1 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-11-05 01:52)

Subiect: Incepator cu 2 x 30litri

Salutare,ma numesc Olimpiu am 27 de ani, si sunt din Brad,jud. Hunedoara. 
   
In momentul de fata am 2 acvarii de 30l pe care le-am amenajat cum am putut si incerc sa le intretin cat mai bine....Dimensiuniile acvariilor sunt urmatoarele: L29/l29/h35.
           Tehnica:
Capac home-made pe fiecare acvariu din lambriu PDF de 7 mm. Fiecare capac cuprinde cate doua becuri economice (iluminare 10 ore/zi).
Pompa de aer RESUN AC-9602 actioneaza cate un burete foarte fin in fiecare acvariu
           Flora:
Riccia fluitans, Vallisneria gigantea, Nucus, Anubias nana, Ceratopteris Cornuta, Ceratopteris Thalictroides
           Fauna:
Acvariul nr.1: 12 guppy (7 femele-5 masculi)+o gasca de pui, 2 corydoras, 2 pomaceea
Acvariul nr.2: 4 scalari, 4 Thayeria boehlkei, 6 neoni rosi, 2 corydoras, 2 pomaceea,
           Decor:
Acvariul nr 1(guppy): nisip de rau(granulatie 2-3 mm),o cioata.
Acvariul nr 2(scalari): nisip de rau(granulatie 2-3 mm),o stanca.
           Fertilizare:
Easy-Life ProFito, Easy Life EasyCarbo, bile 7+13 jbl in substrat la radacinile plantelor.
Utilizez doua "bombe" de CO2, cate una pentru fiecare acvariu.

2 Editat de lup cosmin (2010-06-21 20:58)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bine ai venit peintre noi.Poze poti posta in felul urmator in stinga jos scrie adauga imagini,ai dai rasfoire si iti iei o poza cu acvariul tau de unde le-ai salvat tu,dupa ce sa incarcat poza ai dai trimite.Din ce localitate esti.Eu sunt din Deva.Ape limpezi  :acv

3

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bine ai venit! Tine aproape de Cosmin ,este un real exemplu de urmat!  :sok

4

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bun venit!Multe vietati in 20l si ala steril!Cat priveste criza,no problem,o tara intreaga e,si cica in 3-5 ani se termina! :stupid   lol

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Multumesc! Am sa incerc sa va raspund pe rand la toti.  Eu sunt din Jud Hunedoara din localitatea Brad, deci nu e departe de Deva(37km)   big_smile

In legatura cu acvariul meu, de ce spuneti ca sunt multi pentru ca ei sunt micuti si nu cred ca este vreunul care sa depaseasca 4 cm.Puii cei mici nu sunt bagati in acvariu pentru ca asta ar insemna sa ii bag la moarte sigura cu cei doi torocatus si pe langa aia am primit aseara un mascul terorizat de xifo de la fratele meu.Pana acu este pasnic sper sa fie tot asa ,pentru ca am observat ca sunt cam batausi de felul lor.

am sa va rog sa imi dati un sfat sau mai multe :pls  ^:)^

1.am gasit pe marginea unei ape curgatoare un ciot de lemn care mi-a placut foarte mult si am de gand sa il introduc in acvariu.Il am de vreo 3 saptamani bagat intr-o galeata cu apa si il spal cam de 2-3 ori pe saptamana si de fiecare data se negreste apa. Cum trebuie sa procedez cu acel ciot sau ce nu am facut bine?

2.ce plante ar merge la mine in acvariu?
In momentul de fata acvariul meu este "steril" ca sa il citez pe narcis.b

3.Pentru Cosmin: nu stii pe nimeni care face acvarii din sticla de 10 la noi in judet?
eu am gasit pe net "http://www.acvarii.biz/main2/" dar firma este din Bucuresti si nu am cum sa ma duc dupa acvariu .Firmele de curierat nu transporta sticla.

4.ce parere aveti despre creveti ?
imi doresc f mult sa am si eu in acvariu.Am tot vazut filme si poze cu ei si eu unul cred ca sunt foarte frumosi si cred ca si folositori (ma gandeam ca intr-un acvariu mare ar merge)

va multumesc inca odata pentru ca am fost acceptat si imi cer scuze daca am scris prea multe ,dar ma trezii la 6 dimineata (:|

6

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Si totusi sunt multi! Sau daca vrei asa,ai prea putina apa!Chiar si mici ar trebui sa le asiguri un 5l de fiecare,minim 3l,cu mentenanta de rigoare.
In mare ar trebui sa sti carui arbore a apartinut cioata.Cata vreme inegreste apa ,se presupune ca introduce si acid tanic in apa,care in cantitate mica e chiar benefic sistemului,dar mai mult nu e ok mai ales intr-un sistem mic.Ar fi trebuit sa fie suficient timpul de "spalare" al buturugii.Daca ai ceva timp,poti sa o pui si sa vezi dupa cateva ore comportamentul pestilor.
Plante ,merg toate din categoria easy,poti cauta si la noi pe forum http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3250/articole-legate-de-plante/  in marea lor majoritate editate prin bunavointa colegului Andi,sau dai search pe net "catalog tropica"
Trebuie sa-ti placa si tie ,te uiti si apoi ne intrebi daca se preteaza la acvariul tau
Dar pt plante...intri intr-o alta lume! wink  Substrat fertil,fertilizari,lumini...sigur ca si noi te vom sfatui! :sok
Creveti,niste vietati minunate frumosi si utili in acelasi timp dar sensibili la calitatea apei mai ales la nitriti

7

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bine ai venit! smile

Multi dintre noi sunt inca invatacei, asa ca nu-ti fa griji..:) nu esti singurul...

Eu tot despre faptul ca ai prea multi pestisori, ti-as fi spus..:) si din cate stiu eu thoracatus creste destul de mare, cca. 10-13 cm.
Exista o formula de a calcula volumul de apa necesar pestilor de talie mai mare de 8 cm  1 cm de peste x 2,5 litri de apa. Daca luam dimensiunea minima de 10 cm a thoracatusului inseamna ca unul singur are nevoie de cca 25 l de apa numai pentru el.
Asa ca un acvariu de 20 l e chiar mititel pentru ei...   
Cu cat pestisorul creste mai mare cu atat are nevoie de mai multa apa. 

Eu iti doresc numai bine si multe bucurii! smile.. si sa-ti realizezi acel acvariu mai mare..de vis.. :fp .

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:noroc Bine ai Venit

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Olimpiu saptamina viitoare cred ca vin cu sotia la Brad si am sa ati aduc niste plante de acvariu daca nu te superi.Doamna este din Brad.Din ce zona esti. :of  :bf

Re: Incepator cu 2 x 30litri

lup cosmin A scris:

Olimpiu saptamina viitoare cred ca vin cu sotia la Brad si am sa ati aduc niste plante de acvariu daca nu te superi.Doamna este din Brad.Din ce zona esti. :of  :bf



As fi cel mai recunoscator :hug  :apl  :fok
Sunt bradean pur sange  big_smile daca pot spune asa, locuiesc in centrul orasului si cred si cred ca ar trebui sa facem schimb de nr de tel dar nu stiu cum....???
Asa ca sa ai un indiciu despre unde stau poti sa ii spui doamnei ca eu stau in blocul unde era vechiul magazin "ELVILA" sau unde era barul "PARIS" dar cu vedere in spate.]
daca vrei putem sa mai vb pe messenger....adresa este aceeasi....

iti multumesc de pe acum pentru plante ,sper sa ne intalnim :noroc in Brad.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile
Eu iti doresc numai bine si multe bucurii! smile.. si sa-ti realizezi acel acvariu mai mare..de vis.. :fp .

Multumesc dar cred ca visul meu o sa devin realitate cat mai curand pentru ca cel mai mare obstacol este trecut ACORDUL NEVESTEI :apl  :hug
Problema este ca trebuie sa ma duc pana in Bucuresti dupa el :fcry  sad

Re: Incepator cu 2 x 30litri

narcis.b A scris:

In mare ar trebui sa sti carui arbore a apartinut cioata.Cata vreme inegreste apa ,se presupune ca introduce si acid tanic in apa,care in cantitate mica e chiar benefic sistemului,dar mai mult nu e ok mai ales intr-un sistem mic.Ar fi trebuit sa fie suficient timpul de "spalare" al buturugii.Daca ai ceva timp,poti sa o pui si sa vezi dupa cateva ore comportamentul pestilor.

Creveti,niste vietati minunate frumosi si utili in acelasi timp dar sensibili la calitatea apei mai ales la nitriti


Nu cunosc originea cioatei si nici nu cred ca o sa mai aflu vreodata.Iti multumesc de pontul cu acidul tanic dar eu unul nu ma risc sa introduc cioata in acvariu.....
Am cerut sfatul si unor prieteni de ai mei si ei m-au sfatuit sa fierb cioata respectiva.....tu(voi) ce parere ai(aveti) ?

Plante sper sa am si eu pe saptamana viitoare prin bunavointa lui Cosmin caruia ii multumesc inca odata

Creveti nu aveam de gand sa bag in acvariul asta mic .....dar ......intrebam si eu.....merci.

13 Editat de allexya (2010-06-23 16:41)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Eu stiu ca trebuie fiarta de 5-6 ori in apa cu sare si apoi tinuta in apa (alta, nu cea in care ai fiert). Astfel devine cat se poate de "inofensiva" pentru acvariu. Deci prietenii tai aveau dreptate.
Si trebuie sa fie uscata, bine de tot, daca nu se poate sa putrezeasca.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Merci Allexya .pentru ca mi-ai intarit increderea in prieteni mei
Daca te rog poti sa imi spui cu aproximatie reteta (ce cantitate de sare la 1 litru de apa sau la 10 litri)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Pentru Cosmin: nu stii pe nimeni care face acvarii din sticla de 10 la noi in judet?
eu am gasit pe net "http://www.acvarii.biz/main2/" dar firma este din Bucuresti si nu am cum sa ma duc dupa acvariu .Firmele de curierat nu transporta sticla.

Te rog Cosmin daca stii pe cineva care ca poate sa ma ajute in legatura cu acvariul meu de vis.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Acum ma interesez si pentru mine ca vreau ceva de 250l pentru Discusi.Dar cunosc pe cineva la Brad care face acvariu de 110l cu 250roni.Cred ca voi vorbi si eu cu el daca nu reusesc la Deva sa gasesc ceva. :noroc

17

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Merci Allexya .pentru ca mi-ai intarit increderea in prieteni mei
Daca te rog poti sa imi spui cu aproximatie reteta (ce cantitate de sare la 1 litru de apa sau la 10 litri)

Eu in oala de fiert pun cam un pumn de sare, nu cred ca existe o reteta concreta. pentru un ciot eu zic ca este ok, mai ales ca va fi fiert de mai multe ori. in apa cand il lasi dupa fierbere nu se mai adauga sare.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Poti sa o fierbi fara probleme ,sare ochiometric,caci singura ei calitate in aceasta fierbere este ca sarea e o" baza",poti spune si o lingura la litru cat si mai mult lol ...dar daca zici ca a stat atat de mult in apa curata si tot lasa culoare sa sti ca va mai lasa si dupa fierbere  :sok

Re: Incepator cu 2 x 30litri

multumesc pentru sfaturi Allexya si Narcis.b :sok am sa tin cont de ele

narcis.b A scris:

...dar daca zici ca a stat atat de mult in apa curata si tot lasa culoare sa sti ca va mai lasa si dupa fierbere  :sok

eu sper sa nu mai lase culoare pentru ca deja este mai limpede apa in care a stat, de aceea sper ca dupa vreo 7 fierberi sa nu mai am probleme cu ea


Cosmin sa stii ca am vb si eu cu respectivul si el lucreaza doar cu sticla de 6mm. Acvariul meu ma va costa 210 ron cu sticla de 6mm iar cu sticla de 10mm ma va costa undeva in jur de 280 ron. Drept urmare eu unul prefer sa dau mai mult pe el dar macar stiu ca este un lucru calumea. Problema este ca trebuie sa merg pana la Bucuresti dupa el.  Daca te intereseaza intra si tu pe  " http://www.acvarii.biz/main2/ " si calculeaza-ti pretul la acvariu daca ti se pare ok "poate" o sa ne hotaram si mergem impreuna pana acolo si le aducem. Masina am eu break si facem jumi-juma la motorina si mergem big_smile

Sper ca ideea sa nu ti se para deplasata (scuze)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Am sa iau si eu legatura cu ei sa vad cemi spun si sa cer mai multe detali.Iar idea ta nu mi se pare deplasata de loc.Zimi cu cine ai vorbit acolo la Brad ca sa vedem daca este aceasi persoana.Daca nu sunt indiscret.