Subiect: Fertilizant

Vreau sa cumpar si eu fertilizant lichid pentru plante. Care este mai bun si mai ieftin? tongue

Multumesc!

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Fertilizant

Inceraca la user-ul cristi.ionescu el are fertilizanti atat micro cat si macro la preturi foarte acesibile

Re: Fertilizant

Vreau sa iau din hornbach ca e aici langa mine. Vreau sa stiu care e mai bun dintre Fertilizant Sera Florena, Fertilizant TetraPlant PlantaMin, Fertilizant JBL Ferropol 24, Fertilizant JBL Ferropol.  Mentionez ca am substrat Florapol. Multumesc !:)

Nimeni nu e nascut invatat !

4

Re: Fertilizant

Daca vrei sa faci performanta ia-ti din gama Easy...Easy Life EasyCarbo, Easy-Life ProFito,Easy Ferro si nelipsitul PPS-Pro(Perpetual Preservation System) de la user-ul cristi.ionescu sau de la shopuri!

5

Re: Fertilizant

Pai ce fel de complicații?

6

Re: Fertilizant

bitanu: feropol si feropl 24 nu sunt decit micro. cu macro ce faci? testele iti trebuie 1-2 ori, ca apoi te obisnuiesti.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: Fertilizant

fara sa te superi: echinodorusi si cryptocorynele cresc si in asfalt smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

8

Re: Fertilizant

nu zic nimic. uita-te in jurnalul acvariului meu si o sa vezi:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Fertilizant

Nici lotusul(nymphaea rubra) nu e pertentios creste foarte bine si in iazurile artificiale ba chiar si infloreste deci nici pentru el nu iti trebuie conditii speciale..cert e ca nu i place asfaltul  lol

In legatura cu PPS PRo-ul de la cristi ionescu inca nu am auzit pe cineva sa se planga,pe nici un forum..doar trebuie respectate dozajele...Cristi Ionescu stiu ca este un bun profesionist cand e vorba de  chimie si "licori" fiindca mi-a fost si mie recomandat de acvaristi cu experienta.

10

Re: Fertilizant

corect bogdivaio. cred ca, colegul nostru cristi a avut note bune la chimie....:) spre deosebire de mine, recunosc ca vorbim despre materia din care n-am inteles nimic niciodata. dar nici nu m-am straduit...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

11

Re: Fertilizant

pelly67 A scris:

Daca vrei sa faci performanta ia-ti din gama Easy...Easy Life EasyCarbo, Easy-Life ProFito,Easy Ferro si nelipsitul PPS-Pro(Perpetual Preservation System) de la user-ul cristi.ionescu sau de la shopuri!

afirmativa.. este un pic cam optimista.. daca easy life sunt performanta, de dupla, dennerle, tropica, elos si bineinteles ADA ce sa mai zicem..

cel mai bun pe care il poti lua de la hornbach, este, cum ti-a recomandat colegul mai sus, ferropol si ferropol 24.. despre macro, poti apela fara probleme la solutia lui cristi ionescu..
si pt micro poti apela tot la el..
majoritatea folosesc easy life, ferropol, solutia lui cristi cu rezultate f bune.
pt macro eu ti-as recomanda solutii separate, pe care le dozezi tu dupa nevoi..

12

Re: Fertilizant

sigur e asa merlin. dar pentru asta ai nevoie la inceput de teste, ca sa poti urmari valorile. daca in schimb nu vrei plante super pretentioase (tonine, eriocauloni) merge pps pro fara pprobleme de la cristi ionescu.

la mine, recunosc cu mina pe inima, eriocaulonul moare incet dar sigur, banuiesc din lipsa de po4. am citit ca ar avea nevoie de 0.8-1, dar la mine nu ajunge nici la 0.4. asta e, amano cica are acvarii speciale unde tine doar eriocaulon doar din aceasta cauza.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13 Editat de bogdivaio (2010-07-06 22:58)

Re: Fertilizant

mna poi ce e asa greu sa cumperi un PO4 de la easy life...si eu de la ei am si bag cate 1.5 ml in fiecare zi si am rezolvat  big_smile ..nu am teste doar ma uit la plante si dupa ele ma ghidez si eventualele informatii de la cei cu experienta de care ma ajut  ^:)^

P.S.sau i spui lui cristi si te rezolva mai ieftin cu solutia si la ce concentratie vrei tu

14

Re: Fertilizant

Camarade eu in baza afirmatiei optimiste de mai sus am reusit sa tin "pe picioare" vreo 35 de specii de plante...din categoria easy cu spuneti voi! Eu cred ca merge excelent si la cele din categoria hard, insa fara CO2 presurizat si cel putin 1w/l te amagesti singur. Asta nu ca nu ar merge, insa vorba lui Knot, citez" plantele crec la fel de bine si cu si fara CO2, insa cu el cresc mai repede"
In bazinele noastre nu facem altceva decat sa dam natura peste cap, fortand nota pentru a obtine in 2 luni ce natura ne oferea in 5.

15

Re: Fertilizant

pai da, asa e. dar mi-e frica de pericolul algelor. pina acum plantele au mers super ok, cu exceptia eriocaulonului. l-a primit un prieten de-al meu si am zis sa imi dea si mie 2-3 fire sa vad cum merge. nici in acvariul lui nu o duce mai stralucit. mai am varianta sa vorbesc cu cristi ionescu si sa imi cumpar macro separat. mai studiez, mai vad....

am teste de no3 si po4 deci parca ma roade sa incerc....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

16

Re: Fertilizant

tongue daia nu am eu co2 tongue
eu tot profito folosesc, ce-i drept de vreo 3 saptamani.. dar deocamdata am impresia ca ferropolul era mai bun..
cand vorbeam de performanta, ma refeream la tot pachetul..
totusi, care este echivalentul lui ferropol 24? el ferro? avand in vedere ca 24 este gandit pt a fi folosit odata la 24 de ore..
paul folosesti si pps-pro?

17

Re: Fertilizant

co2 este un must have intr-un bazin de bun simt plantat. ma refer aici la orice forma de co2 (presurizat, bomba)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

18

Re: Fertilizant

ce inseamna bazin de bun simt?

19

Re: Fertilizant

merlin: un bazin onest, plantat, fara pretentii de concursuri sau premii.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: Fertilizant

Paul, nu sunt convins ca plantele cresc la fel de bine  in acvariu ca in mediul lor natural,uite un exemplu aici  Nu,noi nu copiem natura incercam sa o expunem cat mai bine dupa imaginatia noastra.Cert este ca fara CO2 nu poti face multe ...cu plantele,mai ales unele dintre ele...in ciuda a ceea ce zice,destul de doct,domnu`Knott.Buchete de plante frumose ca ale tale din acvariu n-ai sa prea vezi in natura.
Merlin,eu folosesc ,de o vreme PPS Pro,si merge destul de ok,chiar daca mai fac unele "corectii" adaugand N sauP sau K dupa necesitati,iar la micro,din variantele low cost votez tot cu JBL si surplusul lui de Fe,