Re: acvariu din piatra neamt

astept pareri pro si contra. idee ....

Re: acvariu din piatra neamt

si inca una

23

Re: acvariu din piatra neamt

salut m_ionut2007 in primul rand ca obs nu prea se potrivesc pestisorii cred ca ar trebui sa te hotarasti ori carasei ori restul!Acvariul arata binisor dar ar arata mai bine daca iai pune un fundal 3d sau chiar un autocolant! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: acvariu din piatra neamt

iti multumesc pentru observatie si am in plan sa iau un autocolant
initial la primu acvariu am avut unul 3d dar ma gandeam daca se vede mai bine cu unu simplu. se pare ca mai bine unul 3d.
merci
cat despre carasei stiu , dar incerc sa ii dau ii mai dificil ca sotia tine sa ii am , sa vad cum am sa fac

25

Re: acvariu din piatra neamt

salut domnu ..ai terminat capacuL ?:)

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: acvariu din piatra neamt

am terminat dar trebuie sal mai imbrac in autocolant.
se vede mai bine

Re: acvariu din piatra neamt

am nevoie de un sfat.
planta din imagine are 3 frunze crescute prea mari si imi acopera suprafata apei, luciul apei, si implicit nu permite luminii sa treaca. ce as putea face ?
se pot taia cele 3 frunze ? vreau sa spun ca are bobocel de floare. astept sfaturile voastre.

28

Re: acvariu din piatra neamt

ai niste beta superbi ionut :X

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: acvariu din piatra neamt

multumesc pentru apreciere. din pacate nu am avut timp sa fac poze cu acvariul acum , schimbat si pestisorii mai frumusei.
sper sa imi fac timp si am sa postez cat de curand. big_smile

30

Re: acvariu din piatra neamt

Man ce rau imi pare k stau in bucuresti k nu pot sa iau si eu ancistrus si multi alti pesti sad(((

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: acvariu din piatra neamt

Salutare. Revin dupa o pauza, ce-i drept, cam indelungata. Au aparut modificari majore in acvariu. Promit sa revin cat de curand cu poze si detalii despre acvariu. Multa bafta si apa cristalina.;)

32

Re: acvariu din piatra neamt

m_ionut2007 A scris:

Salutare. Revin dupa o pauza, ce-i drept, cam indelungata. Au aparut modificari majore in acvariu. Promit sa revin cat de curand cu poze si detalii despre acvariu. Multa bafta si apa cristalina.;)

esti inregistrat de mult pe acest forum...de ce sunteti inactiv ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: acvariu din piatra neamt

aqua A scris:

ai niste beta superbi ionut :X

tu ai vorbit serios?? ca eu nu mi-am dat seama.. cum naiba sa fie aia pesti superbi?? ai vazut cum trebuie sa arate betta? pestii aia sunt stresati, au cozi franjurate(dar ce sa inteleaga stapanul lor care crede ca el exceptia acvaristicii.. la el merge orice, mai multi masculi de betta in acvariu, carasi cu betta, pesti bagati direct in acvariu neciclat... prietene apuca-te sa scri o carte vreau sa invat de la tine, din punctul meu de vedere esti mai tare ca amano..), nu au nimic special, nici macar culoarea sau nimic..
ionut eu zic sa incerci sa strecori si un discus acolo, 3 scalari, niste ciclide.. doar mai e loc in apa, planta... da-o naibii scoate sa incapa mai multi pesti..

aqua serios.. nu mai incuraja omu.. el crede ca problema lui e autocolantu, fundalul.. si mai are si tupeul sa zica ca s-a documentat.. eu personal mananc cartea sau unde ai vazut ca se tin carasi cu betta sau mai mult de un betta in acvariu.. faptul ca sunt stresati pestii si nu manifesta agresivitate nu inseaman ca ai reusit tu sa dezlegi misterul, daca pestii tai erau sanatosi si normali, ar fi trebuit sa se bata pana cand ar mai trai doar unu.. asta e comportamentul unui betta

sfatul meu, creste incalzitorul la maxim, du-te la piata, ia niste legume, toaca-le marunt, apoi condimentezi dupa gust..

