1

Subiect: femela betta bonlava cred :|

Femela mea de betta ii sa albit corpul este un alb spre gri,sta numai la suprafata apei da doar din aripioarele laterale si respira,zici ca este moarta sad nush ce sa fac...
aaaa vreau sa mai spun ca nu a depus icrele si este plinuta..e din cauza asta?
Sau este o boala ...daca este o boala,spunetimi si mie cum sa o tratez
Vreau sa mai zic ca temperatura este de 27-28 oC

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

2

Re: femela betta bonlava cred :|

ia mai revenit culoarea si mai inoata cand o mai ciupeste masculul din cand in cand nu iau aparut dungile verticale dar,are 2 dungi orizontale de la cap pana la coada

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: femela betta bonlava cred :|

Cate grade are apa din acvariu?Sa nu fie mai jos de 24 grade in acvariul de reproducere.Citez"Un stimulent pentru construirea cuibului il constituie temperatura alei. In natura construirea cuibului are loc la o temperatura cuprinsa intre 17-29° C. Conteaza foarte mult temperatura la care pestele a fost obisnuit. S-a observat faptul ca pestii care au stat cateva ore la o temperatura de 13° C, readusi in conditii normale, in 24 de ore si-au construit cuiburi pentru reproducere. S-a observat ca pentru construirea unui cuib, stimulativ pentru mascul este si un obiect in forma rotunda (ca un grapefruit) si de culoare galbena. Aceste constatari au fost verificate si s-a observat ca acest obiect seamana cu masa unei frunze plutitoare care se gaseste in biotopul natural (Thailanda). Culorile rosii sau verzi nu s-au bucurat de aprecierea pestilor, iar albastrul a fost respins in totalitate."

4

Re: femela betta bonlava cred :|

Temperatura este de 26-27 oC,a facut un cuib cat pumnu asa acum masculu sta sub cuib mai face retusuri si femela sta in plante ascunsa.....mai spuneti mi si mie ce sa fac e prima oara neutral

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

5

Re: femela betta bonlava cred :|

Sa le dau sa manance ceva ??? coloana de apa este de 10 cm....

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

6

Re: femela betta bonlava cred :|

A murit femela sa mi bag ....
Multumesc pentru nimic wink
sad(((((((((((((((((((

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

7

Re: femela betta bonlava cred :|

imi pare tare rau,eu una nu ti-am dat sfaturi ptr. ca sunt incepatoare de 2 luni sunt 'implicata' si am doar vivipari.inca o data imi pare rau

laura-rac

8

Re: femela betta bonlava cred :|

Asta e am ramas cu 2 masculi acum si nu am nici o femela ....dau la schimb mascul pe o femela ..
Asta e masculul

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

9

Re: femela betta bonlava cred :|

til cumpar eu cat vrei

Re: femela betta bonlava cred :|

deci femela era stresata. Decolorare si dungi de la coada spre cam inseamna STRES mult. Trebuie separata de mascul neaparat, si verificate conditiie apei, nu numai temperatura ci si ph-ul, daca a facut un soc de ph nu aveai ce sa ii mai faci.
cum ai acomodat femela? sau ce ai schimbat de a devenit stresata femela?

11

Re: femela betta bonlava cred :|

am strivito dupa ce a murit...:)))) si nu putea sa si faca nevoiile smile)) avea un carnat in ia cat un bob de grau poate putin mai mare
Pacat k a murit manca foarte mult .....

Masculul il dau cu 10 ron...detalii la id Jooker_69

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: femela betta bonlava cred :|

Jooker imi pare rau dar ti-am zis de dimineata ca daca apuca sa se albeasca nu mai faci nimic.

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

13

Re: femela betta bonlava cred :|

Am un pestisor betta care are pe cap o pata mare albicioasa.N-am nici cea mai mica idee ce ar putea sa aiba.Cine ma poate ajuta va rog sa-mi trimiteti un mes pe adresa gaele311@yahoo.com.Multumesc

Re: femela betta bonlava cred :|

ne poti arata o poza cu el?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: femela betta bonlava cred :|

da-mi te rog o adresa de mail sa iti trim o poza.

Re: femela betta bonlava cred :|

poti sa urci poza chiar aici pe forum asa o pot vedea toti.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

17

Re: femela betta bonlava cred :|

nu e f clar