1

Subiect: Gris

vreau sa zic ca pestii mei au gris. de vreo 4 zile si eu ca fraiera abia acum mi-am dat seama ce e. pff, prima boala din acvariu. o sa folosesc sera costapur si 32 grade, sper sa mearga. stiu ce trebuie sa fac, n-am postat pentru sfaturi ci mai degraba pt incurajari, (  :-*  )fiind prima problema de genul asta cu care ma confrunt, mai ales ca am identificat-o asa tarziu.

2

Re: Gris

in general orice medicament pt asa ceva da rezultate.
temperatura este buna, numai sa suporte pestii
totul este sa ii mai tratezi si dupa vreo 3-4 zile dupa ce au disparut simptomele.
si acvariu carantina.. daca nu ai unu si pestii sunt mici, poti folosi un borcan din acela mare.
la temperatura aia, neaparat pompa de aer si cu piatra sau un filtru mic care sa valureasca suprafata.

Re: Gris

Cum de a aparut grisul la temperaturile din aceasta perioada.
Succes cu tratamentul.
Ai grija la oxigen.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

4

Re: Gris

marian, sunt 2 variante:
-de la niste pesti noi care nu au fost tinuti in carantina
-nu ma bateti, tubifex luat la cutiuta din pet shop. uscat si inghetat din cate am citit, dupa ce le-am dat de vreo 3-4 ori am aflat si eu ce-i ala
merlin, am filtru extern la 54l, filtarea/aerarea nu e o problema

5

Re: Gris

adica faci tratamentul in acvariul comun? asta complica lucrurile

6

Re: Gris

da, pai au luat toti in 4 zile. de ce e o problema? am inteles ca medicamentul asta atataca plantele, sa le atace, il plantez din nou. faptul ca din vina mea ar putea sa moara aia micii ma supara rau.

7

Re: Gris

Vin si eu cu o idee...
Pe instructiunile de Costapur scrie ca se ridica temperatura cu 2 grade.
Asta inseamna ca tu ai 30 de grade? Oricum e foarte mult.
Parerea mea este ca si daca nu o mai ridici, medicamentul este foarte eficient impotriva parazitilor externi.

Aerajul suplimentar este foarte indicat, fiindca: cu cat temperatura e mai ridicata, cu atat este mai saraca apa in oxigen... si tinand cont ca e si medicata..

Eu iti doresc numai bine si sanatate! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Gris

nu am gasit costapur si am luat contraspot de la tetra. las apa la 30, rau nu are ce sa faca decat sa-i faca pe pestani inconfortabil, dar cum medicamentul e de la tetra si nu am gasit discutii despre el.... am pus si filtru vechi intern, mai face si el bule. sper sa fie ok, ca eu tre sa plec pe weekend, dar las cheia la o prietena si intructiuni clare. neonii stau toti ingramaditi intr-un colt, uf, saracii. sper sa am o surpriza placuta cand ma intorc.

9

Re: Gris

In principiu n-are ce sa fie rau...

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Gris

Si fara tratament medicamentos grisul ,la 28C se conserva adica nu mai evolueaza,dispare la 31-32C ,chiar de la 30C dar ca sa fi sigura de abaterile termometrului mai bine un 31C.E indicat sa faci tratament termic in acvariu, in tot acvariul, altfel nu faci decat sa chinui pestii iar acvariul cu paraziti va afecta iar pestii.Atentie,temperatura trebuie ridicata treptat,si mult foarte mult oxigenare,asi sugera chiar sa folosesti spraibarul si sa stropeasca suprafata apei.Succes!

11

Re: Gris

mersi de sugestii, astia mici se fac bine, au murit in schimb toti nasosii (rummy nose) dar in rest, azi am mai vazut un singur punct pe un singur peste. plantele sunt praf, o sa astept sa vad daca isi revin, tratamentul o sa-l mai fac inca o saptamana sa fiu sigura. se pare ca temperatura e 29-30, mai mult n-a urcat. despre oxigenare, am pus si filtrul intern vechi, fara burete, cred ca e suficient.

12

Re: Gris

eu am scapat de gris fara nici un medicament. doar apa calda si un pic de sare. si eu am facut tratamentul in acvariu comun..

13

Re: Gris

bogdan666 A scris:

eu am scapat de gris fara nici un medicament. doar apa calda si un pic de sare. si eu am facut tratamentul in acvariu comun..

Buna bogdan  smile

Ai dreptate, dar ar trebui sa specifici ca-i vorba doar de pesti care suporta sarea (poecilidae) si in ce cantitati. Si eu am scapat de gris tot cu sare, fara tratament termic, dar...Marea neagra imi invidia salinitatea din acvariu  :- .

Kyia cand este avansat, tratament medicamentos, cel putin 10 zile, temperatura se poate ridica din start la 30°C., aerator 24/24 fiindca-l impiedica pe parazit sa inoate si sa-si gaseasca alt oaspete si medicamentele consuma oxigen.
Dupa aceea, scaderea temperaturei in fiecare zi de un grad sau doua, schimb de apa cu apa declorinata, filtrat cu carbon pentru 48 de h. pentru a elimina medicamentul din apa.

Succes.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/