1 Editat de catalinx (2010-06-19 16:57)

Subiect: cat trebuie sa las pui de guppy

:Dcat trebuie sa las puii sa creasca k sa ii pot muta in acvariu cu ceilalti cu scalari si guppy ceilalti maturi acum au 2 luni

2 Editat de MARIVUS (2010-06-19 20:58)

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Si ai mei au 2 luni si ceva (cred) si tot ii papa scalarul care totusi e destul de bine hranit
Bine ca ii tin separat si mai bag 2-3 poate nu se mai da la ei,,,   :fconf
Acum sa vad...sper sa nu ii tin pana la maturiate intr-un acvariu de 40 l  hmm

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

salutam  !
  parerea mea este ca nu stii in ce te-ai bagat ;eu am ajuns la concluzia, a pentru guppy imi trebuie un alt acvariu ; se inmultesc foartea repede in cantitati destul de semnificative; eu am avut 4 masculi si 2 femele si s-a umplut acvariul [vreo 40 bucati, asa, in citeva luni];

eu i-as lasa in acvariul in care ai si ceilalti pesti, si in urma "selectiei naturale", vor ramine mai putini ;
 
ps. poza e facuta inainte sa donez 40 buc guppy si sa scot perdeaua de aer[ la sfatul lui scifficus; multumim frumos de ajutor si info]

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Buna Catalinx parerea mea este ca si a lui sebastianb ca,guppy se inmultesc foarte repede si usor.Iar in urma "selectiei naturale", vor ramine doar cei puternici.Acum ramine la aprecierea ta.Ape limpezi. :acv

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

selectia naturala nu functioneaza asa, va trebui sa le oferi si niste ascunzisuri daca vrei sa ai pui.
si ca un ultim punct asta e si parerea mea, sa separi scalarii de guppy

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Da intradevar are dreptate bogdan666,trebuie sa aibe si niste ascunzisuri ca altfel ai vor papa scalarii.Intradevar trebuie separati de scalari.

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Eu am donat scalarii ca imi manca toti puii de gup,molly,xifo.Acum din 20-30 mai raman dupa 2 luni cam 5-6 buc.Nu-mi pare rau,ca altfel ma umpleam de vivipari.

Ape limpezi,
Emy

8

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

daca vrei sa mai a puii gupy scoatei din acvariul de scalari pentru ca am auzit multi care au scalari ca le baga gupy in acvariu ca ssa fete acolo si scalari sa manince hrana vie cica le merge bine la scalari cu hrana vie. am auzit asta la citva crescatori de prin zona noastra. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

9

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

KilleRiTzZa A scris:

deci...mi-a fatat si mie guppya...  si... cel mai bine este ca puii ei sa fie tinute intr-un alt acvariu... 3 mese pe zi ... mancarea trebuie sa fie bine faramitata.. ma rog... puteti sa le dati galbenus de ou fiert... tot asa faramitat.. acum am si eu o intrebare... am o pestoaica .. ce parea a fi sanatoasa ... si gravida:D... ma rog.. avea burta foarte mare .. ma refer la guppye... si astazi a murit:(( :fcry  vreau sa aflu de ce a murit...

a murit de batranete.

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Ai postat gresit  :frogp

Satul de Romania !!!

11

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

catalinx A scris:

:Dcat trebuie sa las puii sa creasca k sa ii pot muta in acvariu cu ceilalti cu scalari si guppy ceilalti maturi acum au 2 luni

   Daca insisti sa pastrezi guppy cu scalari, in acelasi acvariu, este o regula simpla, care se aplica in toate cazurile asemanatoare: pestii mici sa nu incapa in gura pestilor mari. Regula functioneaza, cu exceptia situatiilor in care pestii sunt prin excelenta rapitori si isi ataca chiar semenii cu gabarit mai mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de Baracuda (2011-02-02 18:45)

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

KilleRiTzZa A scris:

deci...mi-a fatat si mie guppya...  si... cel mai bine este ca puii ei sa fie tinute intr-un alt acvariu... 3 mese pe zi ... mancarea trebuie sa fie bine faramitata.. ma rog... puteti sa le dati galbenus de ou fiert... tot asa faramitat.. acum am si eu o intrebare... am o pestoaica .. ce parea a fi sanatoasa ... si gravida:D... ma rog.. avea burta foarte mare .. ma refer la guppye... si astazi a murit:(( :fcry  vreau sa aflu de ce a murit...

   Ii dau dreptate lui "Edisonjohn86", ai postat gresit dar pentru ca esti foarte noua pe forum: nu vei afla probabil niciodata cauzele mortii, daca nu ai observat nimic anormal inainte. Numai o autopsie poate fi concludenta, insotita de analize anatomo-patologice. Moartea a survenit probabil in urma imposibilitatii de a naste, puii au capatat dimensiuni insuportabile pentru femela si au produs moartea prin lezarea organelor interne sau septicemia provocata de propria lor descompunere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

KilleRiTzZa A scris:

cred k am inteles ce am facut gresit:D :apl

Pe langa ca ai postat gresit poate pui si o legenda ca sa intelegem prescurtarile:

* "k" = ?
* "S" = ??
* "D" = ???

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

KilleRiTzZa A scris:

cred k am inteles ce am facut gresit:D :apl

   Bravo, intelepciunea vine o data cu trecerea timpului, in cazul tau au ajuns 4 minute! Atentie la limbajul de chat, nu este agreat pe acest forum!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

KilleRiTzZa A scris:

ok... pai... tot nu ma prind... cum adica am postat gresti?.. scuze... sunt incepatoare  explicatimi si mie va rog... cum adica am postat gresit :stupid

   Trebuie sa-ti faci propriul topic, unde sa dezbatem subiectul propus de tine. Tu ai ridicat o problema personala in cadrul topicului altcuiva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-03 14:51)

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Ai postat la rubrica Prezinta-te si prezinta-ti acvariul (aici te prezinti de unde esti, eventual poze cu acvariul,detaliile acvariului) etc. Trebuia sa postezi la incepatori apa dulce sau la categoria pesti. :pp Valabil cat si pentru KilleRiTzZa si catalinx :frogp

Satul de Romania !!!

17

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

bradraqua A scris:
KilleRiTzZa A scris:

ok... pai... tot nu ma prind... cum adica am postat gresti?.. scuze... sunt incepatoare  explicatimi si mie va rog... cum adica am postat gresit :stupid

   Trebuie sa-ti faci propriul topic, unde sa dezbatem subiectul propus de tine. Tu ai ridicat o problema personala in cadrul topicului altcuiva.

   Ma astept, cind iti vei deschide propriul topic, sa-mi spui daca esti multumita de raspunsul pe care ti l-am dat, referitor la moartea pestisorului tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

lup cosmin A scris:

Iar in urma "selectiei naturale", vor ramine doar cei puternici.Acum ramine la aprecierea ta.Ape limpezi. :acv

Cand aud asa nerozii ma apuca durerea de cap! CE SELECTIE NATURALA EXISTA INTR-UN ACVARIU PLIN DE PESTI SI FARA PLANTE? E ca si cum te arunca cineva in cusca la lei in c*** gol si "hai ca esti om, esti mai destept ca ei, descurca-te". Singurul lucru ce il putea face natura in acvariul ala e sa le fi dat la scalari o burta mica sa nu poata sa manance atatia dintr-o data  lol  lol.

19 Editat de mirceajifcu (2011-08-09 16:37)

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

Anubiasul inca nu e bine prins de creanga, dar crevetele pare destul de bine prins de anubias  lol (Postat gresit, rog a se muta in cartea mea de vizita, multumesc)

20

Re: cat trebuie sa las pui de guppy

mirceajifcu A scris:
lup cosmin A scris:

Iar in urma "selectiei naturale", vor ramine doar cei puternici.Acum ramine la aprecierea ta.Ape limpezi. :acv

Cand aud asa nerozii ma apuca durerea de cap! CE SELECTIE NATURALA EXISTA INTR-UN ACVARIU PLIN DE PESTI SI FARA PLANTE? E ca si cum te arunca cineva in cusca la lei in c*** gol si "hai ca esti om, esti mai destept ca ei, descurca-te". Singurul lucru ce il putea face natura in acvariul ala e sa le fi dat la scalari o burta mica sa nu poata sa manance atatia dintr-o data  lol  lol.

   Atita timp cit omul nu intervine, de ce nu s-ar numi selectie naturala? Cu atit mai mult cu cit, aceasta selectie se manifesta la scara reproducerii naturii intr-un acvariu, deci la o scara mai mica si evident deformata, datorita conditiilor dar urmind regulile specifice. La scara mai mica, fiecare acvariu poate fi comparat cu o rezervatie naturala, unde nu cred ca cineva poate contesta manifestarea selectiei naturale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!