Subiect: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

In unul dintre acvarii am Endlerii, neoni rosii, S.A.E.pomaceea si niste sanitari.Pot sa imi aduc in acvariul acesta si niste creveti?Vor fi hrana pentru pesti?Se vor intelege unii cu altii??

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

Cat de mari sunt neonii si cat de mici crevetii?!
Nu vor avea nicio problema cu adultii! Doar ca nu vei avea pui!

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

La mine, neonii se abtin destul de greu.
Culmea e ca am si pui de la creveti care acuma au peste 1 cm.

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

4

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

daca ai acvariul plantat n-o sa ai nicio problema!

seba shrimp  -  0722 784 888

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

neonii sunt mari.acvariul este plantat.sa inteleg ca nu ar trebuii sa am nici o problema cu ei.crevetilor le trebuie mancare speciala??

6

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

pentru creveți încearcă mâncarea din gama  Hikari  :sok

7

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

sebacka A scris:

daca ai acvariul plantat n-o sa ai nicio problema!

confirm. am avut mai multe generatii de pui in acvariul cu neoni..
la mine nici macar microrasbora nu ii ataca..

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

dar crevetii nu se pot hranii cu alge si cu macare care le dau pestilor???

9

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

ba da. crevetii se pot hrani cu resturile ramase de la pesti. dar fara suparare ia pune-te in situatia lor si gandeste-te daca ti-e ti-ar ajunge sa te saturi cu faramituri de la masa bogatilor ???

10

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

mi-a placut asta  lol
eu in primele 6 luni cand i-am luat nu le dadeam nimic de mancare.. si s-au inmultit ca iepuri..
acum ii tin ca pe bogatii.. cu dennerle  :frogp

11

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

Si eu le dau acum la ai mei dennerle custa gran, shirakura Ebi Dama, hikari ...ce altceva poate fi mai gustos pentru ei ?!?!

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

bravo merlin21 in primele 6 luni au stat flamanzi si s-au inmultit ca iepurii,si nu-i mai bine asa... smile

13

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

O sa ai probleme cu S.A.E. Sper sa nu ai, dar...ai grija.

Ah, verdeturi fierte, o sa fie fericiti toti. Felii fierte de: dovlecel verde, ardei rosu, morcov.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

La ce probleme te referi cu S.A.E. ???

15

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

S.A.E nu au absolut nici o problema cu crevetii. nu mai speriati baiatul degeaba. eu am molly ,xifo  ,sae , guppy, corydoras si neoni si nu au absolut nici o treaba cu crevetii mei fiecare isi vad de treaba.

16 Editat de lisandram (2011-02-24 19:49)

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

ca sa nu mai deschid un topic nou as vrea sa ma ajutati si pe mine cu raspunsuri la aceeasi intrebare: daca red cherry pot convietuii cu pesti pe care ii am in acvariu: SAE, scalari, neoni, xipho, guppy,  sanitari cory si alti 2 sanitari (nu stiu cum se numesc, sunt ca niste serpisori care stau ascunsi prin nisip sau pe sub lemn), in plus in acvariu mai am un melc pomaceea, unul helena si un melc neritine. acvariul este plantat. Va multumesc!

17

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

Cred ca este o intrebare banala, dar pot tine red cherry cu gourami, ball shark,guppy, alpi spinos, turacatus,platydoras, xipho,botia si inca cateva specii de pesti mici...daca nu ii pot tine cu speciile acestea de pestii...ceva creveti mai mari nu exista care sa poata convietuii cu pestii precizati mai sus..Multumesc

0784063963

18

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

@lisandram, scalarii tai ii vor gasii deliciosi.

@Skin fish, la tine e mai complicat, depinde cat de plantat ai avariul, iar daca cei mari au sanse sa supravietuiasca, cu puii o sa fie probleme zic eu.
Creveti mai mari amano si ghost shrimp, dar eu la tine as merge pe molucensis.

p.s. ce pesti sunt aia "alpi spinos"?

19

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

sunt o specie inruditi cu ramirezi, dar au capul mai patratos si nu au atatea culori...multumesc pe sfaturi sa vad ce creveti se gasesc pe la petshopurile din zona...

0784063963

20

Re: Cu ce pesti pot fi tinuti crevetii?

acvariul e de 300l, sunt destule plante in el(parerea mea)

0784063963