mic, o punga de pamant de flori si ....... , o plantezi in acel ghivecel. Succes. Planta se uda saptamanal in timpul verii dar numai in tavita ghiveciului, pamantul de deasupra trebuie sa ramana uscat astfel incat sa permita ventilarea radacinilor si astfel planta se va dezvolta frumos si armonios.

Re: Ce parere aveti despre Dracaena sanderiana?

Scuza-ma ca am rasp asa greu........mersi pentru sfat asa voi face :(mai e cineva care are asa ceva in acvariu si a rezitat?De la magazinul de unde am luato era in apa ......ma gandesc k poate poate....da viata la acvariu are culori frumoase.mersi mult

O seara placuta!

Re: Ce parere aveti despre Dracaena sanderiana?

Pai fiind planta de zona umeda, bazin de apa curgatoare sau mlastina o sa reziste o perioada in apa, na, vezi si tu cu inundatiile astea, dar dupa un timp in care va fi sufocata de apa o sa inceapa sa putrezeasca.