61

Re: acvariu din piatra neamt

Dl. Radu se refera la asa ceva....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gBjP8UWpr8s&feature=related[/youtube]

si mai poti citi si aici: http://acvaristica.wordpress.com/2008/0 … plantelor/

Bafta multa si bine ai revenit !  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: acvariu din piatra neamt

vreau sa tin 4 scalari. ma voi limita la ei. cred ca e mult mai bine.

63

Re: acvariu din piatra neamt

Andi66 A scris:

Dl. Radu se refera la asa ceva....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gBjP8UWpr8s&feature=related[/youtube]

si mai poti citi si aici: http://acvaristica.wordpress.com/2008/0 … plantelor/

Bafta multa si bine ai revenit !  :sok

Exact! Mai putin dimensiunea... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu din piatra neamt

salut. mam tot gandit si am decis ca e timpul sa aduc modificari majore acvariului. dupa cum spuneam cu ceva vreme in urma, am decis sa fac un biotop pentru scalari. incerc sa imi fac si un fundal 3d, e aproape de final, schimbari mazore si la plante, inca nu mam decis care vor ramane.
totusi o nelamurire, e ok 3 neoane dupa cum urmeaza? osram 865, philips 830, philips 765? sau ultimul ar trebui sa il inlocuiesc cu un osram 840?

65

Re: acvariu din piatra neamt

m_ionut2007 A scris:

salut. mam tot gandit si am decis ca e timpul sa aduc modificari majore acvariului. dupa cum spuneam cu ceva vreme in urma, am decis sa fac un biotop pentru scalari. incerc sa imi fac si un fundal 3d, e aproape de final, schimbari mazore si la plante, inca nu mam decis care vor ramane.
totusi o nelamurire, e ok 3 neoane dupa cum urmeaza? osram 865, philips 830, philips 765? sau ultimul ar trebui sa il inlocuiesc cu un osram 840?

   Fundal 3D in cazul in care marimea acvariului iti permite, ar fi pacat sa iei din spatiul destinat pestilor si plantelor.
   Eu as merge pe o combinatie de Osram: 830 + 865 + 965, care sa se aprinda pe rind.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66 Editat de m_ionut2007 (2011-03-18 19:49)

Re: acvariu din piatra neamt

grosimea fundalului e de 3 cm. bazinul are circa 90 litri.
pesti am 3 scalari 3 ancitrus un coridoras si 5 zebre.

67

Re: acvariu din piatra neamt

m_ionut2007 A scris:

grosimea fundalului e de 3 cm. bazinul are circa 90 litri.
pesti am 3 scalari 3 ancitrus un coridoras si 5 zebre.

   Ca sa ma intelegi mai bine: la ambele bazine pe care le am, 240 si 525 litri, nu am folosit fundal 3D. M-ar durea inima, oricit de subtire ar fi fundalul, sa iau din spatiul acvariului. Alegerea iti apartine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu din piatra neamt

cred ca ai dreptate, in urma unor calcule imi arata ca le rapesc circa 10 litri din volum.
multumesc bradraqua.

69

Re: acvariu din piatra neamt

m_ionut2007 A scris:

iti multumesc pentru observatie si am in plan sa iau un autocolant
initial la primu acvariu am avut unul 3d dar ma gandeam daca se vede mai bine cu unu simplu. se pare ca mai bine unul 3d.
merci
cat despre carasei stiu , dar incerc sa ii dau ii mai dificil ca sotia tine sa ii am , sa vad cum am sa fac

salut smile fa si  tu  ca  mine  sa  scap  de  gura   nevestemi   iam  facut  si  ei  un  acvariu   si  asa  a  bagat  in  el  ce  ia  placut  ei   si  nu  ma  mai  streseaza  cu  al  meu  big_smile

Re: acvariu din piatra neamt

gaby34 sb A scris:
m_ionut2007 A scris:

iti multumesc pentru observatie si am in plan sa iau un autocolant
initial la primu acvariu am avut unul 3d dar ma gandeam daca se vede mai bine cu unu simplu. se pare ca mai bine unul 3d.
merci
cat despre carasei stiu , dar incerc sa ii dau ii mai dificil ca sotia tine sa ii am , sa vad cum am sa fac

salut smile fa si  tu  ca  mine  sa  scap  de  gura   nevestemi   iam  facut  si  ei  un  acvariu   si  asa  a  bagat  in  el  ce  ia  placut  ei   si  nu  ma  mai  streseaza  cu  al  meu  big_smile

lol  lol  lol de ar fi in toate cazurile la fel de usor. Eu a trebuit sa dau iama in magazinul de parfumuri / creme si alte cele pt femei sad.

Re: acvariu din piatra neamt

am clarificat situatia si voi revenii cu noi poze in curand. modificarii majore.
multumesc pentru idei.