1 Editat de lup cosmin (2010-06-23 20:39)

Subiect: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Buna tuturor ma numesc Cosmin am 29 ani sunt din Deva Judetul Hunedoara si sunt posesorul unui acvariu de 80l pe care incerc sal intretin cat mai bine posibil.Acvariu de 80l lam reamenajat cum am putut si eu.           Dimensiuni acvariu:80L*50h*20l.                                                                                                                        Tehnica:                                                                                                                                          Iluminarea este 3 tuburi t8 de 20w:Flora-glo 2,Aqua-glo 1(iluminare 10 ore pe zi).                                            Un filtru de 700l/h,10w,vata de perlon pozitionat in asa fel incat sa nu invarta totul (aqua pro M700)             Incalzitor 100w.                                                                                                                                              Flora:                                                                                                                                                     Anubias nana,Echinodorus impaii,Acorus gramineus varieatus,Ophiopogon japonica,Hygrophila salcifolia rubra,Limnophila aromatica,Hemionthus micronthemoides,Nucus,Echinodorus ozelot,Alternanthera roseafolia,Riccia fluitans,Microsorium,Lemna,Limnophila heterophylla,Eleocharis minima,Vallisneria gigantea,Java moss.             Fauna:                                                                                                                                             Xiphophorus helleri 2,Scalari 6,Conconius 4,Gurami 3,Zebre 4,Corydoras paleatus 2,Neoni 15,Apistrogramma ramirezi 2 si 3 melci pomacea.                                                                                                                        Decor:                                                                                                                                                          Nisip de rau (granulatie 2-3mm) si o cioata de fag.                                                                                Fertilizare:                                                                                                                                                       Easy-Life ProFito,Easy Life EasyCarbo,Easy-Life Ferro,bile 7+13 jbl in substrat la radacinile plantelor si JBL Bio CO2 Vario Complet.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Cam asa arata acvariul meu la inceput.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Dar cu ajutorul multora de aici care miau dat sfaturi si pareri sau modificat multe in el.Poze in data de 07.03.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Poze in data de 10.03.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Data de 28.03.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Ramirezi la plimbare.Data de 02.04.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

1. Limnophila Aromatica
2. Hemianthus micranthemoides (Micranthemum Micranthemoides )                                        3.Data 28.04.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Pina acum am ascultat iar acum am pus in practica.Noul restart din data de 01.05.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Cam asa arata in data de 13.06.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Dupa unele modificari arata cam asa.Data 20.06.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Imi cer scuze tuturor pentru ca anumite poze nu se vad foarte clar. :acv

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Scalari mei au depus.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Noua pereche de scalari.10.07.2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Perechea de scalari care a depus a doua oara.10.07.2010 ^:)^

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Uitati cum au evoluat plantele din data de 2010-06-21 pina in data 2010-07-10.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Evolutia plantelor 2010-06-21 pina in data 2010-07-10.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Dupa defrisari masive in acvariu si mici modificari acuma acvariul arata cam asa:O parte din plante au fost plantate in acvariul cu gupii iar o parte a fost data lui Mr_BigOlyMan.17-07-2010

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Cele doua perechi de scalari care au depus in 23,24 iulie 2010.

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Acvariu 30 litri care nu este gata inca:

Re: Uite ce se poate face cu multa ambitie!

Stiu ca este cam golas dar voi mai baga ceva plante cit de curind.Numai sa se deschida sezonul la cosit.Data 31.07.2010.