1

Subiect: Big problemaa

Off..am si eu o problema cu plantele. Nu le am neam, am citit eu ceva pe net dar mi`ar ajuta o confirmare. Au inceput sa apara pe frunzele de echinodorus niste peste asa, usor transparente, mai inschise la culoare. Ce ar putea fi? Si inca una. Cabombei ii merge foarte bine in sus, da puiuti multi e verde tare dar la baza se ingalbeneste. Poate fi lipsa de fier la ea? Aveti niste idei, mi`ar prinde bine...

Etiamsi omnes, sed non ego.

2

Re: Big problemaa

Ce echinodorus?Daca are o frunza ovala...asa-i modelu` smile si nu glumesc.Cabomba vrea CO2 si lumina mai rece

Re: Big problemaa

te rog sa ne urci cateva poze, asa va fi mai usor sa te ajutam

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Big problemaa

Hey..nu`i asa modelul. Azi de dimineata se pare ca a avansat pana la a fi "mancata" frunza. La cabomba ma gandeam ca este din cauza ca la baza nu intra prea multa lumina. Ar putea fi asta motivul pentru care doar la baza e galbena? Cabomba nu are rost sa o pozez, ca e doar galbena primii 4-5 cm din fir iar echinodorusul asa arata.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: Big problemaa

Oh ,da ,initial m-am gandit la Ozelot si la pigmentatia acestuia.Intrebarea mea este :toate frunzele sunt asa?Daca da inseamna ca sunt probleme,daca doar la baza 2 -3 frunze atunci sunt frunzele inbatranite timpuriu pe perioada adaptari plantei la tine si respectiv a formarii sistemului radicular.Daca planta de unde ai luat-o a fost crescuta cu CO2 sigur si asta e un handicap in adaptarea ei,si va mai dura un pic,daca frunzele noi sunt OK atunci planta se va adapta.EU zic sa nu te impacientezi,e nou acvariul se petrec multe fenomene biochimice destul de dure in acvariu,dar isi vor intra toate in normal.Nu te apuca sa fertilizezi inca,substratul e in masura sa asigure strictul necesar

6

Re: Big problemaa

In aceasta faza sunt 5 frunze din 19-21 de frunze. Fata de astea, celelalte sunt mai verzi. Doar ca unele dintre cele verzi si sanatoase, adica vre`o 3 au varful, cativa mm, versted, adica maro asa.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Big problemaa

Parerea mea este ca se va acomoda ,in curand incepi si cu fertilizarea  deci isi va lua elan!

8

Re: Big problemaa

Sper....in legatura cu cabomba, ai idee de ce s`a ingalbenit doar la baza? e vorba de lumina care nu patrunde sau are alte probleme?

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Big problemaa

Da-le carbon sa pape.
Principala problema in acvarii este carbonul.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

10 Editat de narcis.b (2010-06-17 00:17)

Re: Big problemaa

smile mai degraba lipsa lui  :-O
Marian e acvariu de camin (studentesc) nu-s conditii....

11 Editat de Cezara (2010-06-17 01:51)

Re: Big problemaa

Inca nu`i de camin...nu rade de mine. Le`am cumparat Ferropol, Ferropol 24, si in cateva zile imi vine PPS pro si Easy Carbo, care a fost imposibil de gasit la noi in Constanta. Sper sa le mearga mai bine dupa aia.


Mey baieti, pana una alta, sa incerce unu sa ma ajute. Am plantele 'prafuite"...deci seamana a praf ce sta pe ele...nu seamana a nicio alga. Ce e aia?

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Big problemaa

Si la mine la fel. Ce sa fie?



Cezara A scris:

Inca nu`i de camin...nu rade de mine. Le`am cumparat Ferropol, Ferropol 24, si in cateva zile imi vine PPS pro si Easy Carbo, care a fost imposibil de gasit la noi in Constanta. Sper sa le mearga mai bine dupa aia.


Mey baieti, pana una alta, sa incerce unu sa ma ajute. Am plantele 'prafuite"...deci seamana a praf ce sta pe ele...nu seamana a nicio alga. Ce e aia?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

13 Editat de narcis.b (2010-06-17 23:15)

Re: Big problemaa

Probabil acvariul inca nu este stabil,incarcatura biologica isi spune cuvantul,inpreuna cu o filtrare slaba atat mecanic cat si biologic,lipsa unei cantitati suficiente de masa verde corespunzatoare unui acvariu in prima etapa de evolutie .Odata ce se incheie ciclul azotului va incepe sa se diminueze si acea depunere,evident daca si filtrul isi face treaba.
Ma bucur sa citesc ca iti doresti mai mult Cezara,vad ca te orientezi spre aditie de CO2,foarte bine!Deja te asteapta la mine cateva blixe mari si frumoase si mai gasim si altele.
Eu zic sa nu te grabesti sa bagi aditia de macro,pentru plantele ce le ai acolo e posibil sa fie inca suficient suportul substratului fertil ce acopera necesarul.De ajutor ar fi o aditie de K pentru inceput

14

Re: Big problemaa

Ca sa nu deschid un nou topic, am sa`mi expun problema aici. Am si eu o belea cu Rotala Rotundifolia. In partea superioara arata foarte bine. E inrosita acolo unde e aproape de lumina, si la fel de bine arata si 70% din planta. In schimb, in partea de jos incep sa cada frunzulitele si sa apara multe multe radacini foarte ramificate. Am incercat sa le plantez un pic mai distantate, gandindu`ma ca nu patrunde lumina pana jos, dar vad ca si asa, in partea de jos planta arata jalnic. Unde sa fie buba?

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Big problemaa

Partea de jos este asa datorita luminii as spune.
Cat despre radacini, este normal sa creasca acolo.
Cata lumina ai, la cati L?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

16

Re: Big problemaa

Acvariul are 35 l, dar sa zic, ca fara substrat si restul am undeva la 30 l. Lumina am 2 becuri economice 865 de 23w. Si radacinile alea asa multe, mici si ramificate sunt normale? Observ ca de ceva vreme au inceput sa apara acele radacini si la bacopa, doar ca la bacopa sunt mai groase si neramificate.

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: Big problemaa

da e normala aparitia radacinilor raticulare, parca asa se numesc. cu ajutorul lor planta isi trage nutrientii din masa apei.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Big problemaa

Pe langa radacini, plantele isi trag nutrientii si prin frunze.
Ca iluminare vad ca stai bine cu toate ca un neon este mai lung si acopera mai bine lungimea acvariului.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

19

Re: Big problemaa

Ah, as fi ales neoane dar lungimea acvariului nu`mi permitea decat niste neoane de intensitate foarte mica, in acest caz as fi optat pentru mai multe dar n`am unde sa le bag. Oricum lumina era uniforma majoritar. Nu am zone putin, sau slab luminate. Ok cu radacinile am prins, dar ce ma fac cu pierderea frunzulitelor? sa le las asa si sa machez uratenia cu alte plante?! nu e o varianta, ca ceva se petrece si e clar ca nu e ceva bun...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Big problemaa

Incearca sa lasi mai mult loc intre ele si vezi rezultatul.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc