1

Subiect: Salutari de la Bacau.

Salut.Bine v-am gasit!
Numele meu este Adrian , am 22 ani si sunt student la Facultatea de contabilitate si informatica de gestiune.
Am 2 acvarii bine plantate (240l si 114l) si anume:
1. 120x50x40 240L pesti: gupi, molly, zebre, ancistrusi, platydoras, SAE.
2. 87x33x40 114L cu pui de molly si creveti.
Pasiunea pentru acvariile plantate e de 2 ani (pana atunci m-am ocupat doar cu crescatoria de pesti ), am inceput frumos cu un acvariu "de firma" (240l) eram incepator in cresterea plantelor ... si am luat si eu o mica teapa cu neoanele de la acvariu de 40w 105 cm, dupa m-am chinuit cu plantele de prin petshopuri , plantute crescute emers la preturi exagerate (70 ron un echinodorus, 60 lei microsorum, etc). Am pus o poza cu acvariul meu , (tin sa precizez nu am cautat niciodata sa fac aquascape sau alte traznai, ci doar un acvariu verde, cu putintei pesti care sa arate cat de cat bine).
Poza: http://img509.imageshack.us/my.php?imag … 211lm8.jpg 
Si uite asa v-am prezentat pe scurt inceputul meu in acvaristica (acvarii plantate), dupa am inceput sa invat din ce in ce mai multe despre plante, cresterea lor, sa ajut acvaristii incepatori (prin vanzarea plantelor la preturi decente )sa aiba in casa un colt din natura, un acvariu cu plante. Cam atat pt moment, probabil v-am plictisit smile.

2

Re: Salutari de la Bacau.

Salut,

Bine ai venit pe forum. Acvariul arata bine, o singura intrebare am: De ce nu il umplii pana sus? Te asteptam cu mai multe poze!
Bafta!!

3

Re: Salutari de la Bacau.

Salut Adrian!!nu neai plictisit deloc si ce pot sati spun mie imi place acvariul tau tia iesit foarte frumos dupa cum observ vad ca esti un impatimit al scalarilor sunt niste pesti foarte frumosi!Tias fi dat 2 sfaturi:1 sa incarci acvariul un pic mai mult ca parca spatiul ala de sus asa gol nu iese prea bine!2 ceai zice de un gazon pe jos ar arata super!Sper ca nu team suparat cu sfaturile mele! tongue

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4 Editat de Adrian (2009-02-20 14:30)

Re: Salutari de la Bacau.

Pai am precizat ... poza cu acvariul e veche ,primul meu acvariu plantat  eram incepator, am vrut sa va arat cum am inceput eu smile . Plantele gazon nu merg in acvariul ala, lumina e slabuta, acolo cresc plantele nepretentioase. Pe viitor o sa pun si alte poze mai "recente" cu acvariul meu.
Later edit: Nu ma supar de critici , dar e prea tarziu, am modificat de 2-3 ori setupul de atunci smile

5

Re: Salutari de la Bacau.

ok Scuze atunci nu am fost atent! tongue Chiar sunt curios sa vad cum arata acum aseptam poze! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

6

Re: Salutari de la Bacau.

Pai pune bre poze noi atunci big_smile:D:D

7

Re: Salutari de la Bacau.

Sa mai creasca plantele (cuba, aromatica, glosso etc.)

Re: Salutari de la Bacau.

salut si bine ai venit.
Acvariul arata foarte bine chiar daca este vechi.
Asteptam poze chiar daca nu este gata 100% sfaturile te pot ajuta si in fazele incipiente ale acvariului.

Re: Salutari de la Bacau.

acvariul lui Adrian

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Salutari de la Bacau.

Salut Adrian,
bun venit, o singura remarca apa pana la nivelul capacului...in rest arata super...poate vom colabora.

bafta.:D

11

Re: Salutari de la Bacau.

Dupa ani si ani mai vrem si noi o poza, doua.. cu acvariul :acv
Numai bine  :noroc

Ofera sfaturi nu jigniri!

12

Re: Salutari de la Bacau.

adrian88 A scris:

Dupa ani si ani mai vrem si noi o poza, doua.. cu acvariul :acv
Numai bine  :noroc

   Este interesant de ce, dupa trei ani de absenta de pe forum a titularului, tu doresti poze ale acestui acvariu, a carui existenta este foarte putin probabila!
   De ce tocmai acest acvariu, sunt alte citeva zeci care s-au pierdut in... negura vremii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Salutari de la Bacau.

Titularul nu a plecat de pe forum, citeste zilnic toate posturile, se uita pe la jurnale etc, momentan sunt intr-un upgrade, abia mi-am luat o lampa HQI, pana vin becurile din Germania mai dureaza ceva timp ... abia atunci o sa merite acvariul un jurnal.

14

Re: Salutari de la Bacau.

Daca tot ati inviat topicul sa va incant cu o poza... guppy red.

http://img84.imageshack.us/img84/1158/imgp3209o.jpg

Re: Salutari de la Bacau.

Foarte frumos guppy !!!

16

Re: Salutari de la Bacau.

mai de ansamblu va rugam  :apl

Life is true and it's deserve to live

17

Re: Salutari de la Bacau.

E clar! Trebuie sa ne gindim la un procedeu, prin care sa stimulam userii sa ramina activi, fara pauzele acestea extrem de lungi, care ne indreptatesc sa credem ca... nu mai suntem interesanti. wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Salutari de la Bacau.

Am uitat sa precizez, gupii sunt preferatii mei, detin o linie de red, exemplarele din poza sunt pui scosi la mine.
Despre jurnalul acvariului, initial a fost 120x50x40, nu prea aveam lumina de calitate, am vandut acv am facut un 120x40x40 i-am schimbat neoanele, cand t5 cand t8 si tot nu am fost multumit.
Am nevoie de un sfat de la detinatorii de hqi,stiu ca hqi e pentru acvarii inalte si eu am ramas cu acv de 40 cm inaltime ... o sa imi faca probleme inaltimea mica? caut client la acv si lipesc un 120*40*50-60 h?
Lampa este Dupla electra 2x 70 w, la care trebuie sa primesc in ~ 1 luna 2 becuri Giesemann Megachrome tropic TS.

19

Re: Salutari de la Bacau.

Momentan o sa raman cu 120x40x40, daca se iveste un client la acvariu o sa fac un 120x40x50 ~240 litri, ar fi ok lampa nu ?(de mult vreau un acvariu cu H.cuba si alte plante mofturoase.)

PS: multumesc pentru raspunsuri.