1 Editat de cosmin_123 (2010-06-16 15:08)

Subiect: salutare

Ma numesc cosmin,sunt "acvarist " de vreo 9 ani
Am un acvariu de 270l home-made (masa si capacul sunt facute de mine),2 filtre tetratec ex 1200(unul mai curgator ca altul),incalzitor 300w,neon aquaglo1X30w
Vietati..5 ciclide red parrot,2 ancistrusi ..si ceva plante pe fundal pentru dieta papagalilor
O poza facuta cu telefonul..am sa revin cu alta decenta
http://i48.tinypic.com/bfg6s1.jpg
Later edit:aaa.era sa uit..multumesc..mederatorului care raspunde la office@acvariidevis.ro  pt sprijunul acordat cand aveam probleme in autentificarea contului..aaa..eram doar ironic

2 Editat de Lucia (2010-06-16 15:17)

Re: salutare

Bine ai venit! smile

Nu ma pricep la ciclide, dar pare cam chel acvariul.. smile
Eu stiu ca se mai pun pietre.. decoratiuni..
Numai bine si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: salutare

bine ai venit frumusel acvariul dar foarte chear foarte gol mai ai de lucru la el ape limpezi. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

4

Re: salutare

Sunt frumosi in felul lor Parroti ,cred chiar ca arata bine si asa acvariul,sa-i vezi doar pe ei cum se joaca si scurma in substrat,fac contrast pe fundal,zic ca e oky smile

5

Re: salutare

cosmin_123 A scris:

Ma numesc cosmin,sunt "acvarist " de vreo 9 ani
Am un acvariu de 270l home-made (masa si capacul sunt facute de mine),2 filtre tetratec ex 1200(unul mai curgator ca altul),incalzitor 300w,neon aquaglo1X30w
Vietati..5 ciclide red parrot,2 ancistrusi ..si ceva plante pe fundal pentru dieta papagalilor
O poza facuta cu telefonul..am sa revin cu alta decenta
http://i48.tinypic.com/bfg6s1.jpg
Later edit:aaa.era sa uit..multumesc..mederatorului care raspunde la office@acvariidevis.ro  pt sprijunul acordat cand aveam probleme in autentificarea contului..aaa..eram doar ironic

Blood Parrot sunt rezultatul incrucisarii fortate intre Heros severus, Amphilophus citrinellus si Amphilophus labiatus, care sunt ciclide americane. Mostenind genele specifice ciclidelor, au nevoie de un habitat asemanator acestora, deci amenajarea acvariului trebuie sa fie in consecinta. Studiaza amenajarea unui acvariu pentru ciclide americane si vei vedea de ce au nevoie, amenajarea actuala este departe de necesitatile acestor pesti. Unul din punctele importante in amenajare este realizarea unor ascunzatori, in care pe timp de noapte, pestii se vor adaposti. Nu este un exemplu perfect, dar atasez doua poze cu un set-up mai vechi al unuia din acvariile mele, de pe vremea cind era populat cu ciclide americane, printre care si Bood Parrot.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare

Pe cat de pertinent mi se pare postul tau pe atat de greu este de realizat..in cazul meu..Toata planta care se vede in poza a rezistat 1 saptamana .o buturuga imensa cu anubias-1 luna.Cam tot ce bag este supus unui test riguros de guritele lor vesele smile)
Locurile de ascuns am putut sa le fac pana la 10-15 cm..acum au 20
..nu mai tine nici cu nuci de cocos nici pietre suprapuse...
Plantele seara le plantez si dimineata sunt scoase toate



bradraqua A scris:
cosmin_123 A scris:

Ma numesc cosmin,sunt "acvarist " de vreo 9 ani
Am un acvariu de 270l home-made (masa si capacul sunt facute de mine),2 filtre tetratec ex 1200(unul mai curgator ca altul),incalzitor 300w,neon aquaglo1X30w
Vietati..5 ciclide red parrot,2 ancistrusi ..si ceva plante pe fundal pentru dieta papagalilor
O poza facuta cu telefonul..am sa revin cu alta decenta
http://i48.tinypic.com/bfg6s1.jpg
Later edit:aaa.era sa uit..multumesc..mederatorului care raspunde la office@acvariidevis.ro  pt sprijunul acordat cand aveam probleme in autentificarea contului..aaa..eram doar ironic

Blood Parrot sunt rezultatul incrucisarii fortate intre Heros severus, Amphilophus citrinellus si Amphilophus labiatus, care sunt ciclide americane. Mostenind genele specifice ciclidelor, au nevoie de un habitat asemanator acestora, deci amenajarea acvariului trebuie sa fie in consecinta. Studiaza amenajarea unui acvariu pentru ciclide americane si vei vedea de ce au nevoie, amenajarea actuala este departe de necesitatile acestor pesti. Unul din punctele importante in amenajare este realizarea unor ascunzatori, in care pe timp de noapte, pestii se vor adaposti. Nu este un exemplu perfect, dar atasez doua poze cu un set-up mai vechi al unuia din acvariile mele, de pe vremea cind era populat cu ciclide americane, printre care si Bood Parrot.