1

Subiect: Despre ele

Anumite specii de nevertebrate joaca un rol important in ecologia acvariului si este bine sa imbogatiti acvariul cu ele. Printre acestea enumeram: melcii stafeta (Planorbis sp.), melcii malaiezieni (Melanoides tuberculata), ampulariile (Ampullaria gigas), phisele (Physa sp.). Prezenta lor in acvariu are rol pozitiv, ei hranindu-se cu alge si curatand apa. In cazul inmultirii excesive pot fi inlaturati cu usurinta.

2 Editat de Florin (2008-06-07 20:11)

Re: Despre ele

Nevertebratele de apa dulce sunt grupate in doua mari categorii: moluste si crustacee. Molustele traiesc in sediment si se hranesc cu planctonul vegetal in suspensie. Printre gasteropodele cele mai folosite de catre acvarofili amintim: * ampulariile (6-7cm In mediul acvatic) se dezvolta intr-o apa cu o duritate ridicata si previn exiinderea alge lor. * melcii-stafeta (3-4cm) au rolul de culegere a algelor verzi. * melcii malaiezieni (1-2cm)sunt eficace pentru aranarea si aerisirea solului dintr-un acvariu si pot constitui hrana pentru pestii Tetraodon. Crustaceii sunt animale camivore reprezentati In special de creveti si raci. Crevetii de stanca (Macrobrachium lanchasteri) sunt cei mai utilizati In acvarii avand rolul de a le curata de ramasitele parasite de pesti. Trebuie protejati alevinii pestilor deoarece acesti creveti cu talia de max. 8 cm au tendinta de a-i ataca. In ceea ce priveste racii, este recomandabil sa nu convetuiasca in acelasi acvariu cu crevetii. Indiferent de specie, crustaceii se dezvolta cel mai bine daca au adaposturi in timpul naparlirii, cand carapacea lor se exfoliaza, secretand alta.

Re: Despre ele

SALUT am avut si eu in acvariu 2 racii albastri ca,cei din horbac si pot spune ca au halit la neoni de m-am speriat sunt fumosi au caracterele lor banuiesc ca in bazin de peste 200l eu am de 120l dar fiecare cu parerea lui eu v-am spus-o pe a mea sad

Re: Despre ele

cam asa erau

Re: Despre ele

La marimea asta nu ma mira ca ti-au mancat neonii wink
raci in special cei de apa dulce sunt omnivori deci pestii destul de mici cat sa fie prinsi de clestii lor nu sunt in siguranta

6

Re: Despre ele

sunt super daca as gasi mias lua imediat!!:(

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Despre ele

horbac berceni m-ai au 3 si sunt50 de ron

8

Re: Despre ele

Da stiu acolo sunt multe dar eu nus din Bucuresti si nu cred ca o sa ajung curand!:(

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Despre ele

BuBu A scris:

Da stiu acolo sunt multe dar eu nus din Bucuresti si nu cred ca o sa ajung curand!:(

stai linistit nu-ai ce pierde decit nu arunci bani pe calitate proasta eu sunt client horbach e situat aproape de mine si declar ca calitatea e proasta nici ei nu prea stie todeauna cu ce se maninca unele articole eu am luat 6 denisonii [55.roni]si nu mi-sa spus ca sunt sensibili la produsele de acvariu ,cele ce pun in apa ,oricum plantele nu traiesc mai mult de 10 zile etc...
asa ca nu pierzi nimica

Re: Despre ele

dinelmarian A scris:
BuBu A scris:

Da stiu acolo sunt multe dar eu nus din Bucuresti si nu cred ca o sa ajung curand!:(

stai linistit nu-ai ce pierde decit nu arunci bani pe calitate proasta eu sunt client horbach e situat aproape de mine si declar ca calitatea e proasta nici ei nu prea stie todeauna cu ce se maninca unele articole eu am luat 6 denisonii [55.roni]si nu mi-sa spus ca sunt sensibili la produsele de acvariu ,cele ce pun in apa ,oricum plantele nu traiesc mai mult de 10 zile etc...
asa ca nu pierzi nimica

Aici este o mare problema, majoritate celor care sunt la vanzare in pet shop-uri privesc acvaristica ca pe o afacere. Nu prea au habar cu ce se mananca, saraci ei nu au nici o vina, vina o poarta cei care ii angajeaza.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: Despre ele

Da crezi ca in alta parte e altfel!un ex este un singur magazin in braila cu pesti(specializat)la care ma duceam mereu si faceam vanzare de cate ori ma duceam iar ieri mam dus avea un peste nou si lam intrebat cat costa si mia raspuns pe un ton ... ca 30lei asta ptk nici nu stiu cum se numeste!Asa ca asai pe peste tot mad !!Ma refeream ca voi aveti mai multe optiuni wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Despre ele

Aici cu optiunile ai dreptate, si acum fie vb intre noi, ti-a cerut putin daca nici macar nu stia cum il cheama lol:lol::lol: Deci clar nu era nici guppy, nici sifo, nici scalar, ca pe astia probabil i-a invatat big_smile:D:D

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Despre ele

big_smile  Eu am un prieten care are un pet shop si i-am donat pesti de nu mai stiu la nr. am avut tot felu de specii ,si m-am rezumat la la 5 si cind am intrebat cit e un discus de la 100.roni imi dadea cu 90.roni ca vezi doamne el a dat 80 si trebuie sa traiasca si el ,problema e ca habar nu are cu ce se maninca magazinu dar ce vinde:D:D:D:D
si nu este singuru de acest fel

Re: Despre ele

De, prietenii la nevoie se cunosc.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Despre ele

cine se frige sufla si in iaurt big_smile:D:D:D:D

16

Re: Despre ele

acvariidevis A scris:

Aici cu optiunile ai dreptate, si acum fie vb intre noi, ti-a cerut putin daca nici macar nu stia cum il cheama lol:lol::lol: Deci clar nu era nici guppy, nici sifo, nici scalar, ca pe astia probabil i-a invatat big_smile:D:D

Era asazisa pisica de apa dulce cum zicea plecostonis_extra!mare raritate ce adusese el!si pretul normal era 15 lei!asa ca.... sa stea acolo pana o sa mai trec eu pe la el!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool