Subiect: Salutare tuturor

Slutare tuturor pasionatilor de pesti.Sunt nou pe aici si in domeniul acvariilor.Povestea acvariului meu incepe cam asa:de doi ani imi doresc un acvariu dar nu an reusit sa-l achizitionez.Anul acest in iunie sotia mea a dorit sa-mi faca o surpriza de ziua mea si mi-a cumparat un acvariu de 60l. big_smile>.A venit in dotare cu un incalzitor,un filtru Bio cu patru tipuri de carbuni ,un neon alb(as vrea sa-l schimb cu unul mov).Eu i-am mai luat o perdea de aer si termometru .Acum arata ca in pozele de mai jos cu ajutorul unei persoane de la un pet sop care mi-a recomandat pestii .Nu ma prea pricep la denumirea pestilor sau a plantelor dar cu ajutorul vostru o sa le invat numele.Astept parerile vostre si criticile.o seara buna de la Ionut din Suceava

Re: Salutare tuturor

Buna Ionut bine ai venit printre noi.Sunt intradevar unele modificari pe care trebuie sa le faci.Sper sa nu ma insel dar va trebui sa scapi de alge adica de punctele acelea de pe acvariu.Plantele daca nu ma insel sunt de plastic total inestetic intr-un acvariu.Granulatia pitrisului din acvariu trebuie sa fie de cel mult 2-3 ml pe cind la tine este mai mare.Carbunele activ trebuie scos din filtru.Sper sa nu te superi pe mine.Ape limpezi  :acv

3 Editat de pelly67 (2010-06-22 00:00)

Re: Salutare tuturor

Ionuț bine ai venit! Esti un potential client pentru terapie intensiva!....so
1. plantele sunt naturale? daca da trebuie cumva sa le asezi sa dea o imagine frumoasa acvariului tau...daca nu, le poti arunca!(daca sunt artificiale)
2. cu nisipul ai dat kics...ori alb ori negru, niciodata bicolor, sau nu cum l-ai asezat tu!
3.perdeaua de aer se aseaza cat mai ascunsa si mai discret pentru a  nu sari in ochi!
4.ai cateva specii de pesti care nu fac casa buna impreuna si care oricum vor ajunge la talie destul de mare pentru acvariul tau!
5.neoanele mov sunt pentru disco nu pentru acvarii! poti incerca dar sa pui si muzica  :frogp
6.incearca sa intri prin galeriile userilor si vei vedea prieteni de-ai nostri care dupa ce au pus in practica sfaturile tuturor au ajuns la acvarii deosebite!
7.bafta!
PS. Cosmin este un exemplu demn de urmat! urmărește-i evoluția!

4

Re: Salutare tuturor

salut si bine ai venit un acvariu dragut dar necesita multe schimbari succes si ape limpezi. a si apropo scapa de perdeaua aia de aer ca este mult prea mare pentru acvariul tau. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

5

Re: Salutare tuturor

salut si bine ai venit. pentru aceasta pasiune inarmeazate cu multa rabdare si  curaj sa suporti criticile celor de aici. doar asa vei putea face un pas inainte in acvaristica.

6

Re: Salutare tuturor

Bun venit!Sa sti ca toti am fost candva incepatori si toti am "facut-o lata" la inceputul acvaristicii....la tine e si "lata" si "lunga"  :-O  Sa nu te superi pe mine  lol Doua vorbe am sa-ti spun :scoate tot!  lol  lasa sticla,si ia-o de la cap! citeste un pic inainte rubricile de incepatori pe forum sau pe alte siteuri,rasfoieste apoi cateva poze din galerie,intreba-ne unde nu-i clar si sigur o vei scoate la cap!

7

Re: Salutare tuturor

Bine ai venit! smile

Multe au fost spuse..

Vointa si rabdare! smile

Numai bine !  :fp

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Salutare tuturor

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Multe au fost spuse..

Vointa si rabdare! smile

Numai bine !  :fp

...mai erau de spus...însă poate nu mai intra!
PS. vorba lui Narcis...e și lunga treaba!  :frogp

9

Re: Salutare tuturor

Bine ai Venit

Re: Salutare tuturor

multumesc tuturor pentru sfaturi si critici si am sa va urmez indicatiile.ape limpezi tuturor :bf

Re: Salutare tuturor

Sper sa nu te superi pe noi,noi tiam spus parerile noastre.Acum totul depinde de tine. :acv

12

Re: Salutare tuturor

urmeaza sfatul lui narcis..stima

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!