Subiect: invazie alge

sal,de cateva saptamani am o invazie de alge mad .se pun alge peste tot :fcry !!pe sticla,pe substrat,pe plante mad .pe substrat devine un covor de alge :fcry .
curat algele in fiecare zii si tot apar  :fcry .daca nu curat sticla zilnic in aproximati 7 zile de depun atatea alge incat nu se mai poate vedea prin sticla nicaieri  yikes !! imi vine sa le smulg capetele algelor,dar stai,mi-am amintit,algele n-au cap :fcry mad :fcry... :smoke
ma gandeam daca pot folosii tropol.
"JBL Tropol 100 ml pt. 400 L PRET: 13.00 RON

• produce conditii de apa tropicala si previne algele

• imbunatateste sanatatea pestilor prin substantele humice din turba si tanin din scoarta de stejar

• imbunatateste aclimatizarea pentru neoni, scalari, discusi etc

• reduce stresul

• transforma imediat apa de la robinet in apa tropicala

Solutie eficienta contra algelor ce combate in mod eficient algele verzi, brune, etc. Efectul este vizibil numai dupa o utilizare de cateva zile."

credeti ca este cu adevarat eficient?nu stiu ce sa mai fac cu algele astea.din cauza lor mi-au murit muulte plante. mad :scry  mad

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2

Re: invazie alge

Nu!Intai fi mai explicita ce fel de age?Trebuie sa stim,sa cautam cauza,si abia apoi sa o inlaturam!Pune poza cu alga sau descrie cu amanunt,ok?

Re: invazie alge

am mai citit odata topicul: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2208/totul-despre-alge/
deci,am alga verde  :smoke
si este foarte dezvoltata  :smoke
cred ca a aparut fiindca fertilizez acvariul cu feropol 24 si feropol.in acvariu am 80 de litri si totusi pun 2 picaturi de feropol 24.
1 picatura=50 L
o data am pus din greseala 4 picaturi si de atunci a inceput totul! mad
deci:
ce alga este:ALGA VERDE
care este cauza:excesul de nutrienti

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

4

Re: invazie alge

Alge verzi sunt mai multe smile Eu te-am rugat sa mi-o descrii cum arata ,forma lor,lunga mica subtire,e dura,se sfarama cand o atingi,etc.abia apoi pot sa-ti spun ce sa faci sa scapi de ea

5

Re: invazie alge

pune o poza sa o vedem. daca tu ai identificat-o ca fiind alga verde cea mai simpla metoda e un black out 3 zile.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: invazie alge

narcis.b A scris:

Alge verzi sunt mai multe smile Eu te-am rugat sa mi-o descrii cum arata ,forma lor,lunga mica subtire,e dura,se sfarama cand o atingi,etc.abia apoi pot sa-ti spun ce sa faci sa scapi de ea

bine...
deci,
1.este forte inchisa la culoare
2.cand o ating nu se sfarama,si cand incerc sa o indepartez pot lua 2-3 cm pana la suprafata acvariului fara sa se sfarame.
3.este pufoasa
4.este pe substrat intins vreo 10-12 cm lungime,dar daca incerc sa o indepartez se rupe in bucatele mai mici,deci,nu este foarte dura,dar nici foarte moale.as aproxima 65% moale.
5.grosimea este de 1-2 mm
6.pe plante se formeaza ca o panza de alge intre spatiile de la o frunza la alta,fiind "panza" foarte subtire.
7.pe suprafata plantelor este la fel ca si alga descrisa fiind pe substrat
ALGE DE PE STICLA:
1.este foarte subtire
2.cand curat cu buretele si indepartez buretele iese putina cantitate de alge de pe burete iese ca un lichid verde fiind algele...

