1

Subiect: Pistia

Buna ziua, de curand am achizitionat planta Pistia cum se vede si in poza : http://www.holenderskie.pl/forum/pliki/ … es_204.jpg de la MariusZet (multumesc) si vroiam sa va intreb daca stie cineva, la cati cm de neon trebuie sa stea, eu as avea distanta undeva la vreo 1,5cm, e prea aproape de neon? in ce conditii trebuie sa fie planta care sa se inmulteasca?temperatura...?

Multumesc
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Pistia

Pistia (Aracee, zonele tropicale)

Genul Pistia nu pare sa se limiteze la un singur spatiu. Este o planta flotanta cu crestere mai lenta, dar al carei interes acvariofil nu este de neglijat.

Pistia stratoites
Laptuca de apa poseda frunze cu aspect catifelat. Ea se dezvolta la o puternica luminozitate; plantele se pot forma atunci pe stoloni. Ele realizeaza umbra intr-un acvariu si ascunzis pentru alevini.
Nu le plac picaturile de apa ce se formeaza prin condensare pe fata inferioara a capacului.
Diametru: de la 5 la 6 cm

3

Re: Pistia

Da. asta am citit-o si pe site-ul acesta la sectiunea plante, dar ma gandesc sa nu fie prea aproape de neon si sa nu le prajesc dupaia:D

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Pistia

me_gaton A scris:

Da. asta am citit-o si pe site-ul acesta la sectiunea plante, dar ma gandesc sa nu fie prea aproape de neon si sa nu le prajesc dupaia:D

nu se prajeste nimic ! eu la am la cca. 2,5cm si merg in draci!

5

Re: Pistia

Daca capacul nu e prea etans si sunt curenti nu cred ca se vor prajii.Este o planta cu un consum marisor de Fe2,dealtfel este si un bun indicator/tester in acvariile fertilizate pentru prezenta/lipsa Fe2,asemeni Blixelor.

6

Re: Pistia

Am inteles, e un acvariu normal, lasat sa creasca plantele in voia lor, cat vor:P, ideea e ca neonul este foarte aproape de apa, acum m-am uitat mai exact. si cred ca are vreo 5mm...:(

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

7

Re: Pistia

nu are nimic.. eu aveam sub 1 cm.. si ii mergea f bine..

8

Re: Pistia

mai Cataline...daca le prajesti acum, iti trimit eu data viitoare, gratis! sunt plante care se fac cadou la oferte ce naiba nu ai nimic de pierdut! tongue