Subiect: eu si ligheanul meu

Salut. Yo's Mihai.
Acvariu actual 100 litrii apa aproape dulce (ca mai presar si sare dupa chef si gust).
Mod de crestere al plantelor cat mai simplu: Apa proaspata, pamant de flori si vietuitoare diverse. Rahat (nici macar turcesc) nu mai bag in acvariu ca iese acvariu militzist, conform bancului binecunoscut.  big_smile
Lumina: 3 tuburi 18 watti (2xPhilips 765, 830 si 1xHagen FloraGlo)
Fertilizant: am zis, nu mai bag nimic, mi-au ajuns experimentele.
Vietuitoare: 9 neoni, 4 corydoras, melci pomacea galbeni si maro, melci de substrat, physa.
Plante: anubias, bacopa, ceratopteris..... valisneria, si sunt in cautare de plante rosii sau cu Z  tongue

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: eu si ligheanul meu

A trecut ceva vreme de cand am trecut prima oara pe aici. Ca sa nu ma mai intrebe nimeni cum arata de fapt acvariul meu (eh, tot o sa ma intrebe... de parca ar conta cum arata) pun si o poza. Da, asa arata inainte sa dau din locatarii lui. Adevarul e ca imi place sa am acvariul doar pt ochii mei, ca sa nu comenteze nimeni gusturile mele. Pentru ca acvariul nu mai arata asa si poza asta e recuperata de pe harddisk dupa ce a facut buba mare... o pun aici inainte sa se piarda de tot in neant si sa nu inteleaga lumea de ce spuneam mereu "jungla din acvariul meu".   lol

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

3

Re: eu si ligheanul meu

irukandji A scris:

A trecut ceva vreme de cand am trecut prima oara pe aici. Ca sa nu ma mai intrebe nimeni cum arata de fapt acvariul meu (eh, tot o sa ma intrebe... de parca ar conta cum arata) pun si o poza. Da, asa arata inainte sa dau din locatarii lui. Adevarul e ca imi place sa am acvariul doar pt ochii mei, ca sa nu comenteze nimeni gusturile mele. Pentru ca acvariul nu mai arata asa si poza asta e recuperata de pe harddisk dupa ce a facut buba mare... o pun aici inainte sa se piarda de tot in neant si sa nu inteleaga lumea de ce spuneam mereu "jungla din acvariul meu".   lol

Pacat de calitatea pozei, acvariul pare sa fie frumos!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de irukandji (2012-01-11 03:31)

Re: eu si ligheanul meu

Cum fac sa sterg poza de aici? M-am razgandit, nu vreau sa fie motiv de discutie, vroiam doar sa nu ma mai intrebe lumea ce acvariu am... Dar m-am razgandit, las expertii sa posteze poze, eu imi vad de ligheanul meu, imi place asa cum e! As vrea sa dispara , de fapt pozele de aici. Cum fac sa le sterg?

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: eu si ligheanul meu

Dragalasa jungla :sok

6

Re: eu si ligheanul meu

Ai spus ca acvariul este numai pentru ochii tai, asa ca... no comment! Daca totusi te razgindesti, da-ne de stire si prindem si noi curaj, in speranta ca-i schimbam statutul de... lighean! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: eu si ligheanul meu

Cred ca termenul de jungla se potriveste foarte bine. Eu personal nu optez pentru asa ceva. Fiecare cu placerile si gusturile lui. Nu vad prea bine dar sper sa ma nsel si granulaia pietrisului tau sa fie cea optima si sa nu patesti ca mine si sa ai o cultura "infloritare" de bacterii anaerobe in substrat

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: eu si ligheanul meu

Horia A scris:

Nu vad prea bine dar sper sa ma nsel si granulaia pietrisului tau sa fie cea optima si sa nu patesti ca mine si sa ai o cultura "infloritare" de bacterii anaerobe in substrat

   Bacteriile anaerobe (Clostridium) descompun si ele amoniacul, deci sunt bune in orice acavriu... problemele apar cand se inmultesc peste masura, din cauza unei igiene necorespunzatoare a substratului big_smile

9

Re: eu si ligheanul meu

Asa este igiena neadecvata cumulata cu granultie mica a pietrisului da nasterebacterilor care apar ca o negreala in masa pietrisului

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10

Re: eu si ligheanul meu

Cata verdeata in ligheanul tau  lol

11 Editat de atb333atb (2012-03-09 20:14)

Re: eu si ligheanul meu

Ancistrus A scris:
Horia A scris:

Nu vad prea bine dar sper sa ma nsel si granulaia pietrisului tau sa fie cea optima si sa nu patesti ca mine si sa ai o cultura "infloritare" de bacterii anaerobe in substrat

   Bacteriile anaerobe (Clostridium) descompun si ele amoniacul, deci sunt bune in orice acavriu... problemele apar cand se inmultesc peste masura, din cauza unei igiene necorespunzatoare a substratului big_smile

nu stiu care e treaba cu ele in acvaristica dar la om Clostridiile dau unele din cele mai grave boli : tetanosul, botulismul, gangrena etc.
aceste bacterii mor in mod normal in contact cu oxigenul

12

Re: eu si ligheanul meu

lighean nelighean dar ai pus-o de-o jungla,e bine daca tot cresc plantele wink

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

13

Re: eu si ligheanul meu

atb333atb A scris:

nu stiu care e treaba cu ele in acvaristica dar la om Clostridiile dau unele din cele mai grave boli : tetanosul, botulismul, gangrena etc.
aceste bacterii mod in mod normal in contact cu oxigenul

   Daca nu stii care este treaba cu Clostridium nu este nici o problema, iti dau eu ceva de citit si vei stii wink. Lecturare placuta!