poze o sa pun cand am timp

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

7

Re: invazie alge

Alga verde filamentoasa ,apare in prima faza de la o lipsa de ciclare de 100% ,si o cantitate mai mare de fier neconsumat la timp de plantele de la nivelul superior
Stai linistita asta va dispare de la sine incet in maxim 10 zile
incearca sa reduci cantitatea de fier cu 15% timp de 10 zile,apoi treptat o cresti
Sigur ar mai fi poate si o incarcare de silicati dar la asta tu nu prea ai ce sa-i faci.Stai linstita ,fa-ti rutina saptamanala si va fi ok...asta daca e singura alga! smile

Re: invazie alge

pot sa zic ca nu stiu cum pot sa reduc cantitatea de fier.cumva trebuie sa nu mai fertilizez acvariul cu feropol si feropol 24?
oricum,multumesc mult.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

9

Re: invazie alge

Fertilizezi in continuare,dar reduci cantitatea de Fe2 cu 15% .Daca ai mai multe surse de lumina, si poti ,ar trebui sa reduci un pic din lumina,pentru cateva zile sau macar sa scurtezi "ziua " de iluminare ci vreo 2 ore

10 Editat de ciprian01 (2010-06-24 14:52)

Re: invazie alge

Fii atent?
Iei de la farmacie apa oxigenata.
Pui 1 mL apa oxigenata / 10 L apa acvariu. Incepi cu 0,5 sa vezi cum reactioneaza pestii...!
Dupa vreo 6 ore schimbi jumatate din apa din acvariu.
Repeti tratamentul cateva zile si ai scapat de alge.
Pe cele de pe geam poti sa le razuiesti si unde poti, indeparteaza mecanic algele de pe plante.

Apa oxigenata omoara algele. Dar nu creste concentratia ca sa nu omori si plantele!

P.S.
Eu merg pe 1ml / 5 l apa acvariu, dar inainte invata-te cu tratamentul acesta!

11 Editat de narcis.b (2010-06-24 15:16)

Re: invazie alge

E drept ce zici tu Cipriane ! dar tratamentul e destul de dur...Sunt sigur ca va reusi si fara ...doar pe cale mai naturala.Doar daca nu si se observa sufocarea plantelor atunci,mda

12 Editat de ciprian01 (2010-06-24 15:25)

Re: invazie alge

Si eu am spus ca e dur, dar daca ii reuseste si are grija la ce baga in acvariu...a scapat de alge.
Eu bag apa oxigenata si in apa pe care o introduc la schimb.
Poate incerca cu 5 ml. Nu este niciun risc si oricum obtine stagnarea dezvoltarii algelor.

13

Re: invazie alge

care ar fi primele simptome al peștilor, melcilor?...în afara de deces desigur :smoke
ma bate și pe mine gândul sa încerc în apa de schimb

14

Re: invazie alge

Nu se simt bine, abatuti... Este vizibila modificarea de comportament!

15

Re: invazie alge

Cand pui accentul pe plante eu zic sa nu...Paul!

16

Re: invazie alge

Prima data e riscant! Dupa ce va invatati, e simplu. Din ochi...!
Eu as lua cateva plante nepretentioase, le-as pune separat si as incerca. Eventual as pune si cativa pesti. Guppy eventual!

Oricum, metoda e...sfanta! smile

17

Re: invazie alge

o interbare: daca am acvariul de 50 de litri si dozez doar pe jumatate,deci in loc de 5 ml as doza 2.5 ml are efect asupra algelor ???

18 Editat de ciprian01 (2010-06-24 21:00)

Re: invazie alge

Da, are, dar slab.
5 ml este o doza suficient de mica incat nimeni (plante / pesti) sa nu pateasca nimic.
Schimba o parte din apa peste vreo 6-8 orei si repeta figura a doua zi. Si tot asa...

19

Re: invazie alge

timp de cate zile se aplica acest tratament?? sau se ia tot ochiometric pana sunt eradicate algele!!!

si daca nu se schimba apa care sunt problemele aparute??

20

Re: invazie alge

Da! Nu este un numar de zile sau o perioada! Depinde de tipul algelor si marimea invaziei. O sa vezi oricum cand nu mai sunt. Poti continua, periodic, preventiv!