34

Re: acvariu din piatra neamt

Merlin21 are perfecta dreptate desi a spus-o putin agresiv(stilul caracteristic),e trist dar adevarat,e o mare ciorba acolo,ai incalcat reguli simple ale acvaristicii..probabil ca te-ai documentat din articole total gresite.
Incearca sa afli mai multe despre speciile de pesti pe care le ai tu in acel acvariu(mediul in care traiesc,compatibilitatea cu alte specii,etc) si sa incerci sa le creezi macar minimele conditii pentru a duce o viata sanatoasa...nu e nevoie sa faci experimente cu pestii tai.
Trebuie sa invatam din greselile altora,Nu sa le aplicam!

Gasirea decorului exterior sau interior ar trebui sa fie ultima in lista ta de prioritati!

Re: acvariu din piatra neamt

Salut. Ma chinui sa raspund. Din pacate intru de pe telefon. Daca erai atent, la un moment dat, am spus ca acvariul a suportat modificari majore, volum, pesti, apa, plante, decor... Sfaturi "agresive", nu ma deranjeaza, intradevar, greseli facute am avut, deschis la opinii am fost si voi fi mereu. Bafta.:D

36

Re: acvariu din piatra neamt

Ok...atunci te asteptam cu poze de actualitate!

Re: acvariu din piatra neamt

Da. Promit sa revin cu poze noi.

38

Re: acvariu din piatra neamt

stilul caracteristic, imi place asta.. desi la un moment dat cred ca o sa fiu banat pt stilul meu..
bogdan, cum reusesti sa fi asa calm?
aaaa... gata, esti ardelean.. big_smile
inca ceva... chiar crezi ca exista vreun articol pe lumea asta care sa zica ca poti sa faci asa ceva, nu scrie nimeni articole chiar in halul asta de gresite.. oricum imi mentin declaratia ca il mananc.

ce mi se pare mai grav, dar deja nu vreau sa mai ridic problema, e legat de faptul ca atat timp cat un user cu peste 900 de posturi, in loc sa vorbeasca de ce era cu adevarat important, despre dezastrul din acvariu, vorbeste despre niste betta frumosi.. daca tot iti plac.. de ce nu afli mai multe despre ei, cum trebuie sa arate, cum se cresc.. etc.. in aceste conditii, acest forum o sa fie in continuare refugiul celor care "inventeaza" acvaristica si cauta donatii.

p.s. ionut, inca ceva, desi nu mai stiu cat de mult conteaza, anuabiasu nu se tine asa o sa iti moara, el nu se planteaza, se tine desupra solului.. oricum e bine ca ai capac..

39 Editat de bogdivaio (2010-03-23 23:53)

Re: acvariu din piatra neamt

stilul caracteristic, imi place asta.. desi la un moment dat cred ca o sa fiu banat pt stilul meu..
bogdan, cum reusesti sa fi asa calm?
aaaa... gata, esti ardelean.. big_smile
inca ceva... chiar crezi ca exista vreun articol pe lumea asta care sa zica ca poti sa faci asa ceva, nu scrie nimeni articole chiar in halul asta de gresite.. oricum imi mentin declaratia ca il mananc.

...normal ca nu cred ca exista astfel de articole...am incercat doar sa fiu mai diplomat cool

P.S.merlin21 nu stiu cum de nu ai observat pana acum ca in majoritatea cazurilor numarul postarilor este direct proportional cu postatul aiurea in tranvai,off-topic,sa te afli in treba,etc...

P.S.2. scuze ionut de mica paranteaza care mi-am permis-o la tema deschisa de tine...astept pozele noi si mai vedem atunci ce si cum ai evoluat,pana atunci multa bafta!

Re: acvariu din piatra neamt

Scuze pentru calitatea imaginilor. Facute cu telefonul